Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o komórkach (i innych mobilnych urządzeniach)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oleeks
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 15.03.2021, 18:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ciekawy temat się w sumie wywiązał Smile. Ja jako przedstawiciel pokolenia urodzonego w drugiej połowie lat '90 nawet nie zastanawiałem się nad używaniem telefonów czy później smartfonów. Natomiast mogę mówić za siebie i nie tylko zacząłem zauważać negatywne skutki internetu w telefonie, co w ogóle odinstalowałem takie aplikacje jak Facebook, Messenger czy Instagram. Komunikację prywatną ograniczam do iMessage lub do kontaktów telefonicznych. Ciekawy jestem czy kiedyś stanie się to jakimś znaczącym trendem, takie odchodzenie od społecznościówek. Mam nadzieję, że tak, bo to istotny problem dla mojego i późniejszych pokoleń.

Co do smartfonów - to urządzenie wspaniale, rewolucjonizujące świat przy czym należy nauczyć się z niego korzystać. I nie mam tutaj na myśli nauki obsługi tylko dostosowania go do naszego życia tak, aby go nie zaczęło zatruwać.
Monstrualny Talerz
digipack

PostWysłany: 17.03.2021, 09:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Również jestem zakurzonym fanem klawiatur, przyjemne jest uczucie coraz większego oderwania od świata, rzeczywistości i znajomych, jeśli się nie ma smartfona. Niektórzy zapomnieli już całkiem, że istnieję Smile

Natomiast:
Oleeks napisał:
...Ciekawy jestem czy kiedyś stanie się to jakimś znaczącym trendem, takie odchodzenie od społecznościówek. Mam nadzieję, że tak, bo to istotny problem dla mojego i późniejszych pokoleń...

Oleeks, a mógłbym Cię pociągnąć trochę za język? O jakiego typu problemy może chodzić? Jestem z pokolenia o półkę wyżej i wszelkie sprawy internetowo-komórkowe za młodu szcześliwie mnie ominęły. Ale ciekawi mnie od strony socjologicznej jak to właśnie obecnie wygląda wśród młodych. Potrafię sobie wyobrazić szereg dziwnych problemów w rodzaju, że chodziłem z Basią, a teraz z Kasią, ale Basia wyrzuciła mnie ze znajomych, a tamci mnie zablokowali i nie mam dostępu do WhatsUpa i powiadomień z siłki (improwizuję, bo się nie znam, ale czy to coś w ten deseń?).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adi
epka kompaktowa

PostWysłany: 17.03.2021, 13:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No tak, bo napisanie do kogoś wiadomości przez Messengera lub WhatsAppa jest totalnie inne od smsa...
O czym Wy piszecie???
"Nie jesteśmy wrogami lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie struny naszej natury" - Martin Luther King
Powrót do góry
Oleeks
kaseta "metalówka"

PostWysłany: 17.03.2021, 16:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Monstrualny Talerz napisał:

Oleeks, a mógłbym Cię pociągnąć trochę za język? O jakiego typu problemy może chodzić? Jestem z pokolenia o półkę wyżej i wszelkie sprawy internetowo-komórkowe za młodu szcześliwie mnie ominęły. Ale ciekawi mnie od strony socjologicznej jak to właśnie obecnie wygląda wśród młodych. Potrafię sobie wyobrazić szereg dziwnych problemów w rodzaju, że chodziłem z Basią, a teraz z Kasią, ale Basia wyrzuciła mnie ze znajomych, a tamci mnie zablokowali i nie mam dostępu do WhatsUpa i powiadomień z siłki (improwizuję, bo się nie znam, ale czy to coś w ten deseń?).

Nie, to nie jest problem tego typu. Bardziej chodzi o kompulsywne sprawdzanie wiadomości. Uczucie, że coś ważnego nas omija, jeśli akurat teraz nie wejdziemy na medium społecznościowe. Powoduje to brak skupienia na pracy czy nauce, bo ciągle chcemy wracać i chłonąć jakieś bzdety, co jest oczywiście pozbawione sensu. To o czym napisałeś to raczej prześmiewcze i stereotypowe postrzeganie mojego pokolenia. Problem jest o wiele poważniejszy i nie jest imaginacją ludzi młodych. Żyjemy w świecie miliona informacji na sekundę i niektórzy sobie z tym dobrze radzą, a inni nie. Moim zdaniem to po prostu kwestia ułożenia sobie pewnych rzeczy w głowie i zmiany przyzwyczajeń. Coś jak świadome rzucanie palenia.
Monstrualny Talerz
digipack

PostWysłany: 18.03.2021, 10:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za nakreślenie sprawy. Uzależnienie jest poważnym problemem niestety. W różnym stopniu ono występuje, ale muszę przyznać, ze z jednym z moich dobrych kolegów postanowiłem już się więcęj nie spotykać, bo było to zbyt nieprzyjemne i uciązliwe. W czasie jakiejkolwiek rozmowy, spotkania gościu nie był w stanie nawet na minutę zaprzestać nieustannego klikania głupot.
Powrót do góry
Crazy
digipack

PostWysłany: 18.03.2021, 13:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Adi napisał:
No tak, bo napisanie do kogoś wiadomości przez Messengera lub WhatsAppa jest totalnie inne od smsa...
O czym Wy piszecie???

Oczywiście wiadomość jest rzeczą podobną. Ale nie chodzi przypadkiem o ilość tego? Pojedynczy sms z tym i tamtym z definicji jest czymś bardziej ograniczonym, niż grupa na Messengerze/Whatsappie, gdzie wiadomości przychodzą lawinowo od wielu osób. Patrząc z zewnątrz, wygląda to jak taki nieustający czat, a to już jest coś znacząco innego od smsów.
Leptir
box

PostWysłany: 18.03.2021, 13:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Poza tym messenger inaczej działa - to jest komunikator, w którym odbywa się rozmowa w czasie rzeczywistym - i np. widać, czy rozmówca jest obecny w sieci czy nie. SMS nie daje takiej możliwości. Choć tu chyba większym problemem jest tzw. FOMO (fear of missing out) i oznacza strach przed byciem offline i przed tym wszystkim co nas z tego powodu omija. To może wyglądać zabawnie, ale takie nie jest - to uzależnienie, jak każde inne. Ludzie boją się, że ich grupa znajomych, z którą się utożsamiają przejawia rozmaite aktywności w sieci, a oni nie mają o tym pojęcia. Zresztą teraz w niektórych kręgach obecność online jest niemal obowiązkiem, a dłuższe odłączenie może być powodem ostracyzmu, zepchnięcia na margines grupy towarzyskiej. I tego się Ci młodzi ludzie boją.
Duch 1532
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 18.03.2021, 14:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mnie strasznie drażni wynikająca z uwspółcześnienia komórek tendencja do wysyłania serii wiadomości z rzędu zamiast jednej, porządnej. To chyba a propos WhatsAppów i Messengerów, ale nie mam pewności.
(...) PSIGŁÓW jest Zwierz w Egypskich Puszczach, nakształt Człeka, ale głowę psią mający (...). To ma do siebie podziwienia godne, że co godzinę puszcza urynę, od godziny do godziny to czyniąc 24 razy. (...) Czasem bywała ta bestya za ciekącą Klepsydrę.
Powrót do góry
Leptir
box

PostWysłany: 18.03.2021, 15:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mnie z kolei wkurza straszliwe niechlujstwo wiadomości, które są wysyłane przez te komunikatory. Często w połączeniu z "kreatywnością" autotextu powoduje to, że wychodzą kompletnie niezrozumiałe potworki. Mam paru takich znajomych, których muszę dopytywać o co im chodziło w wiadomościach. Smile
Adi
epka kompaktowa

PostWysłany: 21.03.2021, 09:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Duch 1532 napisał:
Mnie strasznie drażni wynikająca z uwspółcześnienia komórek tendencja do wysyłania serii wiadomości z rzędu zamiast jednej, porządnej.

Moim zdaniem, to zależy tylko i wyłącznie od osoby wysyłającej, a nie od uwspółcześnienia komórek, ale spoko.

Leptir napisał:
Mnie z kolei wkurza straszliwe niechlujstwo wiadomości, które są wysyłane przez te komunikatory.

Tak, jak wyżej, zależy od autora, i tyle. Też nie lubię, jak ktoś pisze wiadomości bardzo "niewyraźnie".
"Nie jesteśmy wrogami lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie struny naszej natury" - Martin Luther King
Powrót do góry
B.J.
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 21.03.2021, 09:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sądzę, że trochę nie doceniasz wpływu "postępu" technologicznego na ludzkie zachowanie. Jeśli "postęp" coś ułatwia, wiele osób skłonnych jest zrezygnować z myślenia, np. nad zredagowaniem sensownego, kompletnego komunikatu.
Ale masz rację - to zależy od osoby.
Kiedy jednak mówimy o masie, działa to jak wyżej.
Adi
epka kompaktowa

PostWysłany: 21.03.2021, 10:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

B.J. napisał:
Sądzę, że trochę nie doceniasz wpływu "postępu" technologicznego na ludzkie zachowanie

Widzę go, to na pewno, bo takowy istnieje, natomiast mam wrażenie, że to nie do końca zależy od technologii, techniki, a od przyzwyczajeń. Ktoś, kto pisze niewyraźnie i na szybko, będzie tak raczej pisał niezależnie od wpływu technologicznego. Po prostu olewa to, nieładnie mówiąc, czy pisze smsy, czy wiadomości na Messengerze, WhatsAppie.
Powrót do góry
Crazy
digipack

PostWysłany: 21.03.2021, 11:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z B.J.'em. Podobny przykład (i też związany bezpośrednio z telefonią komórkową) dotyczy kwestii umawiania się na spotkanie. Bardzo przydatną rzeczą jest możliwość kontaktu z osobą, z którą mamy się spotkać, kiedy coś pójdzie źle - "sory był wypadek w metrze, będę pół godziny później" i gościu nie stoi te pół godziny pod drzewem, zastanawiając się, co właściwie ma ze sobą zrobić.
Ale przeszło to w obserwowaną przeze mnie szeroko kompletną nieumiejętność UMÓWIENIA SIĘ na spotkanie z drugim człowiekiem. Że umawiamy się tak i tak, tu i tu, i nie ma potrzeby zdzwaniania się pięć razy. Po prostu spotykamy się tak, jak było mówione i to jest sprawa jasna. Co smutniejsze, niektórzy w ogóle nie rozumieją, w czym problem, po co mają się umawiać, skoro można się zdzwonić - umiejętność okazuje się już niepotrzebna. Jasne, jak to mówił napis sprejem na murze: PO CO MI MUZG MAM LEGIE. Niby po nic, ale i mózg, i pewne umiejętności bywają przydatne, nawet jeżeli nie są akurat konieczne.

Już o mapach i gps-ach nie będę pisał, żeby się czasem nie zdenerwować!
Adi
epka kompaktowa

PostWysłany: 30.03.2021, 15:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Eh, dziadki...
Powrót do góry
Duch 1532
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 30.03.2021, 15:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, jak inni, ale ja urodziłem się przed rewolucją francuską i zamierzam przed nią umrzeć — sędziwy a szczęśliwy Cool
(...) PSIGŁÓW jest Zwierz w Egypskich Puszczach, nakształt Człeka, ale głowę psią mający (...). To ma do siebie podziwienia godne, że co godzinę puszcza urynę, od godziny do godziny to czyniąc 24 razy. (...) Czasem bywała ta bestya za ciekącą Klepsydrę.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

Skocz do: