Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o trunkach
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bart
album CD

PostWysłany: 20.06.2021, 03:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzień spędzony w lokalnej winiarni Paradise Hills w Wallingford.

Słusznej wielkości i pojemności kotły:

Słoneczny i gorący dzień - kubełek lodu niezbędnym dodatkiem do butelki:

Latem pijamy białe.

Mój pierwszy wybór - okazał się najlepszy. Cayuga - całkiem słodkie jak na wytrawne wino, z nutami owocowymi (melon i - podobno - wiciokrzew).

]

Washington Trail - bardziej skomplikowany bukiet, w smaku jabłka i cytrusy, z owocowym finiszem.

Moja żona wypila może pół butelki, reszta przypadła mi w udziale, tak jak i rola kierowcy w drodze do domu. Czy to wino, czy dobre jedzenie i towarzystwo, czy też może intensywne słońce sprawiły że sobotnie popołudnie spędziłem na pysznej drzemce Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bart
album CD

PostWysłany: 23.08.2021, 22:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przeżywając huragan Henri, który zanim jeszcze przyszedł, to już został zdegradowany do burzy tropikalnej, a w ogóle to nam nie podskoczył (i dobrze). Zrobiło się chłodniej i tak jakoś jesiennie - w sam raz pogoda na powrót do szkockiej. Taką butelkę otworzyłem ze swojej małej kolekcji - pełen rezerwy i sceptycyzmu:

Nie znałem wcześniej tej destylarni, która raczej nie przebija się popularnością wśród konkurentów z regionu Speyside. Tu mamy do czynienia z single malt scotch whisky, 46% alkoholu, dojrzewająca przez siedemnaście lat w beczkach po burbonie. Nietypowo dla regionu ziarno jęczmienia suszone było torfem. No i właśnie stąd brał się mój sceptycyzm: czy nie wyjdzie to jak nieudolna podróbka Islay? Byłaby to może nieudolna, ale na pewno nie tania podróbka, gdyż cena za butelkę to ~$160-170...

Pierwsze i główne noty smakowe to suszone zioła, torf i dym, aczkolwiek w niedużym stężeniu, whisky jest lekko oleista. Kompozycja wydaje się przyjemna, ale nieskomplikowana. I gdy tylko miałem już głośno wypowiedzieć tę myśl, aromaty dymu i torfu zaczęły przybierać na sile i rozwijać się, a chwila ta trwała i trwała... Kilka minut po degustacji, ciągle jeszcze obecne w nosie i na podniebieniu! Całkowicie zmieniając moją ocenę z "przeciętnej" w "nadzwyczajną".
Powrót do góry
Crazy
digipack

PostWysłany: 24.08.2021, 06:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Konkret! Spróbowałbym z wielką chęcią, choć nie powiem, że kupił... Wink Mogę dostać w prezencie because it's almost my birthday and we wantss it!
Bart
album CD

PostWysłany: 24.08.2021, 15:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Spróbowałbym z wielką chęcią, choć nie powiem, że kupił... Wink

No właśnie, zgadzam się - w tej cenie można kupić dwie a może nawet trzy butelki podstawowej wersji 10 letniej Laphroaig z Islay, z minimalną różnicą w doznaniach smakowych - i nie jestem pewien którą ocenić wyżej.
Powrót do góry
Crazy
digipack

PostWysłany: 24.08.2021, 17:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W tej cenie to ja nie powiem, co można kupić... Serio, dla mnie te ceny są z kosmosu. Wiem, że jestem żadnym koneserem - whisky posączyć lubię, miałem styczność z lepszymi (takimi, co to na wszelki wypadek nie pytałem, ile kosztowały) i widocznie za mało ich próbowałem, żeby poczuć różnicę usprawiedliwiającą aż tak radykalne przebicia cenowe.

No i flaszkę śliwowicy łąckiej można za sto złotych kupić, więc nie widzę powodu, by płacić za łyskacza sto dolarów Wink
Freefall
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 24.08.2021, 20:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
No i flaszkę śliwowicy łąckiej można za sto złotych kupić, więc nie widzę powodu, by płacić za łyskacza sto dolarów

Słusznie. Nie wiem, czy rozróżniłbym łyskacza z marketu za 30 zł. od jakiegoś markowego trunku Rolling Eyes
Ale i tak whisky lepsze od yerba mate Wink.
Powrót do góry
Crazy
digipack

PostWysłany: 24.08.2021, 21:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Szczerze mówiąc (ale z tego nie jestem dumny), nie mam przekonania, że ja również bym odróżnił, jakbym miał próbować z zamkniętymi oczami. A może jednak tak?

Natomiast porównując mojego ulubionego Bushmillsa, którego przy dobrych wiatrach kupię w Lidlu za siedem dych, a przy gorszych (czy też przy lepszej jakości, np. jakiegoś Blackbusha) za sto z czymś - więc porównując go z różnymi maltami, których miałem okazję próbować, ani nie wiem, jak by było z rozróżnianiem, ani - przy założeniu, że bym rozróżnił - nie mam przekonania, że stwierdziłbym lepszość tego droższego malta.
Bart
album CD

PostWysłany: 24.08.2021, 22:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jaki rodzaj Bushmillsa lubisz, ale standardowa dziesięcioletnia single malt, dojrzewająca w pobourbonowych beczkach, ma słodkie, owocowo-waniliowe nuty i w 100% zgadzam się, że to połączenie dobrej jakości, smaku i ceny. Znakomita "wersja podstawowa": https://www.donsliquorsandwine.com/collections/spirits/products/bushmills-10-year-old-irish-whiskey

Są też blends (np Original lub Red Bush lub wspomniany przez Ciebie Black Bush) w cenach zbliżonych do tej "dziesiątki", ale są też "Bushmillsy" droższe, jak np. wyższe roczniki (16, 21):
https://www.donsliquorsandwine.com/collections/spirits/products/bushmills-21-year-old-irish-whiskey

żadnych z tych nie próbowałem, oprócz "10-ki"
Powrót do góry
Bart
album CD

PostWysłany: 06.09.2021, 00:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zainspirowany bardzo pozytywną degustacją 17-to letniej single malt peated BenRiach, wybrałem się na zakupy i wróciłem do domu z (m.in.) kolejną produkcją tej destylarni:

Tym razem bardziej rozsądnie cenowo, ale równie intrygująco.
The Smoky Twelve, jak nazwa wskazuje to single malt, która dojrzewała przez miniumum dwanaście lat. Jęczmień był suszony - w części - dymem torfowym ze Speyside, częściowo bez torfu. Stąd "smoky" w nazwie - i to powód, dla którego whisky ta wpadła mi w oko i do koszyka. Nie był to jednack jedyny powód: zainteresował mnie też opis procesu dojrzewania. Otóż użyto tu trzech rodzajów beczek: po amerykańskim bourbonie (zdecydowanie standard w produkcji szkockiej) ale także po sherry i po Marsali (obiecując wzbogacenie aromatu o nuty owocowe i cherrry). Po dwunastu latach whisky z tych trzech beczek została połączona i zabutelkowana z 46% zawartością alkoholu, z naturalnym kolorem, bez dodatku karmelu.

Jest to całkiem nowy produkt, zadebiutował w październiku 2020. Jeszcze nie próbowałem bo mam obecnie kilka innych otworzonych butelek, ale z opisu dużo sobie obiecuję. Na pewno postaram się wybrać jakąś szczególną płytę do degustacji.
Powrót do góry
Maciek
box

PostWysłany: 03.10.2021, 19:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Szczęśliwy to dom, gdzie Burčáki są!
Niedawno odkryłem w Gliwicach świetny sklep/winiarnię, gdzie leją czeskie wino z beczek, jak w Czechach i na Słowacji (i wielu innych normalnych winiarsko krajach). Ale największym szczęściem jest dla mnie właśnie Burčák, czyli młode wino ze sfermentowanego moszczu, którym zawsze zapijałem się od końca sierpnia na Słowacji. Od niedawna ten pyszny napitek jest oferowany także w Gliwicach (i to w dwóch miejscach). Są tu jacyś fani tego napoju? Nie jest to może coś, co da się pic litrami, ale polecam ten czechosłowacki specjał zawsze i każdemu.
Bart
album CD

PostWysłany: 03.10.2021, 20:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie próbowałem, nawet wcześniej nie znałem, ale wygląda świetnie, chętnie bym podegustował. Jednak dla mnie mission impossible do zdobycia. Mam tu trudności nawet ze znalezieniem Tokaju (muszę pocieszać się Porto, ale to inna historia), a co dopiero coś takiego...
Powrót do góry
Arnold Layne
digipack

PostWysłany: 03.10.2021, 21:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Szczęśliwy to dom, gdzie Burčáki są

Maciek napisał:
Ale największym szczęściem jest dla mnie właśnie Burčák

Maciek napisał:
którym zawsze zapijałem się od końca sierpnia na Słowacji

Też próbowałem. A nawet nadużywałem Wink . Często Very Happy
Maciek napisał:
Są tu jacyś fani tego napoju?

No są, są Very Happy
Maciek napisał:
Nie jest to może coś, co da się pic litrami

Ale szklankami owszem Very Happy
Choć przebudzenie może być ciężkie Very Happy
Maciek
box

PostWysłany: 06.10.2021, 07:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ale szklankami owszem
Choć przebudzenie może być ciężkie

No właśnie, to zdradziecki wynalazek. Pije się to jak sok jabłkowy (choćby taki z antonówki), najlepiej właśnie na szklanki, nie czuje się praktycznie w ogóle alkoholu, a jak się wstanie od stołu, to ma się natychmiastowe wejście w stan nieważkości. No i należy pamiętać, żeby nie zakręcać zbyt mocno butelek, najlepiej wypić całą zawartość od razu, a jeśli się nie da, to trzeba co jakiś czas odkręcać korek, bo inaczej będzie wielkie bum:
https://youtu.be/ANyS1YJ54Sw
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 06.10.2021, 07:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ale fajna kaczucha - oczywiście Citroena 2CV mam na myśli - tylko będą ją musieli wysprzatać Wink
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Strona 7 z 7

Skocz do: