Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o przyrodzie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 04.05.2021, 17:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Takie zdjęcie kiedyś mi się udało zrobić - zupełnie nieprzypadkowo - polowałem na takie ujęcie Very Happy

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Leptir
box

PostWysłany: 04.05.2021, 18:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Super fota Wojtku! Odkąd zobaczyłem okładkę płyty "Love Over Gold" Dire Straits to też chciałem koniecznie złapać błyskawicę, parę razy mi się udało, ale nigdy tak spektakularnie, jakbym sobie życzył. Smile

A wracając do jaszczurów - tu złapałem go w ostatniej chwili nim zanurkował. Smile

A to dzioborożec (hornbill) na wyspie Koh Phaluai.

Bart
album CD

PostWysłany: 04.05.2021, 18:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Gacek napisał:
Bart napisał:
Przy obecnym stanie rozwoju naszej cywilizacji możemy znaleźć inne rozwiązania i koegzystować z naturą, zamiast ją konsekwentnie niszczyć.

Pytanie zasadnicze - jakie?
Bo jakieś tam mamy tylko same w sobie nie są na tyle skuteczne.

A tego to ja już nie wiem. Nie mam ani wiedzy ani doświadczenia. Zdałbym się na panel jakichś fachowców, naukowców, specjalistów którzy by opracowali jakieś (znowu "jakieś") rozwiązania systemowe i długoplanowe. Nie takie, co to rozwiązuje bierzący problem, a w perspektywie czasu tworzy trzy większe problemy. Bo takie planowanie (po angielsku mówią na to kicking the can down the road) to droga do katastrofy.

Gacek napisał:

Bart napisał:

Uważam, że odstrzał zwierząt powinien być w ostateczności możliwy - w usprawiedliwionych ekstremalnych przypadkach, ale nie powinno być to niczyją przyjemnością i hobby, a rutynowym zadaniem przeznaczonym dla specjalisty.

Zasadniczo bym się z tym zgodził. Chociaż tych ekstremalnych przypadków może być całkiem sporo.

Tak. Wścieklizna, inne choroby, które zagrażają innym populacjom. Na pewno więcej niż mogę sobie w tej chwili wyobrazić. Znowu zdałbym się na specjalistów, których adaniem było by dbanie o ekosystem, a nie o interesy i przyjemności pewnych grup ludzi.

Gacek napisał:
Swoją drogą skąd większość forumowiczów wie kto z czego czerpie przyjemność? Rolling Eyes

Tylko, że osiąganie przyjemności nie powinno być - samo w sobie - wystarczającym wytłumaczeniem i potwierdzeniem słuszności działania. Bo na przykład akt gwałtu klasyfikujemy jako przestępstwo, pomimo iż w akcie gwałtu gwałciciel osiąga przyjemność. Tutaj ocenę czynu wydajemy na podstawie "nieprzyjemności" jaką doznaje ofiara, a nie "przyjemności" jaką doznaje sprawca.
WOJTEKK

PostWysłany: 04.05.2021, 18:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To był parking na południe od Lizbony - tak w połowie drogi między Lizboną a Portimao. Pociemniało, zaczęło grzmieć i walić piorunami. Po kilku takich walnięciach stwierdziłem , ze są bardzo efektowne i postanowiłem je jakoś uwiecznić. Stanąłem w pozie rewolwerowca - rozluźniony, nogi szeroko, a aparatu nie trzymałem przy oku, tylko na wysokości pasa, ale tak równo z oczami - trafiłem chyba za pierwszym razem Very Happy Przy oku - by mi uciekło, bo np. za małe pole widzenia, a tak tylko musiałem zareagować w miarę szybko naciskając migawkę

Powrót do góry
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 04.05.2021, 18:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

WOJTEKK napisał:

Ciekawi mnie, dlaczego akurat jak zacząłem pisać o myśliwych Ty zacząłeś wrzucać teksty o lekarzach. Przecież nie jesteś myśliwym. Tak żeby wbić szpilę koledze, który akurat ma "pecha" bycia lekarzem? Szafujesz ciężkimi oskarżeniami pod adresem doktorów - kto Cię wie, może i masz rację, ale czy zgłosiłeś to gdziekolwiek? Prokuratura, rzecznik odpowiedzialności zawodowej? I tylko nie mów, ze to jedna mafia - nie do konca, to już nie te czasy....

Z jednego jedynego powodu. Zacząłeś obrażać myśliwych i wiesz dobrze że zrobiłeś to cynicznie, z premedytacją i w dodatku pojechałeś stereotypami. Wiem że zrobiłeś to celowo żeby wbić szpilkę więc ja też wbijam. Nie chcę zmieniać tematu tylko chcę żebyśmu zachowali pewną skalę. Mamy dużo poważniejsze problemy niż jeden czy nawet 100 nieuczciwych myśliwych. Co nie zmaczy rzecz jasna że można na to machnąć ręką. Nie można i tutaj przyznaje rację ale proponuję nie obrażać całego środowiska bo to nic nie da.
Swoją drogą ile ja tu się naczytałem o stereotypach....
Zdaje się że koledzy od stereotypów reagują tylko na słowa klucze. No a przecież np afroamerykanin czy uchodźca też może być myśliwym.

Co do przypadków. Ojca powiedziałem że nie odpuszczę ale byłem za młody i za cienki w uszach. Ale i tak ordynator później wyszedł w kajdankach. Ktoś zareagował. A moje sprawy... wiesz tu nie chodzo o to że mi ktoś przypadkiem coś amputował. Zwyczajnie mnie wkur... jak komuś płacę, umawiam się na wizytę i mijam się w progu bo pan jednak dziś nie ma czasu. A ja ku... mam bo wziąłem urlop.
O tym że 5 lekarzy mówiło mojej żonie codziennie coś innego a koniec końców i tak nic z tego nie wpisali do karty. O leczeniu podczas dyżuru na publicznym sprzęcie...
Wiem że można zgłosić ale trochę straciłem czasu w życiu na kopanie się z urzędnikami i więcek nie chcę.
Żeby nie było znam tak samo dużo dobrych, empatycznych i uczciwych lekarzy i zdaję sobie sprawę z tego że nic nie jest proste w kwestiach zdrowotnych.
Miejmy jednak pewną proporcję, nieetyczne zachowania to niestety norma raczej wszędzie.
Powrót do góry
WOJTEKK

PostWysłany: 04.05.2021, 19:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czyli jednak chciałeś mi dowalić, stosując argumenty ad personam i odwracając kota ogonem, ujmując się za biednymi prześladowanymi myśliwymi.

Nie, w tym nie było nic cynicznego - po prostu uważam zabijanie zwierząt dla sportu za anachronizm, absolutnie niczym nie uzasadniony. A jak widać to porównanie myśliwych do kłusowników też tak aż do końca bezzasadne nie jest - jasne, ze nie mozna generalizować, ale ile jest takich kół w których jeszcze nikt nie sypnął?.

Powrót do góry
B.J.

PostWysłany: 04.05.2021, 19:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bart, Freefall, Leptir, WojtekK - dzięki za świetne zdjęcia Exclamation

Smoki z Komodo. Ponoć niebezpiecznie jest tam zasypiać w przepoconych skarpetkach - to zapach, który je zwabia i skłania do skosztowania.

Jakby ktoś chciał zobaczyć zwykłą rudą parkową wiewiórkę, to wystarczy kliknąć obrazek.

WOJTEKK

PostWysłany: 04.05.2021, 19:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

U mnie takich nie ma. Są głównie czarne. Pierwszego rudzielca widziałem dopiero na studiach w Bydgoszczy. Za akademikiem był taki sosnowy zagajnik.

Powrót do góry
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 04.05.2021, 20:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bart napisał:

A tego to ja już nie wiem. Nie mam ani wiedzy ani doświadczenia. Zdałbym się na panel jakichś fachowców, naukowców, specjalistów którzy by opracowali jakieś (znowu "jakieś") rozwiązania systemowe i długoplanowe. Nie takie, co to rozwiązuje bierzący problem, a w perspektywie czasu tworzy trzy większe problemy. Bo takie planowanie (po angielsku mówią na to kicking the can down the road) to droga do katastrofy.

Takim rozwiązaniem jest kontrola populacji.
Możesz np stosować środki chemiczne żeby zwierz nie zjadł sadzonek. Śmierdzące to, pewnie drogie i uciążliwe bo musisz sadzonkę ręcznie potraktować specyfikiem. Zazwyczaj działa.
Masz większe drzewka to znowu inny problem:
Czemchanie, inaczej nazywane osmykiwaniem jest rodzajem szkód, jakie w gospodarce leśnej wyrządzają samce jeleniowatych w trakcie wycierania scypułu. Starając się usunąć z poroża okrywającą go delikatnie owłosioną skórę, jelenie byki bądź sarny rogacze zdzierają korę z młodych drzewek lub ich gałęzi. Może to prowadzić nawet do obumarcia drzewka.
A jak masz jeszcze bobry w okolicy to przyjdą i zrobią za darmo wycinkę... tego co powinni zebrać twoi następcy żeby zarobić na cały ten bajzel.
Ktoś powie - możesz drapać jelenie po głowie albo nosić gałęzie bobrom Cool
A tak poważnie to każdy od "ochroniarzy" lasu, ekologów, zoologów czy myśliwych w pewnych sytuacjach dopuszcza odstrzał. Tylko dla jednych to norma a dla innych ostateczność. Jednak pewne jest jedno - czasem trzeba i koniec. A uprawy drzew to tylko jeden z problemów.

Bart napisał:

Znowu zdałbym się na specjalistów, których adaniem było by dbanie o ekosystem, a nie o interesy i przyjemności pewnych grup ludzi.

No ale jakby na to nie patrzeć to nie koła łowieckie wymyślają ile trzeba odstrzelić. Myślę że ktoś wyżej wie co robi.
IMO ważne że w ogóle rozumiesz o czym mówię bo niektórym nie da się przetłumaczyć że czasem trzeba.

Bart napisał:

Tylko, że osiąganie przyjemności nie powinno być - samo w sobie - wystarczającym wytłumaczeniem i potwierdzeniem słuszności działania. Bo na przykład akt gwałtu klasyfikujemy jako przestępstwo, pomimo iż w akcie gwałtu gwałciciel osiąga przyjemność. Tutaj ocenę czynu wydajemy na podstawie "nieprzyjemności" jaką doznaje ofiara, a nie "przyjemności" jaką doznaje sprawca.

Wydaje mi się że polowanie to coś na styku hobby, obowiązku, tradycji i jednak a może przede wszystkim dbania o ogólną kondycję populacji zwierząt. Nie wiem skąd w ludziach przekonanie że samo zabijanie jest celem polowania. Jeżeli myśliwi by się podniecali samym zabijaniem to by poszli do pracy w ubojni, byłoby łatwiej albo by zostali seryjnymi mordercami.
https://www.youtube.com/watch?v=MVaA7wAfTqM&t=1136s
Polecam wykład. Całkiem ciekawy.
Powrót do góry
Leptir
box

PostWysłany: 04.05.2021, 20:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

B.J. Urocza ta wiewióra! 🙂 Mam niedaleko niskie wzgórza morenowe, które były porośnięte lasem. Piszę "były" bo nasi troskliwi leśnicy bohatersko broniąc przyrody wycięli ponad 1/3 tego lasu. Ale ja nie o tym - we wspomnianym lesie spotykam dość często takie właśnie rudzielce. Co prawda po tej wycince (piły chodziły równo przez całe dnie, a tygodniami nie można było wejść do lasu) nie ma ich już tyle co wcześniej, ale jeszcze spotykam je podczas biegania.

Ostatnio zmieniony przez Leptir dnia 04.05.2021, 20:15, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
WOJTEKK

PostWysłany: 04.05.2021, 20:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A propos pogody - właśnie oglądam PSG vs Man City czyli półfinał Ligi Majstrów i co widzę? Śnieg na boisku! Wow... Grubo
Bajdełej - jest 1:0 dla City

Powrót do góry
Paweł
epka analogowa

PostWysłany: 04.05.2021, 20:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

WOJTEKK napisał:
U mnie takich nie ma. Są głównie czarne. Pierwszego rudzielca widziałem dopiero na studiach w Bydgoszczy. Za akademikiem był taki sosnowy zagajnik.

Ja z kolei rude wiewiórki widzę bardzo często. To obserwowanie, jak skaczą z gałęzi na gałąź, z drzewa na drzewo. Czy im się uda? Czasami wydaje się, że nie, że zaraz dojdzie do tragedii... Ale jakoś zawsze się udaje. Wink

Freefall napisał:
Co do zaskrońców nie należy ich się bać. Niestety ludzie często o tym nie wiedzą. Kiedyś podczas spaceru widziałem rozdeptanego węża. Bardzo przykry widok, do dziś się wzdrygam, jak to sobie przypominam Confused

Niestety, ale do takich sytuacji dochodzi. Zresztą ofiarą bardzo często są też padalce, które nawet nie są wężami, lecz niegroźnymi beznogimi jaszczurkami. Ludzie nie wiedzą, które węże są niebezpieczne. Lub po prostu nie rozróżniają żmii (jedynego jadowitego węża w Polsce) od zaskrońca. Bo pozostałe polskie węże – gniewosz (te to akurat są podobne do żmii Confused) i wąż Eskulapa – są baaardzo rzadkie.
Ze żmiją kiedyś się spotkałem, ale na szczęście udało mi się ją ominąć szerokim łukiem...

Bart napisał:
Myślisz, że masz gównianą pracę? Ten facet jest strażnikiem słoniowej kupy w sierocińcu dla słoni w Pinnawala. Bo to cenny surowiec, który zostaje przetworzony na papier!

Eee... A to nie można tych odchodów od razu zebrać i przetransportować w bezpieczne miejsce, tylko trzeba stać i ich pilnować?
A robota chyba nie aż taka zła: na świeżym powietrzu (choć z tym "świeżym", to pewnie można by polemizować Wink), niezbyt męcząca fizycznie, choć pewnie nudna – przydałoby się krzesełko i jakaś gazeta. Smile

Kilka lat temu natrafiłem w Internecie na interesującą historię (źródło: Anonimowy Grzybiarz):
W Ameryce jest ZOO blisko lotniska. Pingwiny lubią oglądać samoloty, więc przewracają się na plecy i tak leżą. Leżą i patrzą w niebo, są szczęśliwe. Gorzej, że nie potrafią wstać, więc ZOO stworzyło specjalny etat, by im pomóc. Gość chodzi i podnosi pingwiny. Budzi się rano i wie, że ma po co żyć, bo są pingwiny, które go potrzebują. Życie bywa piękne. Gdy są w nim pingwiny i samoloty.

Moje wątpliwości wzbudziło kilka rzeczy (ZOO koło lotniska, tylko jeden pracownik, który się tym zajmuje). Historia, choć brzmi fajnie, okazała się nieprawdziwa. A jej pierwsza wersja miała powstać ponoć już w połowie lat 80. ubiegłego wieku.
Pingwiny oczywiście potrafią same wstać (w przeciwnym razie miałyby poważny problem), a przewracają się głównie na brzuch (pingwiny ślizgające się na brzuchu – znany obrazek). Nic też nie wiadomo o pingwinach miłośnikach lotnictwa – wszak miano nielota zobowiązuje. Wink
Powrót do góry
WOJTEKK

PostWysłany: 04.05.2021, 20:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Może to wiadome pingwiny z ZOO w Nowym Jorku? Te to wszystko mogą

Powrót do góry
Paweł
epka analogowa

PostWysłany: 04.05.2021, 21:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

One to lotnictwem na pewno się interesują. Ale właśnie: mogą wszystko. Wstać z pleców zapewne też. Wink
Powrót do góry
WOJTEKK

PostWysłany: 04.05.2021, 22:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niedługo ma być premiera ICH filmu na Netflixie...

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Następny
Strona 11 z 12

Skocz do: