Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Płyty roku 2021 - Witajcie w drugim roku zarazy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
esforty
remaster

PostWysłany: 02.06.2021, 07:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
Mdou Moctar - Afrique Victime [Matador, 2021]

Dobrą płytę nagrał Mdou. Poczynaniom nigerskiego muzyka przyglądam się od debiutanckiego albumu Afelan - wyróżnia się na tle drugiej fali pustynnego rocka Touaregów (tzn. post-Tinariwenowej). Nieokrzesany, rozwichrzony, i stale się rozwijający (czego nie sposób powiedzieć o niejednym z jego pobratymców, np. robiący większą karierę Bombino mnie z płyty na płytę raczej rozczarowuje).

Po paru krążkach nagranych dla Sahel Sounds, tym razem przygarnął go Matador - czyli wytwórnia o nieporównanie szerszym zasięgu. Wytwórnia na tyle niezależna i rozsądna, że obyło się bez artystycznych kompromisów, a nawet z pożytkiem dla jakości muzyki.

Psychodeliczna, gitarowa pustynna burza - energetyczne, stylowe, zapiaszczone retro-future w dobrym gatunku.

Mahamadou ‘Mdou Moctar’ Souleymane - gitara prowadząca, śpiew, kompozycja
Ahmoudou Madassane - gitara rytmiczna, chórki
Michael Coltun - gitara basowa, chórki, drum machine, produkcja
Souleymane Ibrahim - bębny, perkusja, chórki

https://mdoumoctar.bandcamp.com/album/afrique-victime
https://mdou.ffm.to/afriquevictime

(kto chce sprawdzić "na szybko", niech zacznie od tytułowego post-kolonialnego protest songu).

.

Obecność tego wydawnictwa w wątku "2021" to konieczność!
Może nie dziejowa, ale konieczność Wink .
Spodziewając się Embarassed , jakiegoś mantrującego czarownika, co to z pomocą tykwy będzie zabiegał o europejski meldunek i grant, dostałem w pysk Rolling Eyes , rzetelnym popisem umiejętności i co ważniejsze, intrygującym pomysłem na wypłynięcie na szerokie wody...
Zaproponowany przez Akonda, showstopper albumu wgniótł mnie w fotel i... tak kilka razy, pod rząd Wink .
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 02.06.2021, 07:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:
Mdou Moctar - Afrique Victime [Matador, 2021]

Mocne, trochę przypomina Hendrixa. W kategorii rocka mnie takie granie bardziej przekonuje, niż proponowane przez Bartosza black midi. Jednakże dla mnie osobiście to muzyka na jednorazowe przesłuchanie w celu zaspokojenia ciekawości - podążam w innym muzycznym kierunku.
gharvelt
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 02.06.2021, 07:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:
Zaproponowany przez Akonda, showstopper albumu wgniótł mnie w fotel i... tak kilka razy, pod rząd Wink .

Słuchając tej płyty w sobotę, miałem dokładnie to samo - zatrzymałem się na kawałku tytułowym i nie chciałem w ogóle zmieniać Smile Niesamowicie przebojowy utwór, niespotykana rzecz we współczesnym rocku. Mam nadzieję, że w kolejnych podejściach cała reszta albumu też jeszcze lepiej mi podejdzie.
akond
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 02.06.2021, 09:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja na fali posłuchałem sobie jeszcze nieznanej mi wcześniej koncertówki Mdou. Mocna!
https://mdoumoctar.bandcamp.com/album/mdou-moctar-blue-stage-session

(zaraz mnie stąd pogonicie, bo to 2019)
.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Crazy
remaster

PostWysłany: 03.06.2021, 11:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
Ballaké Sissoko - Djourou [No Format, 2021]

Intymne, zamyślone, warte uważnego wsłuchania.

Wsłuchałem się. Jakoś tak wyszło, że zrobiłem to od razu (a nawet na zmianę) z wsłuchiwaniem się w Fado Bastardę - i płyty te wydały mi się zadziwiająco pokrewne. Całkiem inna tradycja kulturowa, zresztą różnice są tak oczywiste, że nie ma o czym mówić. A jednak jako pieśni wydały mi się osobliwie podobne, jakby podobnie interpretowane, zwłaszcza przez wokalistów podobnie frazowane (wyjątkiem byłaby tu przejmująca, ostatnia pieśń z płyty Ballake, gdzie śpiew nabiera intensywności, gdzie indziej raczej przygaszonej). Co więcej gitara João de Sousy i kora Ballake Sissoko dziwnie wydają mi się grać na podobnych strunach, a niby gdzie Rzym, gdzie Krym... Obie płyty brzmią łagodnie, są pełne tego rzeczywiście zamyślenia - jednocześnie tym swoim zamyśleniem zabierają słuchacza głęboko, no i mnie w każdym razie w podobne rejony. Ten bastardowy sznyt (nigdy nie wiem, którego z nich trzech mam najbardziej chwalić, od razu wychodzi mi, że wszystkich trzech na raz, koniecznie!) mnie osobiście zabiera dalej i bardziej zapamiętuję te dźwięki, ale mógłbym te płyty postawić obok siebie na półce.
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 03.06.2021, 12:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mike Tramp - Everything Is Alright - nowa płyta byłego wokalisty metalowego White Lion, ale on solo to singer songwriter, tyle że bardziej rockowy - bardzo porządna płyta.

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Leptir
box

PostWysłany: 07.06.2021, 13:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zwracam uwagę szanownego koleżeństwa na młodą czeską pianistkę Nikol Bokovą. Już na swoim debiucie "Inner Space" nagrała świetną, melodyjną i nastrojową muzykę. Jej najnowszy album "Prometheus" dosłownie mnie oczarował barwnymi, dźwiękowymi obrazami stworzonymi przy wydatnym udziale jej kolegów wśród których pięknie wiosłuje znany już na tym forum David Doruzka.
Maciek

PostWysłany: 10.06.2021, 18:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kto nie słyszał, ten prawdopodobnie nie uwierzy, ale Wodecki & Możdżer grają stary i co najważniejsze dobry rock progresywny. Cała płyta zapowiada się na duża rzecz!
https://youtu.be/NCFet4KYdBY
Retromaniak
kaseta FeCr

PostWysłany: 10.06.2021, 19:50    Temat postu: Mick Fleetwood and Friends - Celebrate The Music of Peter... Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mick Fleetwood and Friends - Celebrate The Music of Peter Green and The Early Years of Fleetwood Mac
23 / 115:00
30.04.21

1. Rolling Man (feat. Rick Vito)
2. Homework (feat. Jonny Lang)
3. Doctor Brown (feat. Billy Gibbons)
4. All Your Love (feat. John Mayall)
5. Rattlesnake Shake (feat. Billy Gibbons & Steven Tyler)
6. Stop Messin’ Round (feat. Christine McVie)
7. Looking for Somebody (feat. Christine McVie)
8. Sandy Mary (feat. Jonny Lang)
9. Love That Burns (feat. Rick Vito)
10. The World Keep Turning (feat. Noel Gallagher)
11. Like Crying (feat. Noel Gallagher)
12. No Place to Go (feat. Rick Vito)
13. Station Man (feat. Pete Townshend)
14. Man of The World (feat. Neil Finn)
15. Oh Well (Pt.1) (feat. Billy Gibbons & Steven Tyler)
16. Oh Well (Pt.2) (feat. David Gilmour)
17. Need Your Love So Bad (feat. Jonny Lang)
18. Black Magic Woman (feat. Rick Vito)
19. The Sky Is Crying (feat. Jeremy Spencer & Bill Wyman)
20. I Can’t Hold Out (feat. Jeremy Spencer)
21. The Green Manalishi (With The Two Prong Crown) (feat. Billy Gibbons & Kirk Hammett)
22. Albatross (feat. David Gilmour)
23. Shake Your Moneymaker (group finale)

28 lutego 2020 roku w londyńskim Palladium Mick Fleetwood zorganizował specjalny koncert w trybucie dla wieloletniego kumpla Petera Greena. Ostatni gwizdek przed pandemią – publiczność rzeczywiście się załapała, a na dodatek na scenie roiło się od gwiazd.
Udział takich muzyków jak: Andy Latimer, Steve Rothery czy Steve Hackett udowadnia, ze twórczość Greena daleko przekraczała granice gatunku. Wisienką na torcie był dla progfanów na pewno występ Davida Gilmoura.
Naturalnie oprócz gitarzysty Pink Floyd, Fleetwood zaprosił całą masę prominentów, reprezentujących jakże odmienne style, a przy tym nie „gwiazdorzących”.
Nie zabrakło oczywiście byłych i obecnych Macs: Rick Vito razem z Mickiem i Johnny Langiem przewodzą koncertowej trupie na scenie; nie mogło też zabraknąć Christine McVie, jak i nowego nabytku Maca – Neila Finna (szefa Crowded House i gitarzysty Split Enz) a nawet trochę już zapomnianego Jeremy Spencera.
Do tego m.in. Steven Tyler (Aerosmith), Billy Gibbons (ZZ Top), ojciec chrzestny brytyjskiego bluesa John Mayall, Bill Wyman, Pete Townshend, Noel Gallagher i Kirk Hammett.

Highlights? Proszę bardzo.

Rick Vito “Love That Burns” – przepełniony głębokim smutkiem, a jednocześnie bardzo intensywny wolny blues, z którego sam Green bylby pewnie dumny.

Noel Gallagher w akustycznym secie “The World Keep On Turning” -” Like Crying” zaskakuje natchnionym zaangażowaniem, o które nikt by go wcześniej nie podejrzewał.

Pete Townshend w „Station Man“ (tak po prawdzie ten tytuł z Greenem nie ma nic wspólnego) robi to z czego jest najbardziej znany: dużo gitarowego hałasu.

Neil Finn w “Man Of The World” przyprawia o gęsia skórę.

Ale David Gilmour przebija wszystkich, kiedy to w drugiej części „Oh Well” jego gitara wybrzmiewa, niczym w zapomnianym kawałku PF z czasów „More”. No i nie zapomnijmy o „Albatrosie”, który uszlachetnia na Pedal Steel.

Jeremy Spencer odgrywa swoją dawną rolę „obscenicznego karła”; z grymasami twarzy, szelmowskim uśmieszkiem, a przede wszyskim z nadal znakomitym wokalem pod Elmora Jamesa, wprowadza w podziw licznie zgromadzoną publiczność.

Kirk Hammett, zdominował swoją piorunującą solówką “The Green Manalishi”, grając na dodatek na legendarnym Les Paulu Greena (później należącego do Gary Moore’a) doprowadzając audytorium do standing ovations.

Otrzymaliśmy przekaz radośnie bezpretensjonalnego Jamsession, w którym wybitni muzycy, bez nadęcia i patosu, na pełnym luzie, oddali hołd geniuszowi Petera Greena.

Blu-Ray zapewnia perfekcyjny obraz i dźwięk – czegóż więcej nam trzeba?

A dla wszystkich tych, którym słowo „Blues” kojarzy sie z monotonią i nudą, ten koncert niech będzie okazją, żeby przekonać się, jak nawet jeszcze dzisiaj, różnorodny, innowacyjny i pełen życia może być katalog „Boomu Brytyjskiego Bluesa” z lat 60-ch...
SafeMan
singel kompaktowy

PostWysłany: 11.06.2021, 06:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Kto nie słyszał, ten prawdopodobnie nie uwierzy, ale Wodecki & Możdżer grają stary i co najważniejsze dobry rock progresywny. Cała płyta zapowiada się na duża rzecz!
https://youtu.be/NCFet4KYdBY

Świetne, na pewno posłucham albumu jak wyjdzie.
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 11.06.2021, 07:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

SafeMan - już jest całość na streamach. Gdyby nie ze 3 wypełniacze bez udziału Wodeckiego, byłaby znakomita płyta (słuchałem wczoraj na spacerze 3 razy pod rząd!), a tak jest „tylko” bardzo dobra (z plusem), ale z kilkoma naprawdę porywającymi numerami. Polecam każdemu. Smile
SafeMan
singel kompaktowy

PostWysłany: 11.06.2021, 08:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek - faktycznie Smile już dodałem do biblioteki, poczeka na odsłuch w kolejce.

Tymczasem dziś wyszedł kolejny album King Gizzard - tak, znowu. Kolejna dawka neo-psychodelii od Australijczyków, tym razem doprawiona dźwiękami syntezatorów. Mi się podoba, ale jeśli ktoś oczekuje powiewu świeżości, to go tu nie znajdzie.
Powrót do góry
akond
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 16.06.2021, 09:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:
Quin Kirchner - The shadow and the light

Na tle różnych niezwykłości, w które obfituje katalog Astral Spirits (wspaniała wytwórnia!!!), to Kirchner dla mnie jest atrakcją umiarkowaną - ale ponieważ się podoba, to zwracam uwagę, że w tym roku wydał przyjemny album koncertowy (digital-only):

Quin Kirchner - Live at Pro Musica [Astral Spirits, 2021]

Jest to przy okazji polonicum, bo nagranie zarejestrowano w ramach chicagowskiego festiwalu Chopin In The City 2020, pilotowanego przez Grażynę Auguścik. Stąd w setliście i dwa nokturny naszego muzycznego wieszcza.

https://quinkirchner.bandcamp.com/album/live-at-pro-musica

A gra kwartet:
Greg Ward - saksofon (alt)
Paul Bedal - fortepian
Matt Ulery - kontrabas
Quin Kirchner - bębny

.
Powrót do góry
esforty
remaster

PostWysłany: 16.06.2021, 14:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Palberta -Palberta5000

Bardziej ciekawostka ( do jednorazowego użytku) niż rzetelne polecenie.Tym niemniej dziewczyny intrygują, nawet bardziej niż austriackie Filipinki:
My Ugly Clementine's z ubiegłorocznym Vitamin C'.
Krótkie struktury muzyczne i lśniąco brzmiące wokale, pomysłowo aranżowane.

P.S. Dzięki za nowego Kirchnera.
akond
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 17.06.2021, 07:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:
Dzięki za nowego Kirchnera.

To podpowiem w takim razie jeszcze jedną tegoroczną płytę z jego udziałem - lepszą od tej koncertówki.

Rob Frye - Exoplanet [Astral Spirits, 2021]

Atmosferyczne electro-fusion w kwaskowatym sosie, z ekologicznym przesłaniem pod płaszczykiem sci-fi. Na temat źródeł i inspiracji można poczytać na Bandcampie, ale jeszcze ciekawiej po prostu posłuchać:

https://astralexoplanet.bandcamp.com/album/exoplanet

Rob Frye - kompozycje, dęte drewniane, syntezatory
Cooper Crain - organy (elektryczne), syntezatory
Daniel Quinlivan - syntezatory, elektronika, wurlitzer
Ben Lamar Gay - kornet, wurlitzer
Tommaso Moretti - bębny prawe
Quin Kirchner - bębny lewe
Macie Stewart - skrzypce (2, 5, 7)
Nick Ciontea - syntezator (3, 4)
Edbrass Brasil - dęciaki, głos (3, 5)

Nie pamiętam, czy Bandcamp udostępnia wszystkie ścieżki, jeśli nie, to album znajdziecie na Spotify. Szkoda tylko, że nie wyszło na CD.

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 7 z 9

Skocz do: