Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Free jazz / Free improv
Idź do strony 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
błazen
szpula

PostWysłany: 07.06.2011, 16:55    Temat postu: Free jazz / Free improv Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich jako nowy członek kolektywu forum!

Od niedawna słucham sobie troszkę free jazzu i prosiłbym o dalsze tropy. Oto co znam:

Alexander von Schlippenbach - Pakistani Pomade
Peter Brotzmann - Machine Gun
Cecil Taylor - Unit Structure
Don Cherry - Symphony for Improvisers
Eric Dolphy - Out of Lunch
John Coltrane - Om
Ornette Coleman - Free jazz
Roscoe Mitchell - Sound
Sun Ra - Atlantis
Archie Shepp - Fire Music
Pharoah Sanders - Karma

Właściwie każda z tych płyt jest dla mnie wielka na swój sposób. Co dalej? Proszę nie podawajcie samych wykonawców, bo w jazzie jest tak, że nagrywają tych płyt kilkadziesiąt, a styl zmienia z każdą kolejną Wink.

Strasznie mało jest w internecie informacji o free jazzie, w ogóle o jazzie. Trzeba to wszystko samemu sobie wygrzebywać - nie ma nic na tacy. Trudno w tym gąszczu milijonów płyt wybrać te, które warto by było posłuchać w I kolejności.

Jest taka strona jak allmusic, gdzie są pewne zestawienia - znacie może jakąś inną, ale zorientowaną tylko na jazz, a najlepiej free jazz?

Temat niech śmiało przeistacza się też w miejsce do dyskusji o free jazzie!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 07.06.2011, 17:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam, witam Smile

Na pewno warto posłuchać płytek Rahsaan Roland Kirka i Archiego Sheppa - aczkolwiek tego drugiego ciężko mi się słucha, tam jest już dla mnie za mało muzyki, a za dużo walenia w bębny i szukania ekstremów.
(ten nie pierwszy nie żył zbyt długo i nie miał okazji zmienić stylu, ten drugi miał najbardziej znane płyty w latach '60 i '70, konkretnych tytułów niestety nie podam).

Polecam jeszcze koncercik Alice Coltrane "Transfiguration". Chyba dosyć rzadki przykład free w którym główną rolę odgrywa syntezator, a nie akustyczny instrument.
Leptir
box

PostWysłany: 07.06.2011, 17:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam również,

Nie wiem, czy jest potrzeba osobnego wątku dla free jazzu, nie wystarczy jazz po prostu?

A co do meritum:

Jak Coltrane - to sie nie obędzie bez sztandarowego "Ascension". To odpowiedź na "Free Jazz" Colemana, moim zdaniem dużo lepsza.

Może to nie do końca freejazzowe, ale Coltrane'a "Live At The Village Vanguard" to po prostu znakomita muzyka (Eric Dolphy w składzie).

Jak Roscoe Mitchell - to nie może zabraknąć Art Ensemble of Chicago - do wyboru do koloru: "A Jackson In Your House", "Bap-Tizum", a z późniejszych "Urban Bushman".

Jak "Unit Structures" C. Taylora to przydałby się jeszcze "Conquistador", a także coś z solowych płyt (jest tego multum).

Albert Ayler "Spiritual Unity" cudownie naiwne melodyjki we freejazzowym sosie, to taki Nikifor Krynicki free jazzu Smile

Bardzo lubię Juliusa Hemphilla - np. "Coon Bid'ness", albo "Raw Materials and Residuals". Zresztą jak dla mnie to on nie nagrał złej płyty.

Henry Threadgill - muzyka, która brzmi jak free (choć jest bardzo zdyscyplinowana rytmicznie) ale jest w większości zapisana w kwitach. Polecam "Song Out Of My Trees", "Carry The Day", albo płyty niecodziennego, bardzo kolorowego składu Very Very Circus (np. "Spirit of Nuff... Nuff"). Wart też sięgnąć po trio Air (nie mylić z francuskim klubowym zespołem o tej nazwie), w którego składzie również grał Threadgill.

Tim Berne - bardzo ciekawy saksofonista eksplorujący nieco kierunek wytyczony przez Hemphilla - dużo tu płyt, można zacząć od kwartetu Paraphrase (np. "Visitation Rites") i pociągnąć formacją Bloodcount (np. "Saturation Point").

Zresztą jest tego od groma, jak coś Ci się z tego spodoba, to spróbujemy dobrać dalej coś w tym duchu.
Powrót do góry
Backside

PostWysłany: 07.06.2011, 17:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:
Nie wiem, czy jest potrzeba osobnego wątku dla free jazzu, nie wystarczy jazz po prostu?

A niech będzie, co w tym złego Wink.
ocalony
singel analogowy

PostWysłany: 07.06.2011, 19:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak free - to zwróć szczególną uwage na Ornette Colemana.
Widzę że Free Jazz - łyknąłeś... Warto jeszcze zainteresować się choćby ostatnią płytą - Sound Grammar.
Super jest też płyta Ornette nagrana z Patem Metheny - Song X. Poszukaj wersji pełnej - z dodatkowymi kawałkami , które nie zmieściły się na analogu.

Art Ensemble Of Chicago - Full Force , Urban Bushmen, Third Decade - płyty nagrane dla ECM też warte poznania.

Solowy Lester Bowie - też daje radę... Warto poznać nagrania Miłości - Tymona Tymańskiego z Lesterem. Koncertówka z Poznania - Not two i Talking about life and death...

Jak trąbka - to warto sięgnąć też po Wadada Leo Smith. Polecam płytę nagraną z Piotrem Baronem - Salve Regina. Potężny skład i muza super.

Z free gitarzystów - to Derek Bailey. To już jazda na całego. Nagrania z Evanem Parkerem, Pathem Metheny , Arcana - Last Wave - to extrema...

No i Last Exit - Bill Laswell, Sonny Scharock, Brotzman .
Powrót do góry
caught
longplay

PostWysłany: 07.06.2011, 20:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Za mocny we free-jazzie nie jestem, ale polecić mogę stronę powstałą nieco na wzór progarchives.com:
http://www.jazzmusicarchives.com/
A w jej ramach kategorię jazz awangardowy.
Powrót do góry
Rufin
epka kompaktowa

PostWysłany: 07.06.2011, 21:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja polecę, może niezbyt oryginalnie, stronę rateyourmusic.com, a tam kategorię Free Jazz. Myślę, że oceny dosyć dobrze oddają wartość poszczególnych płyt. To chyba dobra odskocznia do głębszych poszukiwań.

http://rateyourmusic.com/genre/Free+Jazz/

Jednym z moich ulubionych avant-jazzowych albumów jest Mama Too Tight Archiego Sheppa - warto zwrócić na niego uwagę, nawet bardzo.

No i polskie poletko. Na początek może Stańko, i jego Twet
Powrót do góry
błazen
szpula

PostWysłany: 07.06.2011, 21:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No panowie, nie spodziewałem się tak wspaniałych odpowiedzi. Niech no tylko troszkę ochłonę!

Zgromadziłem zręcznym ruchem kilka z płyt, które poleciliście i powolutku będę słuchał.

Piękne w awangardowym jazzie jest to, że właśnie sobie włączyłem Out of Lunch Erica Dolphy'ego, które bardzo dużo słuchałem kilka tygodni temu i... słucham tego jak coś zupełnie nowego, świeże i "nieznane".

Anegdota sprzed kilkunastu dni:
Znajomy był u mnie, gdy akurat ściągnąłem Machine Gun Petera Brotzmanna. On generalnie nie zna muzyki jazzowej, a tym bardziej free. Postanowiłem go zarazić moim zainteresowanie tą muzyką. No i włączyłem... Pamiętacie jak zaczyna się ta płyta? Zrobił takie oczy: Shocked a potem nie mogliśmy się powstrzymać od śmiechu - było ostro. Ja się śmiałem z sytuacji, on z muzyki. Ktoś kto słucha Dream Theater, późnych Floydów i Arvo Parta po prostu musiał doznać szoku poznawczego.

Ładna strona, wspaniała! Przyda się, wielkie dzięki. - o jazzarchives

---

Ooo też bardzo dobrze, znałem tę stronę, ale nigdy nie korzystałem z niej. Dzięki - o rateyourmusic

I płytkę, którą tak ładnie zarekomendowałeś też dodam do kolejki tych z pieczątką "priorytet".
Powrót do góry
I&I
digipack

PostWysłany: 07.06.2011, 22:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja w tym temacie początkuję, ale z rzeczy, które obiły mi się o uszy polecam węgierskiego bratanka.
Akos Szelevényi

Free połaczone z etno - moim zdaniem warto rzucić się tym kierunku Smile
Nie znam wszystkim płyt, ale te poznane są warte zachodu dla porządnego diznozaura.

Muzyczny urywek
Powrót do góry
I&I
digipack

PostWysłany: 07.06.2011, 22:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Teraz sobie uprzytomniłem (po przeglądzie jego strony internetowej), że znam trzy płyty Akosha.

OMEKO 1997
ÈLETTÈR 1999
KEBELEN 2000

Polecam!
Powrót do góry
I&I
digipack

PostWysłany: 07.06.2011, 22:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

błazen napisał:
Ktoś kto słucha Dream Theater, późnych Floydów i Arvo Parta po prostu musiał doznać szoku poznawczego.

Są jeszcze tacy, których droga wygląda tak:
Boney M>The Specials i ogólnie punk>James Brown>Fela Kuti>Davis> a teraz cholera wie co Wink

Niech się każdy przyzna do drogi Smile Będzie ubaw.
Powrót do góry
crescent

PostWysłany: 07.06.2011, 22:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

błazen napisał:
Ktoś kto słucha Dream Theater, późnych Floydów i Arvo Parta ...

Hmm, co najmniej intrygujące ...
Powrót do góry
I&I
digipack

PostWysłany: 07.06.2011, 22:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dawaj dalej Smile
Powrót do góry
błazen
szpula

PostWysłany: 07.06.2011, 22:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie no, zdecydowanie spłyciłem gust muzyczny kolegi, mam nadzieję, że nie będzie mi miał tego za złe. On jest bardzo elastyczny, ale raczej ciągnie go ku wyciszającej muzyce, podniosłej, melodyjnej. Ulver, Sunn O))), black metalowe, doom metalowe kapelki, no różnorodnie. Nie chce się jednak przekonać do rzeczy podchodzących pod awangardę czy to jazzową czy rockową czy klasyczną (mój ulubieniec Xenakis to obiekt jego żartów Sad ).
Powrót do góry
I&I
digipack

PostWysłany: 07.06.2011, 22:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dawaj dalej było do Crescenta Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  Następny
Strona 1 z 17

Skocz do: