Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Najlepsze suity w muzyce rockowej i jazzowej
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostWysłany: 09.08.2010, 16:07    Temat postu: Najlepsze suity w muzyce rockowej i jazzowej Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jako, że jestem fanem tej formy muzycznej, od jakiegoś czasu chodził mi po głowie taki temat. Nawet po głębokim zastanowieniu ciężko mi znaleźć w swojej pamięci suitę, która by mi się nie podobała (może jakieś szczątkowe wyjątki), a przez wiele lat przekopałem się przez multum wydawnictw. Zastanawiam się czy ten temat nie nadawałby się do rozwinięcia w notowaniach FD w dziale "Płyty".
Tutaj proponuję po prostu wypisywać kolejne tytuły. Zdaję sobie sprawę. że często stanowią utwory te integralną całość całej płyty i ciężko je ocenić bez kontekstu z innymi utworami (przez co odnosimy się do całość wydawnictwa), a czasami cały krążek to jedna wielka suita (podzielona czasami na części).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
akukuuu
epka kompaktowa

PostWysłany: 09.08.2010, 17:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Może nie najlepsze , ale jeszcze nie osłuchane.
Chase - Ennea
Colosseum- Los Angeles Laughing
Colosseum - Valentine Suite
John Mayall - Bare Wires
Focus- Anonymus Two
Oczywiście kolejnośc nie ma znaczenia.
Powrót do góry
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 09.08.2010, 18:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak Colosseum to "Lost Angeles". Z "t" na końcu :>

W sumie czemu nie "Ballet for a Girl in Buchanon" Chicago. Zwłaszcza w wersji "live" rewelacyjna rzecz.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Majkel
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 09.08.2010, 19:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mnie się zawsze Siekierezada Wink Ranaissance podobała (trzeci plac), Atom Heart Mother jakichś enkaerowców (nr2) ale i tak najfajniejsza jest Valentine Suite.

PostWysłany: 09.08.2010, 20:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Majkel napisał:
ale i tak najfajniejsza jest Valentine Suite.

I ja to też popieram.

Gates of Delirium, Salisbury, Atom Heart Mother, Echoes, Five Bridges no i oczywiście Plaga Latarników.

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostWysłany: 09.08.2010, 21:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O suitach niemieckiej elektroniki nie będę wspominał, bo to zupełnie inna bajka. Jeśli chodzi o jazzowo-rockowe formy moimi ulubionymi są:

Pink Floyd:
- Shine on your Crazy Diamond (2 części) - to dla mnie jedna całość - najważniejsza część najwybitniejszej rockowej płyty w historii (głosy sprzeciwu moderator powinien kasować Laughing)
- Echoes - na temat tego utworu wylano morze słów i zachwytów - dlatego warto pozostawić bez komentarza
- Dogs - jeden z najbardziej niedocenianych utworów Floydów - świetny klimat i zmiany tempa
- Atom Heart Mother - utwór do którego Roger W. się nie przyznaje - pewnie dlatego że głównym jego sprawcą był Ron Geesin. Według mnie jeszcze fajniejsza jest wersja koncertowa z bootlegów, w której chór zastąpiło zawodzenie Davida - jaka szkoda że nie wyszło to nigdy oficjalnie na żadnym krążku

Yes - jeśli chodzi o ten zespół to oczywiście Close to the Edge - utwór doskonale napisany i zagrany - każda nawet najdrobniejsza część świetnie się układa w całości, no i oczywiście całe Opowieści z topograficznych oceanów (4 miodne suity)

Focus - Eruption - 3/4 utworu to miód na uszy dla każdego fana rocka - reszta utworu to ostre hardrockowe granie, które jednak średnio pasuje do reszty - jednak to mały minus nie przysłanający genialnej całości

King Crimson - niestety Fripp i spółka nagrali tylko jedną suitę, Lizard - niezwykła surrealistyczna podróż w świat baśni

Soft Machine - Slighty All the Time - jedno z moich najważniejszych odkryć tego roku - chociaż Softów jako zespół średnio lubię - ich trzeci album cenię bardzo wysoko - a w szczególności ten utwór. Słyszałem kilka koncertowych wersji, ale studyjna wciąż podoba mi się najbardziej. Największe wrażenie robi na mnie ten motyw na saksofonie, który fani Canterbury znają z np. A Hunting Shall We Go Caravanu.

Pat Metheny - As Falls Wichita So Falls Wichita Falls - jaka szkoda, że to jedyna suita zagrana przez tego Pana i jego kolegę Lyle'a Maysa. Potrafili wytworzyć bardzo charakterystyczny klimat, którego nie da się pomilić z żadnym innym - do tego doskonałe brzmienie zapewnione przez mastering Manfreda Eichera. Chociaż wielu fanów muzyki elektronicznej nie trawi jazzu - ten utwór wielu przypadł do gustu.

Grateful Dead - Dark Star - ten akurat utwór poznałem całkiem niedawno. Zawsze mnie intrygują tego typu gitarowe jamy, zaś ten ma w sobie jakąś niezwykłą energię.

Ostatnio zmieniony przez Quasarsphere dnia 10.08.2010, 06:02, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Tarkus

PostWysłany: 09.08.2010, 21:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

"Dark Star" to rozbuchany jam, a nie suita.
Yourmaster
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 09.08.2010, 22:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

T2 - Morning
Focus - Haburger Concerto
Zappa - King Kong (I -VI), Big Swiftly
Ange - Caricatures
Carol of Harvest - Put On Your Nightcup (chociaż to raczej bardziej cholernie wydłużony utwór, niż suita)
Museo Rosenbach - Zarathustra
Rare Bird - Flight
Osanna - Oro Caldo

a z tych oczywistych, wiadomo - Hemispheres, Tarkus (no wow Very Happy ) , Plaga of Lajthouse keepers, Gates of Delirium...

...Allman Brothers - Mountain Suite... znaczy Jam Laughing
Powrót do góry
Tarkus

PostWysłany: 09.08.2010, 22:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

"Mountain Jam" to też, jak sama nazwa wskazuje, jam. Nie mieszajmy pojęć. Może i Cream też na swoich koncertach suity grali?
Yourmaster
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 09.08.2010, 22:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wieeem, w takim razie po co pisałbym "suite...znaczy jam"?
To taki żart klasy C miał być.
Powrót do góry
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 09.08.2010, 23:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Quasarsphere napisał:

Pat Metheny - As Falls Wichita So Falls Wichita Falls - jaka szkoda, że to jedyna suita zagrana przez tego Pana i jego kolegę Lyle'a Maysa.

Zaraz zaraz, a wydany w 2005 roku przez Pat Metheny Group "The Way Up" to nie suita? Mamy Opening, a potem 3 części... cała płyta to długa, ponad 70-minutowa suita, moim zdaniem dużo ciekawsza od Wichita Falls.
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostWysłany: 10.08.2010, 06:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

The Way Up słuchałem (co prawda z wielkim entuzjazmem) tylko pobieżnie. Muszę się jej dokładniej przyjrzeć. Moim zdaniem Wichita i cały Offramp to największe dzieła Pata i kto wie czy nie najlepsze płyty jakie poznałem w tym roku.
Powrót do góry
Quasarsphere
epka kompaktowa

PostWysłany: 10.08.2010, 06:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmm... A jak oddzielić pojęciowo suitę od jamu?
Powrót do góry
Tarkus

PostWysłany: 10.08.2010, 07:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Suita
Jam
Yer Blue
remaster

PostWysłany: 10.08.2010, 11:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Yourmaster napisał:

Ange - Caricatures
Museo Rosenbach - Zarathustra

Popieram Very Happy

A z tych oczywistych to Echa, Latarnicy oraz Kolacyjka.

W sumie to tak wygladałoby moje top 5 gdybym miał układać swoje ulubione suity. Nr 1 dla Floydów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

Skocz do: