Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gentle Giant
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Okechukwu
digipack

PostWysłany: 11.07.2007, 01:37    Temat postu: Gentle Giant Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Forum Dinozaurów bez "Olbrzyma", to jak pterodaktyl bez skrzydeł. Otwieram ten wątek i zachęcam do wypowiedzi na temat jednego z najbardziej niezwykłych zespołów w historii rocka progresywnego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Al
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 11.07.2007, 09:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Też chętnie poczytam, bo z ręką na sercu przyznaję, że jestem zupełnie zielony z tego zespołu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mariusz
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 11.07.2007, 09:03    Temat postu: Re: Gentle Giant Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
Forum Dinozaurów bez "Olbrzyma", to jak pterodaktyl bez skrzydeł.

No właśnie, zastanawiałem sie, skąd Twój nick "Okechukwu". Czy to aby nie w związku z jego ksywą "Gentle Giant"?
Powrót do góry
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 11.07.2007, 10:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmmm... - Gentle Giant... Smile
Jeden z moich absolutnych faworytów - zresztą awatar coś tam pewnie sugeruje Wink
Napiszę o swoich odczuciach dotyczących tej formacji wieczorkiem - bo to wymaga trochę czasu, którego w tej chwili nie posiadam niestety...
Powrót do góry
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 11.07.2007, 13:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Szklarnia Very Happy i wszytko jasne Very Happy

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Tarkus

PostWysłany: 11.07.2007, 13:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ośmiorniczka też była niczego sobie. Zwłaszcza jej okładka w wersji analogowej Smile W ogóle tak do "Interview" nie mieli słabej płyty.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Regelpin
pocztówka dźwiękowa

PostWysłany: 11.07.2007, 14:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Najbardziej podoba mi sie jak dotad "Three Friends",w stosunku do pozostalych mam mieszane uczucia....
Powrót do góry
Tarkus

PostWysłany: 11.07.2007, 14:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Akurat "Trzech kumpli" to chyba ta najbardziej przystępna z najlepszych płyt GG Smile Tyle, że w wypadku tych wczesnych albumów skala oscyluje między znakomite a genialne.
Jakuz
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 11.07.2007, 19:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja miałem przyjemność zetknąć się z muzyką formacji braci Shulmanów już na wstępie swojej fascynacji rockiem progresywnym, symfonicznym czy jak tam zwał tego art-rocka Wink
Dostałem wtedy od znajomego potężny zestaw ich płyt na kasetach - wszystkie były "C-60" i zawierały po dwie płyty. Lekko obcięte - fakt Wink, ale nie tak znowu strasznie, bo Gentle Giant zwięźli byli w swoich produkcjach : 34-39 minut i tyle.
To co mnie zachwyciło od pierwszego odsłuchu to muzyczne szaleństwo, które wprost emanowało z ich płyt. Surowe brzmienie, momenty czasami zupełnie atonalne, modalne partie wokalne niemalże jak z muzyki liturgicznej, połamana rytmika etc... Czyli, jednym słowem - chaos.
Ale nieee... Wink
Żaden tam chaos - wszystko piekielnie precyzyjnie zmontowane, zaaranżowane i po mistrzowsku zagrane. Tylko inaczej niż wszyscy inni twórcy z tamtego okresu. Po "gentlegiantowsku" po prostu.
Płyt znakomitych nagrali mnóstwo. W zasadzie wszystko od debiutu do Playing The Fool - Live to albumy wspaniałe. No, może The Missing Piece nie łapie się do tego stwierdzenia - przyznaję Smile
A moje ulubione to Gentle Giant, Acquiring The Taste i troszkę może trudniejszy w odbiorze In A Glass House.
Wielki zespół - z jego twórczości czerpali (część sceny Canterbury) i czerpią do dzisiaj (vide - Echolyn) różni wykonawcy.
Warto zdobyć niedawno wydane DVD "Giant On The Box" - samego Gianta na żywo jest tam raptem ze czterdzieści parę minut - ale JAKIE TO MINUTY! Very Happy
Powrót do góry
Tarkus

PostWysłany: 11.07.2007, 19:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zwłaszcza, że na żywo pięciu panów grało na kilkunastu czy kilkudziesięciu instrumentach - było na co popatrzeć Smile
Okechukwu
digipack

PostWysłany: 11.07.2007, 20:09    Temat postu: Re: Gentle Giant Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mariusz napisał:
Okechukwu napisał:
Forum Dinozaurów bez "Olbrzyma", to jak pterodaktyl bez skrzydeł.

No właśnie, zastanawiałem sie, skąd Twój nick "Okechukwu". Czy to aby nie w związku z jego ksywą "Gentle Giant"?

Żle Cię zrozumiałem w pierwszej chwili . Genrealnie mój nick jest, oczywiście, na cześć obrońcy fenomenalnej reprezetacji Nigerii z pierwszej połowy lat 90- faktycznie był to kawał chłopa- masz jakieś info, że posługiwał się ksywką "Olbrzym?"...
Powrót do góry
Piotrek Sz.
cylinder Edisona

PostWysłany: 11.07.2007, 22:20    Temat postu: Re: Gentle Giant Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
masz jakieś info, że posługiwał się ksywką "Olbrzym?"...

Nie do mnie pytanie, ale odpowiem. Poczytaj np. tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Uche_Okechukwu

Swoją drogą ciekawe czy znał on ten zespół? Ja osobiście zabieram się do jego poznania już od jakiegoś czasu i nie bardzo mi to wychodzi Wink

PS. Witam wszystkich.
Powrót do góry
Szalony Gronostay
Gość

PostWysłany: 11.07.2007, 23:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cześć Piotrek, zgubiłeś się Wink ?
Powrót do góry
Okechukwu
digipack

PostWysłany: 03.08.2007, 01:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tu nie muszę być prowokacyjny, bo uwielbiam ten zespół (oczywiście nie wszystkie płyty np. Giant For A Day, to koszmarny gniot, nie mający nic wspólnego z prawdziwym olbrzymem). Ale temat do dyskusji postaram się znaleść na innej płaszczyźnie. Wielu twierdzi, że Gentle Giant to muzyka w dużym stopniu zainspirowana średniowieczem i renesansem- określa się ich nawet czasem mianem medieval-prog. Nie jest do końca prawda. Muzyka Gentle Giant ma tak naprawdę dużo więcej wspólnego z współczesną muzyką klasyczną i jazzem- rytmy i skale są zazwyczaj bardzo nowoczesne, podobnie techniki kompozytorskie. Nawet charakterystyczna, niby-renesansowa wielogłosowość w takich utworach jak Knots, czy On Reflection jest ukazana w bardzo nowoczesny sposób i muzycy renesansowi, czy średniowieczni krzyknęliby- apage satanas!- słysząc grę Gentle Giant
Powrót do góry
Tarkus

PostWysłany: 03.08.2007, 07:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No, ale na scenie prezentowali się, jakby właśnie wyszli z XIV-wiecznej angielskiej wsi Smile
A w kwestii gniotów, to "Civilian" też jest duuuużego kalibru porażką. Proste pioseneczki nastawione na rynek amerykański. "Giant for a day" miał przynajmniej fajną okładkę - można było sobie maskę Giganta zrobić Smile
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

Skocz do: