Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Arek Żak - Mistrz Basu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Inkwizytor
digipack

PostWysłany: 15.08.2021, 08:19    Temat postu: Arek Żak - Mistrz Basu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Warto poświęcić nieco miejsca temu otoczonemu wśród koneserów i zwyczajnie fanów dobrej starej muzyki - instrumentaliście. Gdy rozmawiałem z muzykami - często podkreślano ilu wychował - niekiedy nieświadomie - uczniów - podobnie jak w przypadku jazzmanów ze Stanów - którzy uważnie słuchali, uczyli na pamięć jego fraz i próbowali "skraść" i wykorzystać jego patenty. Sam mogę nieskromnie powiedzieć - że należę do jego "czeladników" - np gdy jako dzieciak słuchałem winyli z muzyką z fimów o Panie Kleksie czy bosko funkujących singli Franka Kimono - po latach młodziaki w komentarzach prześcigają się w zachwytach " jak ten bas chodzi" :

https://www.youtube.com/watch?v=h_QNYTrHZ2c

To chyba jeden z nielicznych krajowych muzyków - którzy gdyby ich przerzucić w cudowny sposób do renomowanych studiów nagraniowych w LA, NYC - bez problemu by się odnaleźli - ba.... mogli zakasować tamtejszych asów , nie dziwię się, że doczekał po latach licznych niczym Jaco - naśladowców:

https://www.youtube.com/watch?v=C4SAgIZhRbU

A partia w przepięknej Pożegnanie z Bajką - jest bajką sama w sobie:

https://www.youtube.com/watch?v=O9KyghjgPPU

Znam osoby - które gdy ocierają łzy po partii Sośnickiej - słuchają wyłącznie basu. Aż dziw bierze, że taki wybitny obdarzony smakiem i takim wyczuciem w budowaniu interesujących partii basu - jest ojcem.... Mary Spolsky - no co zrobić , nie wiem o czym on wtedy myślał ? Wink , dzieci potrafią być czasem wielkim rozczarowaniem Very Happy
Inkwizytor
digipack

PostWysłany: 15.08.2021, 08:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Szkoda, że sam mistrz nie zrealizował w pełni autorskiej płyty. Jego inteligentny, idealnie wkomponowany w strukturę kompozycji bas możemy podziwiać m.in w utworze Prońko - Jesteś Lekiem na Całe Zło. Jak dla mnie jest cichym bohaterem genialnej płyty Bez Grawitacji Sygitowicza - niedawno fenomenalnie zremasterowanej uzupełnione o fascynujące bonusy GAD`owców - to wręcz temat na osobne studia i analizy. Bardziej drapieżne oblicze pozostając jednak sobą pokazał na projekcie Zmęczeni Winicjusza Chrósta - również muzyka absolutnie rewelacyjna - coś na naszym nieco zatęchłym rynku bez precedensu - też "by kind permission" of GAD Very Happy . Postać Żaka - niezwykle prywatnie skromna otacza pewna mgiełka tajemnicy - niewiele wiemy o nim samym, o jego inspiracjach, muzycznych bohaterach - choć nietrudno się domyślić. Miał najlepszą opinię i rekomendacje od innych - nie tylko muzyków ale np kompozytorów muzyki filmowej jak Korzyński. Sygitowicz mówił wprost - to był muzyk, który wchodził do studia i od razu grał. W biografii Urbaniak podkreślał na tysiące sposobów jego zdaniem przepaść i różnice między naszymi muzykami a amerykańskimi - którzy wchodzą pewnym krokiem do studia, wyciągają instrument z futerału , troszkę żartują, zerkną pobieżnie na nuty i od razu grają - "... if you`re ready, i`m ready....", koszą szmal i lecą na kolejną sesję. Patrzył na nich z zazdrością - chyba Żak był jednym z naszych nielicznych zawodowców , jednocześnie wnosił swój artystyczny , pełny smaku wkład.
Heartbreaker
maxi-singel kompaktowy

PostWysłany: 16.08.2021, 11:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Les'a Claypool'a ,czy Geddy'ego Lee to pan Inkwizytor chyba nie słyszał Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł
epka kompaktowa

PostWysłany: 16.08.2021, 11:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, czy Arkadiusz Żak był mistrzem basu, ale jego partia w Jesteś lekiem na całe zło zawsze mi się podobała...
Powrót do góry
Leptir
box

PostWysłany: 16.08.2021, 11:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co ciekawe - ten bas był tam nagrany na większej szybkości przesuwu taśmy, a później zwolniony - w celu nadania głębi i mocy. Smile
Paweł
epka kompaktowa

PostWysłany: 16.08.2021, 12:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O, ciekawa sprawa. W moim odczuciu zamierzony efekt został osiągnięty. Swoją drogą: im jestem starszy, tym bardziej mi się ten kawałek podoba. Zaryzykuję stwierdzenie, że to jeden z lepszych polskich utworów popowych lat 80.
Monstrualny Talerz
digipack

PostWysłany: 17.08.2021, 07:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja z kolei nie wiem w których utworach grał, ale "Pożegnanie z Bajką" to zawsze był jeden z najlepszych kawałków ever - ten bas jest fenomenalny. W ogóle cała płyta "Akademia Pana K." to jest rewelacyjna robota.

Tak, z biegiem lat kawałki pop z lat 70 czy 80, które kiedyś bym uważał za żenujące (Maryla Rodowicz) teraz robią na mnie coraz większe wrażenie. Pod koniec czerwca siedziałem na takim "dancingu" zrobionym pod lata 80 i byłem w szoku jak te "zwykłe piosenki pop" są kunsztownie zagrane, z jakimi pomysłami (Józek, nie daruję ci tej nocy). Nieprawdopodobne po prostu. A byłem zmuszony jechać ostatnio z kimś autem kto miał włączony RMF i współczesne przeboje, ufff....
Powrót do góry
Inkwizytor
digipack

PostWysłany: 18.08.2021, 09:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pisząc "mistrz basu" - miałem na myśli bardziej nasz krajowy rynek - użyłem jak pewien kultowy Antoni "skrótu myślowego" Very Happy - lecz owszem - gdyby Żak trafił do renomowanych studiów nagraniowych LA - zadomowiłby się na stałe. Gdy niekiedy bywał gościem na warsztatach dla początkujących muzyków - był zdumiony jakim cieszy się u nich szacunkiem, że mnóstwo osób go zna, pamięta i próbuje podkraść jego patenty - otaczali go wianuszkiem i słuchali nabożnie niczym prawie Dalajlamę. Niekiedy udzielał różnych wskazówek adeptom - chodzi mi o fakt, że śmiało można go uznać za "postać kultową polskiego basu". A niestety takich zawodowców z feelingiem i wyobraźnią nie było u nas za wielu - na pewno Ścierański, Tkaczyk, Jan Cichy, Antoni Dębski czy często niedoceniany Mietek Jurecki, zanim gdzieś zniknął też super renomę miał Bruślik. Fantastycznie zapowiadał się piekielnie zdolny Piotr Płecha.

A Geddy Lee..... ?..... hmmmmm..... coś mi się kojarzy - Wink , to nie ten co jednorazowo zastąpił Chrisa w Yes ?.... Very Happy ( nawet sobie poradził ).

https://www.youtube.com/watch?v=uWqMX854V8o
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: