Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o literaturze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 64, 65, 66

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Białystok
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 03.10.2021, 22:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A ja mam Przewóz z dedykacją od autora. Razz
Cure
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 06.10.2021, 08:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wczoraj skończyłem Gorzki Świat - Josefa Skvoreckiego.

Kolejna po Inżynierze dusz (10/10) bardzo mocna pozycja tego autora.
Na tyle mocna (9/10), że zamówiłem już kolejną tego autora - Cud.

No ale wróćmy do Gorzkiego Świata. Zbiór kilkunastu opowiadań. Podzielonych na trzy zestawy. Pierwszy dotyczy okresu wojennego, drugi pierwszych lat w komunistycznej Czechosłowacji, a ostatni - jako, że Skvorecky był również saksofonistą tenorowym - muzyce jazzowej (ze świetnym podtytułem Eine Kleine Jazzmusik).
Humor oraz ironia autora równoważą egzystencjalny smutek, dramatyczne wydarzenia oraz szarość życia, którymi podszyte są opowiedziane historie.
MichalP
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 06.10.2021, 09:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

U mnie Czarna Ćma - Steve'a Liebicha. Książka, którą kupiłem na chybił trafił w jednym z ebookowych sklepów. I przyznam szczerze, że do tej pory nie mogę się emocjonalnie pozbierać po lekturze. Rzecz tak samo romantyczna jak i okrutna, książka o życiu, śmierci, bezdennej rozpaczy, pogoni za duchami. Książka drogi, którą przemierzamy wraz z głównym bohaterem by odnaleźć wraz z nim Boga? Pocieszenie? A może zwyczajnie dotrzymać danego komuś słowa. Napisana świetnym językiem zdradzającym ogromną erudycję autora, z masą odniesień do poezji, filozofii czy nawet fizyki, tej "meta" również. Mój tegoroczy faworyt do książki roku.
Rzecz ukazała się tylko w formie ebooka, a szkoda bo bardzo bym chciał ją mieć w swojej bibliotece.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cure

PostWysłany: 08.10.2021, 04:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cormac McCarthy - Droga.

Powieść na dwa wieczory.
Post apokaliptyczna wizja szaro burego świata, w którym walczyć trzeba o każdą drobinkę jedzenia. Bez roślinności, bez zwierząt, z garstką ocalałych osób, z których większość to moralni degeneraci. Nie wiemy co, nie wiemy dlaczego. Wiemy, że ojciec i syn zmierzają na południe, licząc że tam będzie lepiej.
Rwana narracja, zdawkowe i dynamiczne dialogi. Brak filozofowania.
Plus mocno uwypuklona, wzruszająca relacja ojciec-syn, która mocno kontrastuje z konającym światem Drogi. Myślę, że te stosunki mocno szarpną najczulszą struną wrażliwości każdego rodzica/ojca.

Nie wiem czy to typowy McCarthy (czytałem jeszcze W ciemność i To nie jest kraj...), ale znów mocno doświadcza swoich bohaterów.

Dałbym 8/10 - ale za te wzruszające relacje, o których już wspomniałem - ocenę winduję na 9/10.
esforty
digipack

PostWysłany: 08.10.2021, 07:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

McCarthy , często posługuje się, krótkim zdaniem, dlatego to jest takie dobre do filmowania. No, między innymi dlatego.
Czytając W ciemność, dostałem najwięcej satysfakcji z lektury, Jego książek, ale cenię sobie tę znajomość. Trudno przy klimatach <kormakowych> posługiwać się kwantyfikatorem: podobało się, lub nie.
Jest Dziecię Boże, właściwie długie opowiadanie, nie powieść. Z tzw. twistem, myślę że warto.
I, jak wskazują znawcy, ważna trylogia:
-Krwawy południk (Blood Meridian, Or the Evening Redness in the West, 1985; wyd. pol. 2010)
-Rącze konie (All the Pretty Horses, 1992; wyd. pol. 1996)
-Przeprawa (The Crossing, 1994; wyd. pol. 2000)
z której, otwierająca <zaciąga> czytelnika do miejsc i ludzi, z którymi, niekoniecznie...
Kolejne, mnie, już tak nie pochłonęły.

P.S. Przepraszam, że akurat ja Embarassed , próbuję, coś przepchnąć w tym wątku.
Cure

PostWysłany: 08.10.2021, 12:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty - a propos Twojej stopki forumowej.

Myślałem, że w tym roku Murakami dostanie nagrodę Nobla, jednak tak się nie stało. Szkoda, bo to zapewne byłby odpowiednio mocny bodziec, żeby mnie zmobilizować do sięgnięcia po jedną z 7 książek, które mamy w domowej biblioteczce (żona go lubi).

Haruki będzie musiał jeszcze trochę poczekać na ew. nagrodę, no i na mnie... jako potencjalnego czytelnika (a może to jednak nastąpi szybciej niż nagroda? Czas odsłoni karty:).
MichalP
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 08.10.2021, 12:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cure napisał:
Cormac McCarthy - Droga

Przeczytałem ją 2 razy pod rząd jak wpadła mi w łapy, jedno z najfajniejszych post-apo w ogóle jak dla mnie. Film też bardzo dobry ale nieco zbyt dosłowny, chociaż scena z żoną opuszczającą dom targa serduchem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cure

PostWysłany: 11.10.2021, 05:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MichalP napisał:
Cure napisał:
Cormac McCarthy - Droga

Przeczytałem ją 2 razy pod rząd jak wpadła mi w łapy...

O kurczę, nigdy nie miałem takiego przypadku Smile

Drybling Hidegkutiego, czyli rozmowy z Hrabalem

Tytuł mówi wszystko. Rozmowy Hrabala z węgierskim dziennikarzem. Przeprowadzone w 84/85.
Sam Hrabal nie ukrywa w posłowiu, że ingerował w pierwotnie nagraną rozmowę.
A co książka przedstawia? Poglądy autora na kulturę, sztukę (również muzykę), filozofię, życie itp. Wszystko to jeszcze (u progu starości) ironiczne, zabarwione humorem, dystansem. Ma się wrażenie, że Hrabal niejednokrotnie bawi się odpowiedziami, częściowo zmyśla, fantazjuje... i bardzo dobrze. Czyta się nad wyraz przyjemnie.
Maciek
box

PostWysłany: 12.10.2021, 19:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Andrej Bán - Słoń na Zemplinie. Opowieści ze Słowacji

Zbiór reportaży o Słowacji, napisany przez cenionego słowackiego fotografa i reportażystę. Na tegorocznym Kinie na Granicy odbyło się bardzo ciekawe spotkanie autorskie Wyszehrad non-fiction, w którym wzięli udział Mariusz Szczygieł , János Tódor i Andrej Bán właśnie. Szczygieł skomplementował książkę swojego słowackiego kolegi i powiedział, że żałuje, że to nie on napisał tę książkę. Wspominam o tym nie bez powodu, bowiem te słowackie reportaże czyta się...jak Szczygła. Bán, podobnie jak nasz narodowy czechofil jest dla swojego narodu bardzo surowy, ale uczciwy (i ani na chwilę nie przestaje kochać swojej ojczyzny). Długo bronił się przed napisaniem reportaży ze swojego podwórka (wcześniej przez kilkadziesiąt lat pisał z terenów objętych konfliktami, m.in. z Gruzji, Afganistanu, Kosowa, Haiti, Ukrainy) i w ogóle mu się nie dziwię, bo mam bardzo podobne, słodko-gorzkie przemyślenia na temat Słowacji: mieszka się tu dobrze, ale żyć się nie da (to cytat z filmu Orbis Pictus Martina Šulika). W Słoniu znalazło się sporo tematów trudnych (kulisy głośnego zabójstwa Kuciaka i jego partnerki, metody działania mafii, układów partyjnych, narodowców, aryzacja), ale nie zabrakło też ciekawostek historycznych, w tym ostatecznego wyjaśnienia wątpliwości w kwestii Janosika, jego działalności i miejscu pojmania (jeśli ktoś wchodził na Wielki Chocz od Valaskej Dubovej, to czeka go szokująca informacja Wink). Całość czyta się naprawdę świetnie. Gorąco polecam!
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 64, 65, 66
Strona 66 z 66

Skocz do: