Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Pisanie recenzji
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostPosted: 15.06.2010, 16:50    Post subject: Pisanie recenzji Quote selected Reply with quote

Chciałbym nauczyć się pisać w miarę profesjonalne recenzje płyt, które tak bardzo lubimy. Jednak mam tego świadomość, że potrzeba do tego, oprócz opisu subiektywnych wrażeń, odpowiedniej wiedzy merytorycznej. Skąd czerpać wiedzę na temat teorii muzyki, sposobów opisywania harmonii, tonacji, itd? Jaką moglibyście polecić literaturę fachową (w miarę przystępnie napisaną), aby umożliwiłaby mi zrobienie pierwszych kroków w tej dziedzinie?

Poniżej podaję przykład stylu pisania recenzji, który mi bardzo odpowiada. Wymaga na pewno specjalnego przygotowania:
http://www.generator.pl/x_C_I__P_5712744-5710001.html

Proponuję również w tym temacie wymianę uwag, rad dotyczących tej kwestii. Myślę że wielu z Nas może nauczyć się czegoś nowego.
Back to top
View user's profile Send private message
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostPosted: 15.06.2010, 16:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

Autoreklama - niedawno popełniłem na artrocku tekst o tym jak pisać recenzje Very Happy :

http://artrock.pl/felietony_sc.php?id=464

http://artrock.pl/

Last edited by WOJTEKK on 15.06.2010, 18:07; edited 1 time in total
Back to top
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 15.06.2010, 17:07    Post subject: Quote selected Reply with quote

W tej recenzji albumu Klausa Schulze akurat tak dużo teorii muzyki nie ma Smile. Jest za to dużo plastycznych opisów.

Wydaje mi się, że sporo można wywnioskować czytając booklety do płyt i jednocześnie słuchając opisywaną muzykę.
Ale już na pewno wiem, że trzeba zacząć od ćwiczenia pióra Wink. Czy to na własnym blogu, na forach czy całkiem do szuflady. Można mieć teorię w małym palcu, ale sztuka odpowiedniego opisania tego to kwestia ćwiczeń - tak jak z grą na instrumencie Smile.
Arnold Layne
remaster

PostPosted: 15.06.2010, 17:59    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quasarsphere wrote:
Chciałbym nauczyć się pisać w miarę profesjonalne recenzje płyt

Nie sądzę, aby pisania można było się nauczyc. Nauczyc to się można tabliczki mnożenia Wink , a pisanie to kwestia talentu.
Quasarsphere wrote:
Poniżej podaję przykład stylu pisania recenzji, który mi bardzo odpowiada

A mi kompletnie nie. Pozwolę sobie zacytowac:
na pierwszym planie praktycznie nieustannie gości dryfująca, lamentująca, szydząca i skradająca się wiolonczela Wolfganga Tiepolda. "A Few Minutes After Trancefer" zaczyna się nietypową, nieco dysonansującą alternacją akordów intonowanych przez vocoder; muzyka zaczyna się zupełnie znienacka, utwór pozbawiony jest długiej, niemal niesłyszalnej introdukcji lub partii brzmień niemuzycznych przygotowujących dopiero grunt pierwszemu stricte melodycznemu motywowi.
Nie chcę się narazic, ale tak dziwacznego bełkotu to dawno nie czytałem. Cztery czasowniki opisujące czynności wiolonczeli Very Happy . Nie wiem czego w trakcie słuchania kosztował Autor recenzji - bo raczej nie był pod wpływem standardowych środków rozweselająco-pobudzających Very Happy . Ale co ja tam wiem, nie widziałem nigdy "skradającej się" wiolonczeli, i to nawet po przeinwestowaniu organizmu wódką czystą Wink . Raz tylko, podczas spożywanego na kacu śniadania, groźnie i jakby z wyrzutem, kiwał się na kuchennym stole zjadliwie zielony asparagus. Tak mną ten widok wstrząsnął, że... od tamtej pory nie toleruję asparagusów Wink
Back to top
WOJTEKK

PostPosted: 15.06.2010, 18:05    Post subject: Quote selected Reply with quote

Joj, Arnold - jesteś taki przyziemny, a autor chciał być poetycki, uduchowiony. Wczuwał się w muzykę.
Ale też chcialbym wiedzieć, po czym się widzi suche krople i poprosiłbym o namiary na tego dilera. Very Happy

Back to top
Arnold Layne
remaster

PostPosted: 15.06.2010, 18:15    Post subject: Quote selected Reply with quote

WOJTEKK wrote:
Joj, Arnold - jesteś taki przyziemny

No jestem, jestem Wink
WOJTEKK wrote:
autor chciał być poetycki, uduchowiony

Sięgnął tam, gdzie słuch nie sięgnął Wink
WOJTEKK wrote:
Wczuwał się w muzykę.

A może wiolonczela wymierzyła mu sprawiedliwośc?
WOJTEKK wrote:
Ale też chcialbym wiedzieć, po czym się widzi suche krople

Very Happy
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostPosted: 15.06.2010, 18:17    Post subject: Quote selected Reply with quote

Arnold Layne wrote:
Quasarsphere wrote:
Chciałbym nauczyć się pisać w miarę profesjonalne recenzje płyt

Nie sądzę, aby pisania można było się nauczyc. Nauczyc to się można tabliczki mnożenia Wink , a pisanie to kwestia talentu.
Quasarsphere wrote:
Poniżej podaję przykład stylu pisania recenzji, który mi bardzo odpowiada

A mi kompletnie nie. Pozwolę sobie zacytowac:
na pierwszym planie praktycznie nieustannie gości dryfująca, lamentująca, szydząca i skradająca się wiolonczela Wolfganga Tiepolda. "A Few Minutes After Trancefer" zaczyna się nietypową, nieco dysonansującą alternacją akordów intonowanych przez vocoder; muzyka zaczyna się zupełnie znienacka, utwór pozbawiony jest długiej, niemal niesłyszalnej introdukcji lub partii brzmień niemuzycznych przygotowujących dopiero grunt pierwszemu stricte melodycznemu motywowi.
Nie chcę się narazic, ale tak dziwacznego bełkotu to dawno nie czytałem. Cztery czasowniki opisujące czynności wiolonczeli Very Happy . Nie wiem czego w trakcie słuchania kosztował Autor recenzji - bo raczej nie był pod wpływem standardowych środków rozweselająco-pobudzających Very Happy . Ale co ja tam wiem, nie widziałem nigdy "skradającej się" wiolonczeli, i to nawet po przeinwestowaniu organizmu wódką czystą Wink . Raz tylko, podczas spożywanego na kacu śniadania, groźnie i jakby z wyrzutem, kiwał się na kuchennym stole zjadliwie zielony asparagus. Tak mną ten widok wstrząsnął, że... od tamtej pory nie toleruję asparagusów Wink

Podziwiam poczucie humoru, Arnold. Rzeczywiście facet czasami przesadza w swoich "kwiecistych" wypowiedziach, ale jego prace są bardzo oryginalne - i to się liczy.
Back to top
Arnold Layne
remaster

PostPosted: 15.06.2010, 18:24    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quasarsphere wrote:
Podziwiam poczucie humoru, Arnold

To dobrze, bo mnie już ono zaczyna nudzic Wink
Quasarsphere wrote:
Rzeczywiście facet czasami przesadza w swoich "kwiecistych" wypowiedziach, ale jego prace są bardzo oryginalne - i to się liczy

Hmm, "kwiecistosc", no niech będzie. Choc takie produkcje określa się po polsku bardziej dosadnie Wink
WOJTEKK

PostPosted: 15.06.2010, 18:28    Post subject: Quote selected Reply with quote

Egzaltacja.
Moim zdaniem jest to przykład jak się NIE powinno pisać recenzji. Facet na siłę pisze o samej muzyce, analizując dźwięk po dźwięku - to nie jest dobry pomysł. Niby tak się wydaje wszystkim, że tak trzeba pisać, wyszczególniając w swojej recenzji po kolei poszczególne utwory, dogłębnie je analizując.
Jednak podstawowym założeniem każdej recenzji jest (powinno być to, żeby danej płyty albo ktoś posłuchał - albo wręcz przeciwnie. Czyli piszący musi zachecić - albo zniechęcić potencjalnego słuchacza - pisząc w ten sposób najwyżej zanudzi.

Back to top
Indi
epka analogowa

PostPosted: 15.06.2010, 19:02    Post subject: Quote selected Reply with quote

Arnold Layne wrote:
Quasarsphere wrote:
Podziwiam poczucie humoru, Arnold

To dobrze, bo mnie już ono zaczyna nudzic Wink

Arni, kocham Cię! Wink

Co do recenzji, to zgadzam się i z Arnoldem, i z Wojtkiem. Jestem za opisywaniem tego, co się czuje słuchając danej płyty, ale bez przesady. Niektóre rzeczy lepiej zostawić dla siebie, bo czytający uśnie z nudów.

Na studiach wbijano mi do głowy, że w recenzji najpierw powinno się pochwalić, żeby recenzowany się nie obraził, a dopiero potem zganić - o ile jest za co Wink
Arnold Layne
remaster

PostPosted: 15.06.2010, 19:08    Post subject: Quote selected Reply with quote

Indi wrote:
Arni, kocham Cię!

Ja Ciebie też Very Happy
Tylko co zrobimy z rockowym? Wink Wink
Back to top
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą

PostPosted: 15.06.2010, 19:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Quasarsphere wrote:
ale jego prace są bardzo oryginalne - i to się liczy.

Recenzje to nie poezja. Liczy się jednak siła przekazu i zrozumiałość dla odbiorcy - w końcu nie piszemy tego dla siebie Wink

Co prawda nie mam tak totalnie negatywnej opinii jak "Ci wyżej" Very Happy, ale faktycznie przewartościowania w opisie muzyki nie są dobre. Trudno się wczuć, trudno zrozumieć "ochy i achy" dotyczące albumu, którego jeszcze nie znamy. A co dopiero wykonawcy/gatunku, którego w ogóle nie znamy Smile.
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 15.06.2010, 19:10    Post subject: Quote selected Reply with quote

Arnold Layne wrote:
...Tylko co zrobimy z rockowym? Wink Wink

Dostanie telefon do Wandy Laughing Wink
Back to top
Arnold Layne
remaster

PostPosted: 15.06.2010, 19:13    Post subject: Quote selected Reply with quote

Jakuz wrote:
Dostanie telefon do Wandy

Cicho bądź, siedzi właśnie obok Wink
WOJTEKK

PostPosted: 15.06.2010, 19:25    Post subject: Quote selected Reply with quote

Indi wrote:

Na studiach wbijano mi do głowy, że w recenzji najpierw powinno się pochwalić, żeby recenzowany się nie obraził, a dopiero potem zganić - o ile jest za co Wink

Qrde - ja to nie byłem na takich studiach i jak mi się co nie podoba , to jadę z góry na dół, że nie ma przebacz Very Happy

Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Pozostałe All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum