Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Miód z pasieki ECM
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Crazy
digipack

PostWysłany: 27.10.2021, 04:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bo oprócz melodii czy atmosfery może jeszcze być na przykład czad. I w Gateway jest czas, a w przysłowiowym prog metalu jest smęt.
Tak w skrócie Cool
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Monstrualny Talerz
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 27.10.2021, 07:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Bo oprócz melodii czy atmosfery może jeszcze być na przykład czad. I w Gateway jest czad, a w przysłowiowym prog metalu jest smęt.

Czad = CO = tlenek węgla?
Powrót do góry
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 27.10.2021, 07:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:

Zastanawia mnie dlaczego rockmani grający tzw. prog metal, czyli długie utwory, niekończące się popisy gitarzystów techniką i kunsztem wykonawczym, przy braku wyrazistych melodii, specyficznej atmosfery i konkretnego celu, zbierają cięgi, a jazzmani za podobne podejście do muzyki wręcz przeciwnie. Rolling Eyes

A King Crimson to nie prog-metal?
KC to też rockmani, też grają długie kawałki z improwizacjami.
Mnie prog-metal w wykonaniu KC, czy nawet Tool wydaje się fajny, a w wykonaniu Dream Theater - już niefajny. Sorry, że tak prymitywnie to opisuję, ale to chyba oczywiste, że estetyka jednych wykonawców nam odpowiada, a innych - nie. I czasem trudno to wyrazić słowami, przynajmniej ja mam z tym problemy.
Timeless jest w całości płytą porywającą, nie tylko utwór tytułowy.
Gateway - tutaj rzeczywiście mamy konwecjonalne trio gitara plus sekcja i głównie popisy techniczne - jeżeli już mamy porównywać do DT, to moim zdaniem tylko tę płytę.
Białystoku, mam wrażenie, że przeszkadza Tobie, że nie wszyscy słuchają tego, co Ty.
Ja już nawet staram się nie pisać o tym okropnym dżezie w tematach ogólnych typu "Czego teraz słuchacie", tylko w wątkach poświęconych ogólnie jazzowi, free jazzowi lub ECM (jak w tym przypadku).
Wiele lat temu siałem zamęt w wątkach o Yes, ELP i Dream Theater - przyznaję, niepotrzebnie to robiłem, głupie to było z mojej strony - i oświadczyłem, że już na FD nie będę się więcej wypowiadać o muzyce, która po prostu mnie nie interesuje (delikatnie rzecz ujmując). Nie piszę nic w wątkach poświęconych tym grupom lub nie interesującym mnie nurtom, np. NKR czy prog-metal. Jeżeli co rockmani od kogoś zbierają cięgi, to nie ode mnie.
Nie wiem, czy Twoim celem jest nawrócenie m.in. mnie na stary rock?
Jeżeli tak, to nic z tego. Słucham głównie jazzu i nic nie wskazuje na to, że to się zmieni.
Mam propozycję. Głównie do osób, którym przeszkadza obecność jazzu na tym forum. Jeżeli chcecie, to dżezowcy opuszczą to forum i założą swoje.
Białystok

PostWysłany: 27.10.2021, 08:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:

Białystoku, mam wrażenie, że przeszkadza Tobie, że nie wszyscy słuchają tego, co Ty.

Dlatego, że nie podoba mi się John Abercrombie? Kupiłem obie płyty, wysłuchałem ich nie raz, jedną mam nadal na półce i dzielę się swoją refleksją, bo od tego jest FORUM i temat ECM Exclamation

Czy ja Bednaarze afiszuję się hasłem I hate jazz? Shocked Razz

Bednaar napisał:
Nie wiem, czy Twoim celem jest nawrócenie m.in. mnie na stary rock?
Jeżeli tak, to nic z tego. Słucham głównie jazzu i nic nie wskazuje na to, że to się zmieni.
Mam propozycję. Głównie do osób, którym przeszkadza obecność jazzu na tym forum. Jeżeli chcecie, to dżezowcy opuszczą to forum i założą swoje.

Jesteś osobą jawnie podkreślającą swój silny związek z chrześcijaństwem (Kościołem, wiarą) więc równie dobrze mógłbym zapytać, czy to też element nawracania... Wink
docent_chleb
singel analogowy

PostWysłany: 27.10.2021, 08:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:
niekończące się popisy gitarzystów techniką i kunsztem wykonawczym, przy braku wyrazistych melodii, specyficznej atmosfery i konkretnego celu Rolling Eyes

kiedyś to się nazywało graniem "o siedmiu zbójach". Smile
Jak brak kontentu (ostatnio modne słowo) to musisz trochę poczarować Wink
Powrót do góry
Cure

PostWysłany: 27.10.2021, 10:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

John Abercrombie to jeden z moich ulubionych gitarzystów. Bardzo lubię dwie wspomniane płyty.
Nie porównywałbym ich do Prog-metalu (w ogóle co to jest obecnie prog-metal?). Musi przełamywać to co jeszcze nie zostało przełamane w muzyce, a o to już nie tak łatwo - więc może mnie uświadomicie Smile

Ale jeśli chodzi o ambitniejszy metal, czy art rock - gdzie nie było nic progresywnego od lat - to nie ma miejsca na improwizację, nie ma miejsca na to aby dać się ponieść chwili, emocjom, nastrojowi itp. Tu jest wszystko zapisane, ew. każdy ma jakieś mikro okienko swobody ale dokładnie w o tym miejscu utworu.

W jazzie, nawet mocno dynamicznym jak wspominane płyty - liczy się improwizacja. Oczywiście szkic, konstrukcja, tonacja - to wszystko jest. Ale pole do popisu jawi się niczym ogromne okno wystawowe, a nie mały lufcik jak w art, czy tam jakimś metalu.

To szczególnie widać na koncertach. Teraz już nawet Crimsoni nie improwizują. Wszystko oklepane do bólu. Ostatnie prawie czyste improwizacje grali na rewelacyjnej trasie TCOL z 2000 roku.

Zresztą olać to.

Słucham właśnie z płyty Johna Abercrombie - Night.
Jest Hammer, jest DeJohnette, jest świetny Brecker na tenorze.

Podoba mi się? A jakże - BARDZO.

Dziękuję, tyle w temacie.
docent_chleb
singel analogowy

PostWysłany: 27.10.2021, 14:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:

No nie bardzo, tam nie ma kawałka metalu.
Powrót do góry
Monstrualny Talerz

PostWysłany: 27.10.2021, 15:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

docent_chleb napisał:
Bednaar napisał:

Tam nie ma kawałka, tam jest czysty metal, 99,9999% próby
Powrót do góry
docent_chleb
singel analogowy

PostWysłany: 27.10.2021, 15:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Monstrualny Talerz napisał:
docent_chleb napisał:
Bednaar napisał:

Tam nie ma kawałka, tam jest czysty metal, 99,9999% próby

Jeśli masz na myśli, że to samo złoto to zgoda Wink ale gatunkowo to tam tyle co u zwycięzcy Grammy w kategorii metal - Jethro Tull Wink
Powrót do góry
Bednaar

PostWysłany: 06.11.2021, 21:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Białystok napisał:

Czy ja Bednaarze afiszuję się hasłem I hate jazz? Shocked Razz

OK, wiem, że przegiąłem... Miałem wtedy słabszy dzień, trochę problemów się nałożyło i nerwy puściły. Przepraszam, że akurat trafiło no Ciebie.
Musiałem zrobić przerwę od Forum, mam nadzieję, że wracam w lepszej formie Wink

Bardziej w temacie: złożyłem zamówienie na dwa klasyczne ECM-y na CD, w zasadzie upgrade z mp3. Więcej szczegółów, jak wreszcie do mnie dotrą.
Adrithgor
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 06.11.2021, 23:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Balladyna Tomasza Stańki.

Przesłuchany na spacerze klasyk, wzorowe ECM. Album bardzo dobry, choć niestety daleko mu do TWET.

https://rateyourmusic.com/~Adrithgor
Powrót do góry
docent_chleb
singel analogowy

PostWysłany: 06.11.2021, 23:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

"Balladyna" Stańki to dla mnie jedna z lepszych jego płyt, w ogóle się nie zestarzała brzmieniowo.
Powrót do góry
Bednaar

PostWysłany: 09.11.2021, 10:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Adrithgor napisał:

Balladyna Tomasza Stańki.

Przesłuchany na spacerze klasyk, wzorowe ECM. Album bardzo dobry, choć niestety daleko mu do TWET.

Ja mam CD w charakterystycznej tekturce ECM (tej, co się tak ciężko wyjmuje płyty) i z inną okładką. Też wolę TWET ale nie uważam, żeby Balladynie było daleko do tamtej płyty.

Maciek
box

PostWysłany: 01.12.2021, 20:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Lester Bowie's Brass Fantasy - I Only Have Eyes for You (1985)

Ależ to jest kapitalna płyta! Pierwsza strona rozpędza się niczym wielka, żeliwna lokomotywa i to tak, że na stronie B wszyscy są już tak rozpędzeni, że nie zatrzyma ich nikt i nic. Coming Back, Jamacia brzmi jak przydymione jamajskim zielem When the Saints Go Marching In, a Nonet to epicka suita jazzowa, która brzmi jakby Chuck Mangione po 5 latach studiowania filozofii i fizyki, chciał sobie zagrać luźną interpretację Summertime. Wink
A takich przygód jest tam dużo, dużo więcej.
esforty
digipack

PostWysłany: 03.12.2021, 09:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Lester Bowie's Brass Fantasy - I Only Have Eyes for You (1985)
...

Jakież to wybudzające, bomba!
Very Happy Very Happy
Trop z p. Mangione , nierozpoznany (słabo Go znam), ale skojarzenie, luźne i takie mało odkrywcze, miałem z Boban Marković Orkestar.
Dzięki za wskazanie.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Następny
Strona 11 z 12

Skocz do: