Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Folk i rock w jednym stali domu
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bananamoon
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 17.05.2021, 16:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
Paolo Angeli, Iva Bittová – Sul Filo [AnMa Productions / ReR Megacorp, 2019]

...Nagrania poskładane ze wspólnych koncertów w latach 2015-17.
Do posłuchania tutaj:

https://angelimanucheproductions.bandcamp.com/album/sul-filo

Od twórczego napięcia aż iskrzy. Dźwięki generowane przez gitarowe ustrojstwa Paola miękko się wpasowują w pajęczynę tkaną głosem i skrzypcami Ivy.
Mam wrażenie, że zestaw zawarty na płycie z grubsza dobrze oddaje przebieg i dramaturgię pojedynczego koncertu. Bardzo chciałbym być na takim występie (Ivę widziałem dwukrotnie, za każdym razem było to duże wydarzenie).

Dotarła do mnie polecana przez Ciebie muzyka - mniamuśne!

Piccola Orchestra Gagarin "Vostok"

Niech Was nie zniechęci okładka płyty - niech raczej zachęci.
Międzynarodowy, niebanalny skład osobowy i instrumentalny, w muzyce zainspirowanej lotem Jurija Gagarina w kosmos...
...odsłaniającej strzępy dawnej klasyki, bliskowschodnią retorykę, wykwintne arabizmy, słowiański folklor, kameralistykę zabarwioną wielogatunkowym podtekstem, pop-melodie, dżemujące kulminacje...a nawet bard-pieśni (oczywiście śpiewane w języku rosyjskim).
Całość rozwichrzona, namiętna, bezkolizyjna.

Na orbicie.

Sasha Agranov - wiolonczela, śpiew
Paolo Angeli - preparowana gitara sardyńska, śpiew
Oriol Roca - perkusjonalia, efekty

https://www.discogs.com/Piccola-Orchestra-Gagarin-Vostok/release/10409135

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bananamoon
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 18.05.2021, 14:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

The Incredible String Band "On Air"

Little girl, I love you
Everybody has good times
Everybody knows tears that fall
You and me, we had something higher than just good times
Something else that I just can't find without you

Without you got emptiness
Without you I've got an emptiness
That's lower
That is lower
Than just about anything at all

Pick up, let me pick up
Let me pick up on your lovelight
Please, let it shine on me
I want that more, I want that more

Little girl, I love you
Spend my waking hours in thoughts of you
You held your love light high
And it shone
And it shone down on me
But you let it fall so low that I could not see

Without you I've got an emptiness
That's lower
That is lower

https://www.discogs.com/The-Incredible-String-Band-On-Air/release/1252945

Tim Buckley "Once I Was"

And sometimes I wonder
Just for a while
Will you ever remember me?

Sometimes I think about Saturday's child
And all about the times when we were running wild
I've been out searching for the dolphins in the sea
Oah, but sometimes I wonder, do you ever think of me?

https://www.discogs.com/Tim-Buckley-Once-I-Was/release/1763103

Powrót do góry
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 23.06.2021, 08:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kapela Ze Wsi Warszawa - NORD [Karrot Kommando, 2012]

Coś w sam raz na pobudzenie / wyciszenie* emocji przed rozpoczęciem / po zakończeniu* pojedynku Polska - Szwecja.
Też spotkanie Polaków (Kapela) ze Szwedami (Hedningarna), tyle że na muzycznej murawie.

I warto pamiętać, że jednym z tradycyjnych szwedzkich tańców ludowych jest Polska Smile.

*) niepotrzebne skreślić

https://karrot.pl/nord

Magdalena Sobczak-Kotnarowska - śpiew, cymbały, skrzypce, baraban
Sylwia Świątkowska - śpiew, skrzypce, fidel płocka, basy
Ewa Wałecka - śpiew, skrzypce
Piotr Gliński - baraban, perkusjonalia
Paweł Mazurczak - kontrabas
Maciej Szajkowski - bęben obręczowy, perkusjonalia

gościnnie:
Hedningarna (1, 2)
-- Anders Norudde - moraharpa, szwedzkie dudy
-- Hallbus Totte Mattson - mandora, lira korbowa
-- Samuel Anderson - moraharpa, skrzypce oktawowe
-- Valter Kinbom - perkusjonalia
Sandy Scotfield - głos, bęben szamański (10)
Miłosz Gawryłkiewicz - trąbka, flugelhorn (1, 3, 6)
Władysław Pogoda z Kolbuszowej, Tadeusz Zygadło z Goniwilka Starego - głos (4)

PS. Nie zabierałem głosu w dyskusji o KZWW (wątek plebiscytowy), ale tu się przyznam: wczesne płyty do mnie przemawiają umiarkowanie, Kapela przebiła się u mnie dopiero za sprawą właśnie albumu NORD (a i to nie od razu i nie do końca). Najnowsze dzieła lubię jeszcze bardziej (Re:akcja mazowiecka, Uwodzenie).
.
Powrót do góry
Paweł
epka kompaktowa

PostWysłany: 23.06.2021, 09:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
PS. Nie zabierałem głosu w dyskusji o KZWW (wątek plebiscytowy), ale tu się przyznam: wczesne płyty do mnie przemawiają umiarkowanie, Kapela przebiła się u mnie dopiero za sprawą właśnie albumu NORD (a i to nie od razu i nie do końca). Najnowsze dzieła lubię jeszcze bardziej (Re:akcja mazowiecka, Uwodzenie).

Dobrze wiedzieć, bo do mnie Wiosna ludu (innych płyt nie znam) też przemawia umiarkowanie. Jakiś potencjał w tym słyszę, ale nie czuję tego tak do końca. Warto więc sprawdzić któryś z późniejszych albumów przez Ciebie wzmiankowanych.
Powrót do góry
Crazy
digipack

PostWysłany: 04.07.2021, 01:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam pewne pytanie i z góry przepraszam, bo to prywata. Ale ośmielam się, bo może jakaś szersza korzyść poznawcza z tego też wyniknie?

Potrzebuję pomysłów do pracy akademickiej - ale takiej krótkiej, raczej typu praca zaliczeniowa - która oprze się o muzykę ludową jakiegoś kraju europejskiego i pójdzie w kierunku wyznaczanym przez hasła: od lokalności do ogólności, od muzyki ludowej do muzyki profesjonalnej (nie podoba mi się to określenie, ale chyba wiadomo, o co chodzi).

Powiedzmy, że gdybym chciał się zabrać za góralszczyznę, to napisałbym parę słów o muzyce góralskiej, opierając się na współczesnych wykonaniach nazwijmy to "folkowych", potem parę słów o Szymanowskim czy innych kompozytorach, którzy inspirowali się tą stylistyką, potem dla odmiany o Namysłowskim, że i w jazzie..., De Press, dla kurażu dorzucić jeszcze jakichś Golców i praca gotowa Wink

Tylko że łatwo jest napisać skrótową i niepogłębioną, ale trafną pracę na temat, o którym się sporo wie. Gorzej, kiedy się niewiele wie. Potrzeba tropów, żeby mieć pomysł, z której strony w ogóle zacząć. O takie tropy - od muzyki ludowej w różne kierunki muzyki, niech będzie, "profesjonalnej" - Was pytam (znaczy nie ja, ale ktoś, kto poprosił mnie o pomoc, a mi jakoś pomysły nie przychodzą do głowy).

Mi to najbardziej irlandzkie tropy krążą, ale coś nie mogę ich skonkretyzować... (no i nic nie wiem o tamtejszej muzyce klasycznej).
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 04.07.2021, 07:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ne wiem, czy Okechukwu przeczyta Twój apel, więc sugerowałbym wysłać mu PMką.
Ja niestety słabo się orientuję w folku. A propos Irlandii (oraz muzyki celtyckiej) mogę tylko rzucić oczywiste Clannad i The Waterboys, tudzież nasze rodzime Carrantuohill. W tym ostatnim gra mój ziomek, artysta szkolony - gdyby trzeba było iść tym tropem mogę go przepytać.
Adi
epka kompaktowa

PostWysłany: 04.07.2021, 12:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Panowie, a znacie, słuchaliście Pannę Catherine Ribeiro + Alpes?
"Nie jesteśmy wrogami lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie struny naszej natury" - Martin Luther King
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Strona 10 z 10

Skocz do: