Muzyczne Dinozaury Forum Index Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Breakout i Tadeusz Nalepa
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostPosted: 12.01.2011, 21:37    Post subject: Breakout i Tadeusz Nalepa Quote selected Reply with quote

Na starym forum mieliśmy temat o Breakout, ale nie zrobił on zbytniej furory. Być może dlatego, że każdy zna, każdy lubi (choć okazuje się, że w 2006 roku część z nas miała jeszcze pewne luki Smile ) i nic nowego w ich muzyce nas już pewnie nie zaskoczy. Ale może tym razem zaczniemy od solowego Nalepy i dyskusja jakoś zaskoczy.

Impulsem do założenia tego tematu było dla mnie odkurzenie albumu "To mój blues", którego nie słuchałem od czasu zgonu mojego poprzedniego gramofonu, czyli od dobrych 5-6 lat. Dziś album ten podoba mi się jeszcze bardziej niż tych parę lat temu, a już wtedy miałem o nim bardzo dobre zdanie. Teoretycznie jest to składanka różnych nagrań i różnych składów z lat 1982 - 1988, ale w praktyce to bardzo dobre wydawnictwo bez słabych momentów. Najwięcej tu oczywiście bluesa, ale pojawia się też nieśmiałe funky, kilka jazzujących fraz i nieco dłuższe kompozycje (w tym kilka po 7-8 minut). Bardzo ciekawie prezentuje się lista muzyków biorących udział w nagraniach (w podlinkowanym źródle nie wymienili wszystkich, brakuje tam chociażby Sojki) a najlepszym podsumowaniem całości są chyba słowa Nalepy na temat tego wydawnictwa:

Uważam, że udało mi się zrobić 80 minut muzyki, że słucha się tego jak 40 minut...
Tadeusz Nalepa (TR 1991)

Znam tylko wersję z podwójnego winyla, ale widzę, że materiał ten wyszedł też na dwóch CD, na których pojawiło się łącznie 28 utworów (na winylu jest ich tylko 16) w nieco zmienionej kolejności.

A jak tam u Was z solową twórczością Tadeusza? Opróćz sympatycznych "Live 1986" i "Numero Uno", słyszałem dawno, dawno temu z kaset "Jesteś w piekle" i "Zerwany film" ale nie zachowały mi się jakieś wybitnie dobre wspomnienia na ich temat.
Sheik Yerbouti
album CD

PostPosted: 13.01.2011, 10:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Płyta To mój blues niestety z niewiadomych przyczyn do tej pory nie ma porządnego wydania CD. Na kompaktach pod tym tytułem znaleźć można numery z płyt Sen szaleńca i Numero Uno (chyba nawet wszystkie), za to nie ma kompletnego zestawu z tych dwóch LP. Może kiedyś...

Zresztą ten Sen szaleńca to bardzo fajna płyta jest - sporo dobrych bluesów, w większości wolnych, miejscami mocno ponurych numerów. I dobry skład tam jest - Andrzej Nowak, Rafał Rękosiewicz, Bogdan Kowalewski, Jarosław Szlagowski, a gościnnie Tomasz Szukalski. Warto posłuchać.

Największą wadą późniejszych płyt Nalepy są moim zdaniem wokale - Tadeusz z płyty na płytę brzmiał coraz marniej, a P. Grażyna nie powinna była chyba w ogóle tego robić. Słuchałem tych płyt nieco wyrywkowo, ale nie zachęciły mnie na tyle, żeby kupować.

A jeśli chodzi o Breakout to chyba wyszłoby na to, że najczęściej przeze mnie słuchaną płytą jest NOL - tam jest taka fajna pulsacja i klawisz dobrze się wpasował. Jak się na chłodno analizuje, to ani te kompozycje nie są w większości jakieś szczególne, ani wykonanie (czasami Kubasińska trochę "obok"), ale co ja poradzę - jak zaczyna się Taki wiatr, to od razu nóżka chodzi.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
abraxas
epka kompaktowa

PostPosted: 14.01.2011, 00:27    Post subject: Quote selected Reply with quote

Sheik Yerbouti wrote:
Płyta To mój blues niestety z niewiadomych przyczyn do tej pory nie ma porządnego wydania CD. Na kompaktach pod tym tytułem znaleźć można numery z płyt Sen szaleńca i Numero Uno (chyba nawet wszystkie), za to nie ma kompletnego zestawu z tych dwóch LP. Może kiedyś...

Nic dodać, nic ująć. Doskonały materiał z oryginalnej, analogowej wersji został przez buraków z wytwórni płytowej zamieniony na CD na dziwaczną kompilację płyt "Sen szaleńca" i "Numero Uno" (całość materiału) uzupełnioną o część nagrań z "To mój blues". Ciekawe, co skłoniło tych decydentów do takiego kroku. Można było przecież spokojnie wydać na jednym kompakcie cały materiał z dwóch analogów "To mój blues". I można by zmieścić na innym CD zarówno "Sen szaleńca" jak i "Numero Uno".
Co ciekawe, prawie oryginalne wydanie (albowiem kolejność utworów jest wymieszana, plus dwa kawałki nadmiarowe: "Ten o Tobie film" i powtórnie "Musisz walczyć, musisz wierzyć" ) CD można znaleźć na najnowszych wydaniach Metal Mind oraz prawdopodobnie w boxie Nalepy. Jak widać można ... ale jak to w Polsce nie do końca poprawnie.

Odnośnie materiału z "To mój blues" zgadzam się z przedmówcami, to wyjątkowo doskonała pozycja Nalepy, to, że nagrania pochodzą z różnych lat nie jest wcale odczuwalne, poziom od początku do końca płyty jest niesamowicie wysoki. Mój osobisty faworyt to "Zasady gry" z solówką Andrzeja Nowaka.

Znam tylko wydawnictwa Nalepy zaprezentowane na analogach, więc trudno jest mi oceniać późniejsze płyty, jednak w ciemno za najsłabszą uznaję "Live 1986" czyli pierwszą solową płytę Nalepy. Gdyby nie natchnione solówki Nowaka byłoby to zupełne dno. Mówię to jako fan Nalepy.
Back to top
View user's profile Send private message
Sheik Yerbouti
album CD

PostPosted: 14.01.2011, 08:33    Post subject: Quote selected Reply with quote

O, przyznam, że nawet nie wiedziałem, że na tych nowszych wydaniach Metal Mind jest w końcu w miarę poprawny To mój blues - zawsze lepiej mieć 2 numery więcej niż taki bajzel, jak wcześniej. Rzuciłem okiem w sklepie na okładki, a że są takie same, jak te stare Polskich Nagrań, to nawet nie sprawdzałem zawartości, a tak, to może kiedyś sobie kupię.

Co ciekawe - Sen szaleńca był już wcześniej dostępny w wersji Polskich Nagrań, więc tym bardziej idiotyczny wydaje się bałagan z tym Bluesem.
Back to top
mir
remaster

PostPosted: 15.01.2011, 05:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Panowie na pewno wiedza o czym z taka pasja rozprawiaja Question

Mozna sie przyczepic do lekkiego zamieszania w kompaktowej wersji To Moj Blues ale dobrze tez sprawdzic o czym sie pisze Rolling Eyes czy tez krytykuje. Otoz wersja kompaktowa PN zawiera wszystkie 16 piosenek zamieszczonych na analogu. Powtarzam, CALOSC MATERIALU. Do tego dorzucono, rzeczywiscie i dziwnie, Sen Szalenca oraz 2 (z 9) numery Wink z Numero Uno. Przy tym nalezy dodac, ze jeden z nich byl rowniez na analogu. Pozostaja jeszcze 3 kawalki z wersji kompaktowej do roszyfrowania, ale to juz zostawiam ekspertom Wink Na wyniki czekam z wypiekami na twarzy Laughing

pzdr

mir
Back to top
Maciek

PostPosted: 15.01.2011, 10:32    Post subject: Quote selected Reply with quote

mir wrote:
Panowie na pewno wiedza o czym z taka pasja rozprawiaja Confused (...) Otoz wersja kompaktowa PN zawiera wszystkie 16 piosenek zamieszczonych na analogu. Powtarzam, CALOSC MATERIALU.

Być może w moim stwierdzeniu zabrakło niemieckiej precyzji semantycznej, ale chyba właśnie to wynika z poniższych słów:

Quote:
Znam tylko wersję z podwójnego winyla, ale widzę, że materiał ten wyszedł też na dwóch CD, na których pojawiło się łącznie 28 utworów (na winylu jest ich tylko 16) w nieco zmienionej kolejności.

Cool
mir
remaster

PostPosted: 15.01.2011, 10:53    Post subject: Quote selected Reply with quote

Macku,

Moj wpis odnosil sie do dosc interesujacej wymiany pogladow i informacji kolegow Szejka oraz abraxasa Wink

pzdr

mir
Back to top
Sheik Yerbouti
album CD

PostPosted: 15.01.2011, 10:54    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maćku, Mirek miał chyba na myśli moje i Abraxasa marudzenie na temat tych wydań...

Eee, także tego i w ogóle, to chyba tylko mogę to wkleić - Embarassed . Rzeczywiście, przestudiowałem teraz dokładnie listę numerów z analoga i obu wydań kompaktowych i oczywiście Mirek ma rację. Nie wiem skąd mi się to wzięło, chociaż coś kołacze mi się po głowie, że i w książce Breakout. Absolutnie Królikowski też coś w naszym tonie pisał i mi się utrwaliło. Ewentualnie jeszcze możliwe, że porównywałem z oryginałem zestaw kompaktowy z dwóch różnych wydań, a one takie same nie są, chociaż okładki identyczne, więc trochę bałaganu jest.

Grunt, że się wyjaśniło. Przepraszam za zamieszanie.
Back to top
Maciek

PostPosted: 15.01.2011, 12:06    Post subject: Quote selected Reply with quote

Również przepraszam za lekkie zamieszanie. Przy okazji mam pytanie - czy ktoś miał okazję zapoznać się z DVD 60. Urodziny? Warto posłuchać/obejrzeć/kupić?

Edit:
Chyba sam będę mógł sobie odpowiedzieć, bo całość jest wrzucona na Youtube Smile Mam tylko nadzieję, że to nie ten sam koncert, który widziałem kiedyś w TVP Kultura. Bardzo, bardzo słaby koncert, po którym nie mogłem uwierzyć, że coś takiego w ogóle powstało Rolling Eyes
abraxas
epka kompaktowa

PostPosted: 15.01.2011, 15:44    Post subject: Quote selected Reply with quote

Mam wrażenie, że dawno, dawno temu, gdy sprawdzałem zgodność CD z analogiem, także i "Numero Uno" była w całości na vol2.

a obecnie wygląda na to, że jest tylko "Ten o Tobie film", czyli 1 utwór z 8 (mój analog ma 8 utworów).

opierając się na listach z internetu:
całość ma 28 utworów
16 z "To mój blues"
8 z "Sen szaleńca"
1 z "Numero Uno"
2 z "Zol"
1 figuruje dwukrotnie "Musisz walczyć, musisz wierzyć"

Te wydania Polskich Nagrań są "prawdopodobnie" dostępne w niewysokiej cenie 21,99 na Gigant.pl. Prawdopodobnie, gdyż pojawiły się także i inne tytuły Polskich Nagrań, które wszakże od dawna są niedostępne (Jakubczak, Prońko Supersession, Nalepa Absolutnie, Test, SBB i Frąckowiak). Zapewne pomyłka.
Back to top
Sheik Yerbouti
album CD

PostPosted: 15.01.2011, 19:29    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
Również przepraszam za lekkie zamieszanie. Przy okazji mam pytanie - czy ktoś miał okazję zapoznać się z DVD 60. Urodziny? Warto posłuchać/obejrzeć/kupić?

Edit:
Chyba sam będę mógł sobie odpowiedzieć, bo całość jest wrzucona na Youtube Smile Mam tylko nadzieję, że to nie ten sam koncert, który widziałem kiedyś w TVP Kultura. Bardzo, bardzo słaby koncert, po którym nie mogłem uwierzyć, że coś takiego w ogóle powstało Rolling Eyes

Jeżeli to ten występ: http://www.metalmind.com.pl/index.php?dzial=wydawnictwa&more=341, to rzeczywiście można odpuścić. Lider w mocno średniej dyspozycji, a zaproszeni wykonawcy (Kubasińska OK, ale Soyka w dziwacznym aranżu i jakiś boysband, którego nazwy nie pamiętam już w ogóle mnie nie przekonali). Całość zostawia smutne wrażenie - jubileusz jednej z największych postaci polskiej muzyki można było przygotować znacznie lepiej.
Back to top
mir
remaster

PostPosted: 16.01.2011, 00:23    Post subject: Quote selected Reply with quote

abraxas wrote:
Mam wrażenie, że dawno, dawno temu, gdy sprawdzałem zgodność CD z analogiem, także i "Numero Uno" była w całości na vol2.

a obecnie wygląda na to, że jest tylko "Ten o Tobie film", czyli 1 utwór z 8 (mój analog ma 8 utworów).

opierając się na listach z internetu:
całość ma 28 utworów
16 z "To mój blues"
8 z "Sen szaleńca"
1 z "Numero Uno"
2 z "Zol"
1 figuruje dwukrotnie "Musisz walczyć, musisz wierzyć"

Moja wersja CD Numero Uno zawiera 9 piosenek, z czego Hold (tego pewnie nie ma na Twoim analogu) oraz Ten o Tobie Film zostaly umieszczone na kompaktowej edycji To Moj Blues vol.2.

Musisz walczyć, musisz wierzyć to dwie rozne wersje. Na vol.1 trwa to 5.05'' a na vol.2 7.15", tak samo jak na analogu.

Pozegnaly Blues i Idzie Wenus (obie na kompaktowej wersji vol. 1) sa rzeczywiscie z ZOL.

pzdr

mir
Back to top
pesada
maxi-singel analogowy

PostPosted: 18.06.2013, 21:57    Post subject: Quote selected Reply with quote

Ot, ciekawostka taka - NRD-owski singielek Breakout-ów (1975 Amiga 4 56 139)

http://www.youtube.com/watch?v=s8pqmseuU-s

http://www.youtube.com/watch?v=t6ASv1AMgN4
Back to top
Maciek

PostPosted: 30.12.2013, 14:40    Post subject: Quote selected Reply with quote

Tymczasem reaktywowany Breakout czyli ExBreakout ma już podobno gotowy materiał na nową płytę. We wrześniu zespół zapowiadał:

Mamy około 12-14 nowych piosenek napisanych przez Bogdana Loebla do muzyki Kazika Pabiasza. Materiał na płytę jest już gotowy, album powinien się ukazać jeszcze w tym roku.

wygląda jednak na to, że sprawa trochę się przeciąga Cool
No i ciekawe czy udało im się namówić Kozakiewicza, który ponoć miał do nich dołączyć.
kłapouch
maxi-singel kompaktowy

PostPosted: 31.12.2013, 12:21    Post subject: Quote selected Reply with quote

Maciek wrote:
wygląda jednak na to, że sprawa trochę się przeciąga

....i dobrze byłoby, gdyby już tak zostało. Sam zabieg z użyciem nazwy Breakout wydaje mi się niesmaczny, choć rozumiem jego komercyjne podłoże. Zauważyłem jednak, że zamknięto już stronę internetową ExBreakoutu (o której zresztą dowiedziałem się z FD), zamarł profil na FB, a z serwisu youtube usunięto też chyba wszystkie filmy z koncertowymi fragmentami ich występów. Niech sobie pan Pabiasz i sto płyt wyda, ale niech nie podpina się pod legendę, której NIGDY nie tworzył.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Muzyczne Dinozaury Forum Index -> Wykonawcy All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum