Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o yerba mate
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 24.08.2021, 09:19    Temat postu: Przy muzyce o yerba mate Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W związku z zainteresowaniem tym tematem zakładam wątek o yerba mate, czyli naparze z ostrokrzewy paragwajskiego, o właściwościach pobudzających - polecam jako zamiennik kawy, bo zdrowsza - bardziej łaskawa dla żołądka i nie powoduje wypłukiwania magnezu z organizmu - gdyż sama yerba mate ma spore ilości magnezu. Kontynacja wątku o yerba - będzie zatem tutaj, przeniesiona z tematu "Czego teraz słuchacie".
Bednaar

PostWysłany: 24.08.2021, 09:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Piotr: są sklepy internetowe, Allegro - ogromny wybór, ale też można zakupić yerbę - opakowania 500 g - w marketach. tylko nie polecam tej w torebkach ekspresowych - ewentualnie jedynie argentyńską Yer-Vita, żadnych wynalazków pakowanych w Polsce. To dopiero jest siano Confused
Na początek polecam zestaw startowy - są takie w sklepach internetowych: tykwa plus bombilla plus 50-gramowe próbki 10 różnych odmian yerba mate - dzięki czemu zorientujesz się, co Tobie odpowiada, dopiero później zamawiasz większe ilości (zwykle 500-gramowe opakowania) odmiany, która przypadła Tobie do gustu. Polecam ten sklep: https://ymt24.pl/ - tu na pewno początkującym wyślą zestaw startowy, a te 50-g próbki są darmowe. Właściciel bardzo otwarty, polecam na początek się z nim skontaktować mailowo.

akond: zależy od gustu, ja za kawą nie przepadam, moim zdaniem kawa nie ma startu do porządnie zaparzonej yerby, w matero albo calebasse (naczynko z tykwy). Wtedy masz mocny napar, sporo goryczki i dymnego posmaku (tradycyjnie yerba jest suszona dymem), żadnego siana. Na pewno yerba mate przypadnie do gustu amatorom herbaty, szczególnie zielonej.
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 24.08.2021, 09:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
a pewno yerba mate przypadnie do gustu amatorom herbaty, szczególnie zielonej.

I to jest słowo-klucz (wyróżnienie moje). Dla mnie zielona herbata to właśnie kwintesencja naparu trawiastego - i yerba wpada mi w tę samą szufladkę smakową. Mogę wypić okazjonalnie, ale jako codzienny napój u mnie się nie przyjmie.

Oczywiście jest to kwestia gustu (a właściwie smaku Wink), więc nikogo nie chcę zniechęcać.

A z ciekawości - kawę pijałeś czarną, czy z mlekiem, z cukrem czy bez?
.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bednaar

PostWysłany: 24.08.2021, 09:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z mlekiem i cukrem. Próbowałem czarną, ale nie dawałem rady. Zresztą i tak po kawie mam problemy żołądkowe.
Jeszcze różnica w działaniu - kawa pobudza szybko, ale dość krótko na mnie działała. Yerba mate powoli, ale efekt pobudzenia dłużej się utrzymuje.
Teraz sam zapach kawy działa na mnie zniechęcająco - nie dla mnie ten napój.
Zieloną herbatę pijałem mocną, z wyraźną goryczką - bo tak lubiłem. Podobnie z yerba mate. Lubię więc mocne, paragwajskie odmiany z wyraźną goryczką i dymnym aromatem. Top 5:
1. Selecta Premium
2. FD La Mejor
3. FD Fede Rico
4. Indega Seleccion Especial
5. Kurupi Clasica
... ale czasem kupuję też Pajarito Elaborada albo Guarani Tradicional - nieco słabsze od tych pięciu, ale też OK - no i najtańsze odmiany na rynku. Pajarito to zresztą najbardziej popularna odmiania paragwajskiej yerby. W Łodzi w marketach Eurospar widziałem argentyńską markę Amanda - podobno ulubiona marka papieża Franciszka. Próbowałem Amandę, ale trochę za słaba, jak na mój gust. Zresztą odmiany argentyńskie są nieco słabsze od paragwajskich, ale ich amatorzy twierdzą, że bogatsze smakowo.
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 24.08.2021, 09:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Z mlekiem i cukrem. Próbowałem czarną, ale nie dawałem rady.

Tak podejrzewałem. Ja z kolei nie toleruję żadnych dodatków do kawy - dla mnie całkowicie zmieniają charakter napoju. Ale nie pijam jej dużo (jedna, bardzo rzadko dwie dziennie, więcej absolutnie wyjątkowo) i wcale nie działa na mnie jakoś istotnie pobudzająco.
.
Powrót do góry
Bednaar

PostWysłany: 24.08.2021, 09:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To tak, jak ja z yerba mate - żadnych dodatków. A są odmiany smakowe, aromatyzowane, ziołowe itp. - żeby zagłuszyć goryczkę i dymny posmak - akurat to, co lubię w mate. Za pierwszym razem miałem skojarzenia z wędzoną rybą - a jestem smakoszem ryb, więc już wtedy byłem pewien, że znalazłem swój napój. Taka miłość od pierwszego siorbnięcia.
Kawa nigdy mi nie odpowiadała smakowo, piłem tylko po to, by się rano obudzić.
Piotr
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 24.08.2021, 10:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar - dzięki za obszerne informacje.
akond - mogę się podpisać pod Twoim ostatnim zdaniem, ale kawa niestety czasem mnie podrażnia (oczywiście pita bez mleka, czy cukru, bo taka to już na pewno). Natomiast organizm niekiedy domaga się kofeiny, może nie tyle pobudza (choć w większych ilościach na pewno) co rozrzedza naczynia i np. koi ból głowy.
Poza tym każdy ma swój smak, mnie nigdy nie ciągnęło do alkoholu, praktycznie nie piję żadnego (poza niewielkimi ilościami na jakichś okazjonalnych imprezach, albo jak żona od święta jakieś dobre piwo zakupi).
Powrót do góry
Leptir
box

PostWysłany: 24.08.2021, 10:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Próbowałem kiedyś yerbę i mam w domu tykwę i bombillę, a nawet gdzieś jakąś paczuszkę suszu. Jednak nigdy jakoś nie mogłem się do końca do niej przekonać, może też i dlatego, że specjalnie za zieloną herbatą nie przepadam. Inna sprawa, że może po prostu nie dotarłem do odpowiedniego dla mnie gatunku. W Tajlandii mnie poczęstowano jakimś rodzajem chińskiej herbaty ulung - była tak pomiędzy czarną i zieloną, bardzo mi smakowała. Później próbowałem kupić coś takiego na lokalnym targu w Bangkoku, ale już nie trafiłem na tak dobrą.
Bardzo lubię natomiast turecką herbatę parzoną tradycyjnie i podawaną w małych szklaneczkach o kształcie tulipana. Jest mocna, aromatyczna, bardzo pobudzająca.

Ja też piję kawę raczej bez dodatków - chyba, że zaoferują mi rozpuszczalną lub jakieś zmiotki w rodzaju Jacobsa - wtedy warunkowo proszę o mleko (najlepiej roślinne). Inaczej trudno to wypić. Wink Moja ulubiona kawa to bałkańska - specjalnie palona i bardzo drobno mielona - zaparzana w tradycyjnym tygielku (w zależności od języka określanym jako dżezva lub giezve). Kiedy mam czas i odpowiednią kawę to sam ją przygotowuję, a na co dzień raczej stosuję praskę francuską.

praska francuska

tygielek do kawy

Bednaar

PostWysłany: 24.08.2021, 11:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Taką prasę francuską mamy w domu, ale żona raczej używa do swoich smakowych herbatek - my rzadko pijamy kawę (ja praktycznie w ogóle nie).
A to moje matero - okute palo santo plus bombilla ze stali z odkręcanym sitkiem - żeby było łatwiej czyścić, w środku moja ulubiona yerba mate - Selecta Premium:

Leptir
box

PostWysłany: 24.08.2021, 12:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja mam taką typową tykiewkę z okuciem. Dostałem kiedyś od siostry, razem z bombillą. Smile
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 24.08.2021, 12:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czyli bombilla pełni w gruncie rzeczy rolę słomki odfiltrowującej fusy?
.
Powrót do góry
Leptir
box

PostWysłany: 24.08.2021, 12:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeśli tak, to moja robiła to dość nieudolnie... Wink
Bednaar

PostWysłany: 24.08.2021, 12:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
Czyli bombilla pełni w gruncie rzeczy rolę słomki odfiltrowującej fusy?
.

Dokładnie tak, też miałem taką, która nie odfiltrowywała wszystkich fusów, ale jakiś czas temu dostałem w prezencie od magistranki po obronie zestawik do yerba mate, m.in. była tam bardzo dobra bombilla, której używam do dziś. Plus calebasse z tykwy - ale zdecydowanie wolę moje matero, tykwę trzymam w zapasie, jakby coś się stało z matero. Tykwa zmienia smak yerby - jest bardziej owocowy, matero tylko nieznacznie - trochę "jedzie" żywicznym drzewem, bo "młode" matero puszcza żywicę. Moje ma już dwa lata - żywicy już dawno nie ma.
gharvelt

PostWysłany: 24.08.2021, 12:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Na pewno yerba mate przypadnie do gustu amatorom herbaty, szczególnie zielonej.

Brzmi całkiem zachęcająco - najczęściej pijanym przeze mnie napojem jest właśnie zielona herbata Smile Nigdy nie słodzę, natomiast często wybieram herbatę z różnymi dodatkami owocowymi. Yerba mate, podobnie jak kawy, nigdy nie piłem, ale tej pierwszej akurat chciałbym spróbować. Wolałbym jednak na dzień dobry nie wykosztować się zbyt mocno, w razie gdyby rekomendacja nie przypadła do gustu.
Bednaar

PostWysłany: 24.08.2021, 12:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
Wolałbym jednak na dzień dobry nie wykosztować się zbyt mocno, w razie gdyby rekomendacja nie przypadła do gustu.

Zatem skorzystaj z linka, który tu wcześniej podrzuciłem - oni wysyłają początkującym darmowe próbki różnych odmian yerby na zachętę. Warto też ich znaleźć na facebooku - zapisałem się tam do grupy prowadzonej przez właściciela sklepu, w efekcie mam zniżki, promocje i wysyłkę z Rzeszowa do Łodzi w niecałe 24 godziny.
PS. Miałem podobną drogę do yerba mate - przez zieloną herbatę, której też nie słodziłem, ale nie piłem odmian smakowych - oczywiście próbowałem, ale wolę 100% herbaty w herbacie, podobnie jak yerba mate Smile
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: