Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SIERPEM I FENDEREM - NAJLEPSZA PŁYTA DEMOLUDÓW
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
akond
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 26.03.2021, 10:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Mam tylko ten album na fizycznym nośniku. Bardzo dobra rzecz, dziękuję za przypomnienie.

To gorąco Cię namawiam (i nie tylko Ciebie, rzecz jasna) do sięgnięcia po inne nagrania.

Najbezpieczniejsze wejścia w świat muzyki tria to chyba właśnie Con Anima oraz Poco-a-poco.
Najwybitniejsze imho osiągnięcie - to Concerto grosso.
Na Westmanach największe wrażenie zrobiło Catalogue - wymieniane na niejednej liście najlepszych jazzowych albumów w historii.
Z późnego dorobku najwyżej cenię program Semplice, czyli album Con affetto.

A na zachętę dla wszystkich - tradycyjny "ludyczny" bis zespołu, Umtza-Umtza:
https://www.youtube.com/watch?v=QgipaAIB1X8
.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Okechukwu
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 26.03.2021, 11:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zgadza się- z tego co pamiętam - zwłaszcza Poco- a- poco jest nieco lżejsze, pojawiają się akcenty humorystyczno-pastiszowe, nawet swingowe. Concerto Grosso to rzecz dużego kalibru - nawet w kontekście współczesnej muzyki poważnej bardzo zawiła - niewiele jest płyt jazzowych o podobnym stopniu skomplikowania!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Okechukwu

PostWysłany: 26.03.2021, 12:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tone Jansy przyznaję zupełnie nie znałem. Dodamy, rzecz jasna. Czy cokolwiek z jego twórczości ukazało się na CD?
Powrót do góry
Maciek
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 26.03.2021, 13:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na pewno widziałem Dr. Chi. Jest na allegro, ale w absurdalnej cenie. Jest też składak (na CD i LP) z nagraniami z lat 76-78.
Okechukwu

PostWysłany: 26.03.2021, 13:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A które dwie płyty Jansy są Twoim zdaniem najbardziej warte poznania? Bo moja propozycja - po przedyskutowaniu z Gharveltem jest taka - jeśli któryś z mało znanych tu wykonawców (a jest takich dużo!) dysponuje wielopłytową dyskografią to nie wklepujmy do listy wszystkich, bo jest niebezpieczeństwo, że one znikną w natłoku nazw. Promujmy (i dodajmy) wiodące tytuły.
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 26.03.2021, 13:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wczoraj słuchałem nagrań z lat 80. i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Nie ustępują wiele tym z lat 70. To jest właśnie problem takich plebiscytów, inne niż rocznikowe. Niby nie ma sensu upychać po kilka płyt jednego wykonawcy (jak wybrać najlepszą płytę Petrovica, Chekalina, Szabo, Milana Svobody, Velebnego i wielu innych?), ale ładowanie głosów tylko w jeden album płodnego artysty robi krzywdę pozostałym. Ucierpią dziesiątki płyt, bo przecież spokojnie nazbieramy 40 wartościowych płyt z samego ZSRR, samej Jugosławii czy samej Czechosłowacji, a to przecież tylko wycinek całości.
Okechukwu

PostWysłany: 26.03.2021, 13:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To jest prawda, ale przecież podczas zakupów płytowych też dokonujemy selekcji (przynajmniej ja tak robię Smile ). Często niuanse decydują o tym, czemu jeden album danego artysty lubimy bardziej niż inny. Dla przykładu - wspomnianego Ganielin Trio mam tylko jedną płytę na CD (Concerto Grosso). Zadecydował fakt, że jest to litewskie wydanie (dziś dość unikatowe), no i tytuł bardzo mi się podobał Smile , bo muzycznie kilkanaście płyt Ganielina stoi na bardzo podobnym poziomie (i generalnie zawiera podobny typ muzyki). I na tę pozycję będę ewentualnie głosował.
Powrót do góry
akond
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 26.03.2021, 13:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co do tria, to proponuję:
- ujednolicić pisownię na liście propozycji (dla mnie może być spolszczone Ganielin Trio, choć były postulaty, żeby stosować jednak transkrypcję międzynarodową),
- skoro znalazło się Poi segue (dostępne tylko w trudnych do zdobycia wydaniach), to wnoszę o uwzględnienie przynajmniej znacznie łatwiej dostępnych: Catalogue: Live in East Germany, Ancora da capo i Con affetto.

Omegi mamy aż 7 albumów, Blue Effect nawet 8 - dlaczego znacznie lepsza formacja ma mieć mniej ;-P?
.
Powrót do góry
akond
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 26.03.2021, 13:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A w kwestii PPoTU - brakuje paru kluczowych albumów, dla mnie minimum to jeszcze: Jak bude po smrti (1979) i Kolejnice Duní (nagrania z 1977-82).
.
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 26.03.2021, 14:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z oryginalną pisownią Trio Ganielina to skomplikowana sprawa, bo zespół rezydował na Litwie (mimo że bez żadnego "etnicznego Litwina w składzie) posługiwał się tam łacińską nazwą dodatkowo uzupełnianą o zlituazniowane koncówki: Ganelinas, Tarasovas itd. Był też oczywiście zapis cyrylicą i anglojęzyczna transkrypcja na zachodzie. Ale masz rację - usunąłem z zapisu "i" bo to jest ewidentne spolszczanie. Niech zostanie jednolita nazwa międzynarodowa.

Jasne, że uwzględnię Twoje postulaty, choć z tym lepszy/gorszy bym uważał, bo Modry to kapitalna formacja na światowym poziomie, tyle że poszukująca w innych obszarach niż Ganielin (choć Coniunctio świadczy, że pewne punkty wspólne były!).

A Omegę można lubić bądź nie - ale to po prostu wizytówka bloku- jedna z najbardziej znanych formacji rockowych z demoludów.
Powrót do góry
Maciek

PostWysłany: 26.03.2021, 14:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No a jeśli mowa o Plastikowych, to dorzućmy od razu

DG 307 - Gift to the Shadows (Fragment)

+ wnioskuję o poprawienie zapisu na Ursiny, Dežo - w jego przypadku też brakuje kilku płyt, ale ja nie głosuję, a reszta pewnie nie ruszy pozostałych, bo za chwilę płyt do poznania będą setki. Gdyby jednak ktoś chciał, to na pewno warto sięgnąć po: Modrý vrch, 4/4 i Bez Počasia (ale koniecznie w wersji angielskiej, czyli Without Weather).
akond
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 26.03.2021, 14:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okechukwu napisał:
bo Modry to kapitalna formacja na światowym poziomie (...) A Omegę można lubić bądź nie

To przecież tylko przekomarzanie się. Wink

DG 307 obowiązkowo, ale proponuję pod oryginalnym tytułem Dar Stínům - zgodnie z pełnym wydaniem opublikowanym w ramach boksu DG 307:
https://www.discogs.com/DG-307-DG-307/release/2542120

I jeszcze przy okazji Pták Utrženej Ze Řetězu, też zawarty w tym boksie.
.
Powrót do góry
Okechukwu

PostWysłany: 26.03.2021, 14:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wyobraźcie sobie teraz, co by się działo, gdybyśmy zrezygnowali z limitu czasowego i dodawali płyty z tych wszystkich krajów jeszcze z ostatnich 30 lat. Nawet bez NRD skończyłoby się to źle!
Powrót do góry
akond
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 26.03.2021, 14:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
a reszta pewnie nie ruszy pozostałych, bo za chwilę płyt do poznania będą setki.

Ja też nie głosuję, ale zgłaszam propozycje - przecież wszyscy się zarzekają, że najważniejszy w plebiscytach jest aspekt poznawczo-edukacyjny. Wink

Dlatego podsunę jeszcze kolejną ważną dla mnie artystkę z Czech - to Dagmar Andrtová-Voňková.
Jej arcydzieło Voliéra (notabene nagrane z udziałem Radima Hladíka - to tak a propos Efektu) nie łapie się wprawdzie na plebiscyt (bo to rok 1996), ale do poznania i tak zachęcam.

A w przedziale mieszczą się wczesne, oryginalne nagrania w duchu avant-folku:
Dagmar Andrtová-Voňková (1987)
Živá voda (1989)

Najłatwiej do nich dotrzeć poprzez tą reedycję Indies Records - Milí moji:
https://www.discogs.com/Dagmar-Andrtov%C3%A1-Vo%C5%88kov%C3%A1-Mil%C3%AD-Moji/release/1921424

Dagmar współtworzyła wcześniej folkowo-pieśniarski kolektyw Šafrán (przez który przewinęli się m.in. Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Zuzana Homolová - z tych co bardziej znanych).
Jedyny album grupy (s/t z 1977 roku) też może zasługiwać na uwzględnienie na liście. W 2011 roku Galén wydał kompilację zawierającą m.in. właśnie zawartość tego LP, jak również różne nagrania rozproszone wcześniej po mniejszych wydawnictwach:
https://www.discogs.com/%C5%A0afr%C3%A1n-Jaroslav-Hutka-Petr-Lutka-Vladim%C3%ADr-Merta-Vlastimil-T%C5%99e%C5%A1%C5%88%C3%A1k-Dagmar-Vo%C5%88kov%C3%A1-%C5%A0afr%C3%A1n/release/10303233
.
Powrót do góry
Leptir
box

PostWysłany: 26.03.2021, 14:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Skoro jest Ekatarina Velika, to proponuję też wcześniejszy zespół Milana Mladenovicia Šarlo Akrobata - Bistriji ili tuplji čovek biva kad (1981) To muzyka na pograniczu nowej fali i punka - nieco bardziej surowa niż EKV, nawiązująca do The Wire czy XTC, na swój sposób fascynująca.
Ten zespół też znalazł się na epokowej kompilacji "Paket aranżman" (1981) - demonstracji belgradzkiej sceny nowofalowej. Na płycie oprócz Šarlo Akrobaty znalazły się grupy Idoli i Elektricni Orgazam.
I właściwie obie te grupy też powinny znaleźć się na naszej liście przynajmniej z tymi płytami:
Idoli - Odbrana i posledni dani (1982)
Elektricni Orgazam - Elektricni Orgazam (1981)

To ważne albumy nie tylko dla rocka jugosłowiańskiego, ale także dla naszego. Były wzorcem dla rodzącej się naszej nowej fali.

edit - widzę, że Idoli są, super! Smile To jeszcze proszę o wstawienie Šarlo Akrobaty i Elektricnog Orgazma.

Ostatnio zmieniony przez Leptir dnia 26.03.2021, 15:15, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Płyty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Następny
Strona 3 z 12

Skocz do: