Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SIERPEM I FENDEREM - NAJLEPSZA PŁYTA DEMOLUDÓW
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 31, 32, 33  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 22.09.2021, 10:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:
Popieram Okechukwu w postulacie dawania szansy Estończykom. Właśnie przedwczoraj wróciłem z Tallinna i przywiozłem rzecz, o której wcześniej nie miałem pojęcia:

Linnu Tee ‎– Linnu Tee - wg Discogs jest z 1989, czyli łapie się w nasze ramy czasowe.

Nie znalazłem niestety okładki w dobrej jakości, ale jest trochę muzyki na youtube. Wyglądali też rasowo... Smile https://www.youtube.com/watch?v=TmHXewLEMUw
https://www.youtube.com/watch?v=rxOf0oPDlis.

Właśnie słucham Very Happy i kojarzy mi się najbardziej z Europe. Nie jest złe (choć głosów bym nie dał), tylko czemu śpiewają po angielsku?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Leptir
box

PostWysłany: 22.09.2021, 10:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu - kupowałem w Telliskivi Creative City, czyli w hipsterskim zakątku z różnymi klubami, galeriami, knajpkami urządzonymi w różnych po-kolejowych i po-fabrycznych budynkach niedaleko stacji kolejowej Smile. A nabyłem od ulicznego sprzedawcy, ktory miał na stoliku stos rozmaitych płyt. Wyłowiłem tam to i absolutną perełkę - album nagrany przez estońskich muzyków z kręgów szeroko rozumianej elektroniki inspirowany opowiadaniami Lema z tomu o pilocie Pirxie. To połączenie ambientu i czegoś w rodzaju wczesnego Tangerine Dream z lekko krautowymi naleciałościami. Niestety nie łapie się w nasze ramy czasowe plebiscytu, ale sięgnąć warto. Napiszę o tym w stosowniejszym wątku/

Okechukwu napisał:

Właśnie słucham Very Happy i kojarzy mi się najbardziej z Europe. Nie jest złe (choć głosów bym nie dał), tylko czemu śpiewają po angielsku?

W tych podlinkowanych numerach faktycznie tak między Europe a tym bardziej AOR-owym Rush, w innych kojarzyli mi się bardziej z Def Leppard. No faktycznie śpiewają po angielsku - pewnie chcieli rynki zachodnie podbijać. Smile

Ostatnio zmieniony przez Leptir dnia 22.09.2021, 10:22, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 22.09.2021, 13:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odzew! Z wymienionych tylko tych Estończyków z Mess kiedyś słuchałem, ale tak dawno temu, że dziś niemal zupełnie nie pamiętam. Ruszam z dalszymi odsłuchami.
gharvelt
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 23.09.2021, 11:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Minionej nocy uzupełniłem pewne braki na liście rekomendacji. W tej chwili powinna być już kompletna. Jeśli jeszcze czegoś uprzednio zgłoszonego brakuje, proszę o informacje. Lista obecnie liczy 396 tytułów, wśród których najwięcej mamy pozycji z Jugosławii (122), ZSRR (106) i Czechosłowacji (71). Gdyby chcieć dokładnie i spokojnie przesłuchać wszystkie, to finał pewnie należałoby wyznaczyć na październik, ale przyszłego roku Wink
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 23.09.2021, 11:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
wśród których najwięcej mamy pozycji z Jugosławii (122), ZSRR (106) i Czechosłowacji (71)

Ta statystyka wskazuje na znaczne zaniedbanie muzyki z Węgier (jak policzyłem, płyt na liście jest niespełna 40, z czego aż 8 nieciekawej Omegi). Jestem przekonany, że da się tam znaleźć dużo więcej wartościowych pozycji (nawet w tych ograniczonych ramach czasowych).

Na discogs trafiłem kiedyś na taką listę:
https://www.discogs.com/lists/101-Albums-That-Shape-From-Hungary/498274

Co prawda chronologicznie nie zamyka się w ramach, ale ponieważ widzę na niej sporo wykonawców/albumów, których/które cenię, może warto pójść tym tropem? Zamierzam przejrzeć, i może ktoś jeszcze też wypatrzy tam coś, o czym wcześniej nie pamiętał?
.
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 24.09.2021, 12:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak, myślę, że Węgrzy rzeczywiście są trochę pokrzywdzeni, choć akurat nie czyniłbym zarzutu z tego, że jest tyle płyt Omegi na liście, bo to w końcu ikona ich rocka.
Leptirze, napisz coś proszę więcej o tej estońskiej płycie na podstawie Lema, bo nie znam jej, a bardo mnie zaintrygowałeś.
Słuchałem wczoraj wieczorem grupy z Archangielska polecanej przez Akonda - jest to oryginalne, ale jednak dla mnie o wiele za radykalne, wytrzymałem tylko 10 min Smile Akondzie - może warto, żebyś zagłosował i wsparł swoich faworytów? Smile

Sprecyzowałem termin finału

FINAŁ 9 października o godzinie 20.00. Listy można wysyłać do godziny 24.00 ósmego października.
Powrót do góry
Leptir
box

PostWysłany: 24.09.2021, 12:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Postaram się w ten weekend napisać o tym estońskim albumie to co wiem (a wiem niewiele - bo trudno znaleźć jakieś informacje w sieci, a i książeczka ich zbyt wiele nie dostarcza). Smile
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 24.09.2021, 13:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
Tak, myślę, że Węgrzy rzeczywiście są trochę pokrzywdzeni (...)
Słuchałem wczoraj wieczorem grupy z Archangielska polecanej przez Akonda - jest to oryginalne, ale jednak dla mnie o wiele za radykalne, wytrzymałem tylko 10 min

Odpowiadając łącznie, w takim razie sugeruję sprawdzenie poniższych - przystępniejszych - albumów z Węgier. Wypatrzyłem je na wspomnianej liście, jeśli uznasz, że warto, to dopisz do naszego zestawienia (ja i tak nie głosuję, więc dla mnie to bez większego znaczenia).

Hortobágyi, László - Annales Of Gáyan Uttejak Society - Op. Transreplica Meccano (1989)
Orientalnie inspirowany etno-samplo-ambient, może się kojarzyć z dokonaniami Jona Hassella. László to ważny twórca, warto byłoby uwzględnić coś z jego wczesnego dorobku.
Album jest na jutubie.

Makám & Kolinda - Úton (1984)
Makám - Közelítések = Approaches (1988)
Kolindę znasz i popierasz, Makám to neo-etno-folkowa formacja prowadzona przez Zoltána Krulika. Pierwszy album to sympatyczne, ale niewybitne folk-rockowe pitulenie, drugi jest ciekawszy, z typowym dla Makáma przestrzennym i bardzo klarownym brzmieniem, i również inspirowany orientem (później zespół skierował się mocniej w stronę rodzimej tradycji, ale to już poza ramami czasowymi).

Oba są na Spotify, przy czym Közelítések figuruje pod dziwacznym tytułem Music by Zoltan Krulik i jest firmowany przez "Makám Group", przez co jest oderwany od reszty dyskografii grupy.

Szabados, György - A Szarvassá Vált Fiak (1989)
Szabados już jest na liście ze wspaniałym Az Esküvő, ale w granicach mieści się jeszcze ta free-big-bandowa erupcja z udziałem tuzów węgierskiej sceny muzyki improwizowanej (m.in. Mihály Dresch, István Grencsó, Tibor Szemző...). Chyba mniej radykalna niż Riezickij, chociaż to kwestia odbioru.
Jest na jutubie.
.
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 24.09.2021, 13:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Makam znam i nawet miałem na winylu tę płytę z Kolindą (kupiłem ze względu na Kolindę), ale rozczarowanie było spore. Podarowałem znajomemu. Na pewno Węgrzy mieli najciekawszą muzykę folkową w całych demoludach.
Powrót do góry
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 24.09.2021, 13:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
Makam znam i nawet miałem na winylu tę płytę z Kolindą (kupiłem ze względu na Kolindę), ale rozczarowanie było spore.

Ta płyta jest po prawdzie mało reprezentatywna dla obu bandów. A późniejsze Makámy (czyli te właściwe) też znasz?
.
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 24.09.2021, 13:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Słuchałem na pewno, ale przelotnie i dawno - słabo je pamiętam. Mam natomiast na winylu debiut Makvirag. To jest już czysty, rustykalny, węgierski folk - bez żadnych eksperymentów i filtrowania przez własną wizję (tak u Kolindy czy Muzsikas). Fajny Smile
Powrót do góry
mahavishnuu

PostWysłany: 24.09.2021, 14:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
Na pewno Węgrzy mieli najciekawszą muzykę folkową w całych demoludach.

U mnie Węgry i Bułgaria na zbliżonym poziomie.

Na mojej liście nasi bratankowie na pewno będą docenieni. W pierwszej dziesiątce będą prawdopodobnie trzy pozycje z Węgier, natomiast w dwudziestce cztery. Zdecydowanie będzie dominował folk, bo progrock znad Balatonu jakoś nigdy mnie nie porywał, podobnie jak jego eksportowe tuzy (Omega, Locomotiv GT). Przekopane mam u Jugoli. W TOP 40 tylko trzy pozycje, w tym dwie z Macedonii.
Okechukwu

PostWysłany: 24.09.2021, 14:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bułgaria też - masz rację Smile Cieszy mnie bardzo Twoja deklaracja wysłania listy, bo już bałem, że plebiscyt będzie leżał jak plan 5-letni Smile
Węgrzy w zasadzie nie mieli prawdziwego proga w latach 70 - Omega, Locomotiv, Skorpio, itd. to był misz masz różnych gatunków i konwencji. W zasadzie bliższy popu niż proga. Ja bardzo lubię dwa pierwsze Locomotivy, ale głównie za energię grania (pisałem kiedyś o dzikości hord Madziarów na pierwszej płycie), a nie za "progresywność".
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 24.09.2021, 15:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kwituję 5 listę od Mahavishnuu. Powiem tak: dzieje się Very Happy
Powrót do góry
Goran
epka analogowa

PostWysłany: 24.09.2021, 16:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pewnie też dam rade ale moja lista to tylko 20 pozycji, skupie sie na płytach które fizycznie posiadam.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 31, 32, 33  Następny
Strona 15 z 33

Skocz do: