Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o filmie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 198, 199, 200, 201  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Crazy
digipack

PostWysłany: 12.10.2021, 17:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
nijak to się ma do przyjemności, którą odczuwam czytając książkę lub słuchając muzyki

Rozumiem. Natomiast dla mnie film jest zdecydowanym numerem jeden, przed którym i muzyka, i książki bezwzględnie ustępują (tzn. ostatnio o wiele więcej słucham muzyki, niż oglądam, co przede wszystkim jest wynikiem działania tego forum, a także tego, że słuchać mogę przy robocie/pisaniu postów Embarassed , a na oglądanie filmów kompletnie nie umiem sobie zorganizować czasu - ale gdy już się dobrze uda, to satysfakcja z seansu to jest TO).

akond napisał:
Władca-film jest potwornie zmasakrowany, w odniesieniu do arcydzieła Tolkiena. Zarówno z ducha, jak i z klimatu książkowego pierwowzoru nie zostało praktycznie nic. (...)

Ale film Jacksona nie był robiony z myślą o czytelnikach trylogii.

Mówisz to autorytatywnie, a ja się z tym kompletnie nie zgadzam i wielu moich znajomych, którzy są ultrafanami Tolkiena (i byli długo, zanim Jackson zaczął robić filmy), również się z tym nie zgodzi.

Ja uważam, że na poziomie Trylogii Jackson jeszcze trzymał w ryzach proporcje między swoimi (producentów?) dziwnymi pomysłami realizacyjnymi a duchem oryginału. Wspominałem o moim entuzjaźmie podczas premiery pierwszej części - bo ja tam czułem wielką miłość do dzieła Tolkiena, odebrałem wręcz ten film jako pewnego rodzaju pomnik wystawiony ukochanemu dziełu. Choćby najprostsza rzecz: tytuły rozdziałów niejako przemycone do tekstu filmowego, przecież po nic, po to tylko, żeby - wbrew temu, co piszesz - wspólnie z wiernymi czytelnikami się ucieszyć: o, "zabawa z dawna oczekiwana" (napisane na transparencie), o, "na przełaj w pieczarki", i tak dalej, i tak dalej. A to przecież tylko początek i zupełny duperel (ale mu się chciało!).
Kolejne sceny, kolejni bohaterowie to jest jeden wielki hołd dla Tolkiena, tak uważam. Pomnikowość Drużyny pierścienia uznałbym nawet za pewną wadę filmu, ale z czysto filmowych przyczyn, a nie że coś psuje z oryginałem.

Potem pewnym zawodem było dla mnie pierwsze spotkanie z Dwoma wieżami - bo zdało się, że magia uciekła a została nawalanka. A potem okazało się dlaczego: bo jeżeli coś tam zostało zmasakrowane, to właśnie sam film, z którego WŁAŚCIWEJ (jedynej właściwej) wersji wycięto 45 minut... czyli 1/5 filmu... weź sobie nie wiem, Abbey Road i wytnij z niej 9 minut, skracając dowolne, różne piosenki, potem się nie ma co dziwić, że całość jakoś nie może znaleźć spójności. Żeby była jasność, o czym mówię: o reżyserskiej wersji Dwóch wież, która w tym przypadku nie jest jakąś 'wersją z bajerami' dla fanów, tylko jest CAŁYM FILMEM, podczas gdy wersja tzw. kinowa, jest okaleczonym filmem. I ten cały film cudowny jest, i ma właśnie mnóstwo w sobie z ducha oryginału, a do tego dużo własnej, autorskiej ręki. To jeden z najwspanialszych filmów, jakie w ogóle widziałem, a niejedno widziałem...

W Powrocie króla rzecz się coraz bardziej knoci, zwłaszcza bliżej końca. Pierwsza połowa filmu jeszcze ma w sobie dużo, a potem robi się bumbumbum łamane przez łzawe sceny pożegnań i to już jest nieco nieznośne.

Akondzie, na pocieszenie powiem Ci, że dokładnie to, coś napisał o Władcy..., ja mógłbym powiedzieć o filmach z serii Hobbit, które uważam za koszmarne, wręcz jestem na nie uczulony. I zdaję sobie sprawę, że może i jacyś miłośnicy Hobbita-książki też są nimi usatysfakcjonowani. Co prawda za wielu tym razem ich nie znam Wink
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 12.10.2021, 19:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Mówisz to autorytatywnie, a ja się z tym kompletnie nie zgadzam i wielu moich znajomych, którzy są ultrafanami Tolkiena (i byli długo, zanim Jackson zaczął robić filmy), również się z tym nie zgodzi.

Może dlatego, że są "ultrafanami" - a nie uważnymi, wnilliwymi i wrażliwymi czytelnikami Tolkiena. Całości jego dzieła, nie tylko Władcy Pierścieni - który jest de facto niewielką, i w duchu kameralną (a nie monumentalną) opowieścią osadzoną w misternie skonstruowanym, niezwykle rozbudowanym, i na określonych fundamentach osadzonym uniwersum.

Osobiście nie znam nikogo, kto do historii Śródziemia ma stosunek podobny do mojego, a kto ceniłby film Jacksona. Widziałeś Bakshiego, dla porównania?

Crazy napisał:
Ja uważam, że na poziomie Trylogii Jackson jeszcze trzymał w ryzach proporcje między swoimi (producentów?) dziwnymi pomysłami realizacyjnymi a duchem oryginału. Wspominałem o moim entuzjaźmie podczas premiery pierwszej części - bo ja tam czułem wielką miłość do dzieła Tolkiena, odebrałem wręcz ten film jako pewnego rodzaju pomnik wystawiony ukochanemu dziełu.

Czytałem parę anegdot o pomysłach producenckich - więc zgoda, Jackson próbował na swój sposób minimalizować straty. Ale wkład własny chwały mu nie przysparza (przynajmniej dla miłośników dzieła Tolkiena).

Mój entuzjazm podczas premiery wyblakł bardzo szybko, a całkowicie skończył się gdzieś około narady u Elronda (o tym, że Bombadil nie zmieścił się w scenariuszu, wiedziałem już wcześniej) - a właściwie jej zwyrodniałej karykatury. Z trudem dotrwałem do końca, na pozostałe części już do kina się nie wybierałem (owszem, "z obowiązku" kiedyś obejrzałem komplet w domu, w wersjach reżyserskich - w niczym to mojego zdania nie zmieniło, a tylko dolało do czary goryczy).

Crazy napisał:
i ma właśnie mnóstwo w sobie z ducha oryginału

Również we wspomnianej scenie w Rivendell? Albo Legolas harcujący na ramionach trolla? Arwena na odsiecz Aragornowi? Gimli na flankach Helmowego Jaru? Dziecinada.
Brak kluczowego dla wymowy książki dopełnienia, jakim były porządki w Shire i obalenie Sarumana? WTF?
I jeszcze ta wszechobecna, męcząco prymitywna batalistyka i totalna dominacja scen akcji*... nie, nie i nie!

Crazy napisał:
Akondzie, na pocieszenie powiem Ci, że dokładnie to, coś napisał o Władcy..., ja mógłbym powiedzieć o filmach z serii Hobbit, które uważam za koszmarne, wręcz jestem na nie uczulony.

Nawet nie próbowałem ich oglądać, ale Twoja opinia jakimś wielkim pocieszeniem dla mnie nie jest. To "oczywista oczywistość".

*) możecie tu wziąć poprawkę, że pisze to ktoś, kto nigdy nie oglądał np. ani jednego Bonda - to tak "dla ustalenia uwagi".

.
Powrót do góry
Crazy
digipack

PostWysłany: 12.10.2021, 19:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
Może dlatego, że są "ultrafanami" - a nie uważnymi, wnilliwymi i wrażliwymi czytelnikami Tolkiena.

Widzę, że wiesz wszystko na temat tego, jaki ze mnie nieuważny, niewnikliwy, mówiąc po polsku: do dupy czytelnik Tolkiena, i z moich znajomych również, więc już nie czuję się godzien kontynuować tematu Rolling Eyes
Monstrualny Talerz
digipack

PostWysłany: 12.10.2021, 20:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Myślę - jako ultrafan - który Tolkiena przeczytał w 6 - 7 klasie, gdy nikt jeszcze nie słyszał o czymś takim, że filmu nie dało się zrobić lepiej, to jest kopia jeden do jeden. Że nie ma Bombadila to może nawet i lepiej, bo może tego nie dało się oddać w filmie.

Co do tej wersji Bakshi no to właśnie tamto raczej jest dziecinne i żenujące, nie byłem w stanie obejrzeć.

Natomiast Hobbity - absolutna beznadzieja...
Powrót do góry
Monstrualny Talerz
digipack

PostWysłany: 12.10.2021, 20:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Paweł napisał:

Bond, ….Serie, których nie rozumiem.

Crazy napisał:

Nic Bond na tym nie straci, bo ja się z nim całkiem a całkiem nie rozumiem.

akond napisał:
[
możecie tu wziąć poprawkę, że pisze to ktoś, kto nigdy nie oglądał np. ani jednego Bonda - to tak "dla ustalenia uwagi".

Shocked Shocked Shocked Shocked

Myślałem, że to odosobnione przypadki, ale wygląda już raczej na epidemię...pandemię...
Hej, a próbowaliście elektrowstrząsów? Przecinania półkul mózgowych? Jakichś solidnych dawek nowoczesnych antydepresantów? Może wnikliwa psychoterapia połączona z hipnozą? Egzorcyzmy? Może jakoś da się Was odratować?
Powrót do góry
Crazy
digipack

PostWysłany: 12.10.2021, 20:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak widać pomysłów terapeutycznych nie brakuje Very Happy

Niestety od 'my name is Bond, James Bond', zdecydowanie wolę:

You can call me Windom. Windom Earle.

Smile
esforty
digipack

PostWysłany: 12.10.2021, 20:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Im się tak porobiło od czytania ciurkiem(znaczy od deski do deski) Wyznań św. Augustyna. Wink Wink Wink
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 12.10.2021, 21:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Widzę, że wiesz wszystko na temat tego, jaki ze mnie nieuważny, niewnikliwy, mówiąc po polsku: do dupy czytelnik Tolkiena, i z moich znajomych również, więc już nie czuję się godzien kontynuować tematu Rolling Eyes

Jeśli zabrzmiało obcesowo - przepraszam. Ale naprawdę nie potrafię sobie wyobrazić, żeby ktoś, kto dogłębnie przetrawił twórczość oksfordzkiego profesora, mógł być zadowolony z tej ekranizacji.

Odnosząc to do klasyków kina sci-fi, do Władcy Pierścieni potrzebna jest raczej magia Kubricka (Odyseja kosmiczna), niż efekciarstwo Lucasa (Gwiezdne wojny).

I jeszcze - stronę wizualną Jackson wziął właściwie żywcem od Alana Lee. Do mnie fanzinowska dosłowność tych ilustracji nigdy nie przemawiała (Tolkien też ich nie cenił). Klimat i poetykę Śródziemia w moim odczuciu idealnie wręcz oddają grafiki Jerzego Czerniawskiego z wydania Czytelnika z 1981 roku (z niego zresztą poznawałem książkę). Ale one są nie do przeniesienia do świata filmu... chyba żeby się za to zabrał właśnie wizjoner kalibru Kubricka.
.
Powrót do góry
Crazy
digipack

PostWysłany: 12.10.2021, 21:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zabrzmiało nie tyle obcesowo, co lekceważąco. Ultrafan, wnikliwy czytelnik - mniejsza o słowa: Władca pierścieni to moja ukochana powieść, którą czytałem x razy, w tym całą (od deski do deski) na głos, a także w oryginale, a o twórczości oksfordzkiego profesora rozmawiałem z jakimiś warszawskimi profesorami na egzaminie wstępnym na studia. Nie mam nikomu nic do udowodniania. I tak, jestem bardzo zadowolony z tej ekranizacji, więc tym samym poznałeś pierwszą taką osobę.

Być może elementem tego jest to, że:

akond napisał:
stronę wizualną Jackson wziął właściwie żywcem od Alana Lee

ponieważ w przeciwieństwie do Ciebie oraz Tolkiena, ja uważam te ilustracje za najdoskonalsze i po prostu przepiękne. Lubię też wiele innych wyobrażeń, ale to jest właśnie to "jeden do jednego" i czynienie z tego zarzutu odbieram trochę, jakby robić wyrzut Rubinsteinowi, że odczytuje Chopina z "fanzinowską dosłownością" Wink

W pierwszej połowie lat 90 nieraz zastanawialiśmy się, jak mogłaby wyglądać ekranizacja Władcy i bawiliśmy się w robienie obsady. Pamiętam, że najlepszym Gollumem miał być Jack Nicholson pod warunkiem, że by straszliwie wychudł Wink Ale przede wszystkim - wydawało się niemożliwością, żeby ktoś zrobił to wizualnie. Kilka lat później okazało się możliwością i już z czego jak z czego, ale z wizualności tego filmu jestem zadowolony w stu procentach. A Gollum Andy Serkisa chyba przewyższył nawet oczekiwania wobec jacka Nicholsona!
Bart
album CD

PostWysłany: 12.10.2021, 22:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
W pierwszej połowie lat 90 nieraz zastanawialiśmy się, jak mogłaby wyglądać ekranizacja Władcy

Odpowiedź na Twoje pytanie możesz znaleźć tutaj, oglądając wersję sowiecką z 1991 roku: https://www.youtube.com/watch?v=hZh7nwEUOeg

Psychodelia! Laughing
Powrót do góry
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 12.10.2021, 22:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Ultrafan, wnikliwy czytelnik - mniejsza o słowa: Władca pierścieni to moja ukochana powieść, którą czytałem x razy, w tym całą (od deski do deski) na głos, a także w oryginale, a o twórczości oksfordzkiego profesora rozmawiałem z jakimiś warszawskimi profesorami na egzaminie wstępnym na studia. Nie mam nikomu nic do udowodniania. I tak, jestem bardzo zadowolony z tej ekranizacji, więc tym samym poznałeś pierwszą taką osobę.

Zatem mamy w tym zakresie kompletnie odmienną wrażliwość. Może dlatego, że ja pozostaję całkowicie obojętny na pseudouroki "kina akcji" zbudowanego na SFX (za to jego durnowatość kłuje mnie fizycznie w oczy). Ale i tak się dziwię.

Co do osobistego stosunku, to chyba mnie nie przebijesz. W liceum, po przeczytaniu Władcy - nie mogąc książki zdobyć na własność (pamiętamy jak było w PRL-u) - zacząłem pożyczony od kolegi egzemplarz przepisywać na maszynie. Nie dokończyłem, bo cudem udało mi się trafić trylogię w antykwariacie (tuż po jej odsprzedaniu przez kogoś). Wydałem wtedy całe oszczędności odłożone na wakacje (cena była jak najbardziej rynkowa), ale nie żałowałem.

Przy czym, żeby była jasność - z dzisiejszej perspektywy, nie uważam twórczości Tolkiena za wybitną literaturę. Ale jako wyjątkową, i właściwie bezprecedensową w całej historii kultury, kreację - jak najbardziej. I specjalne miejsce u mnie ma dozgonnie zapewnione (a na półce właściwie cały kanon, włącznie z dwunastotomową The History of Middle-earth).

PS. Ilustracyjna dosłowność zabija wyobraźnię - i film Jacksona dobitnie to pokazuje.
.
Powrót do góry
Crazy
digipack

PostWysłany: 12.10.2021, 23:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bart napisał:
wersję sowiecką z 1991 roku

Czad Very Happy Very Happy

akond napisał:
Co do osobistego stosunku, to chyba mnie nie przebijesz. W liceum, po przeczytaniu Władcy - nie mogąc książki zdobyć na własność (pamiętamy jak było w PRL-u) - zacząłem pożyczony od kolegi egzemplarz przepisywać na maszynie.

Konkret!
Aby już nie ciągnąć wątku literackiego w filmowym, odpiszę tylko na to:

akond napisał:
pozostaję całkowicie obojętny na pseudouroki "kina akcji" zbudowanego na SFX

Otóż ja również. Kino akcji mnie zwykle zupełnie nudzi, a im więcej biegają, tym gorzej. Jak jeszcze pojawia się nie daj boże superbohater, to klapa na całego. A we Władcy pierścieni Jacksona cenię sobie właśnie różne sceny nieakcji, im więcej ich, tym lepiej (np. wycięte w znacznej większości z wersji kinowej sceny Merry'ego i Pippina z entami = cud miód, nic się nie dzieje!). Pewnie, że i bitwy czasem mi się podobały, ale że tak powiem - wtórnie.

Co gorsza, mam tak samo z Gwiezdnymi wojnami. Nie mówię, że nie lubię, jak się tłuką na arenie na Geonosis czy coś, ale zdecydowanie jestem fanem kameralnych scen, a tych jest tam od groma.
Bart
album CD

PostWysłany: 13.10.2021, 00:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Trzeci sezon What we do in the shadows już jest na Netflixie! Właśnie zacząłem oglądać i nie mogę przestać Smile Smile Smile
A jeszcze lepsza wiadomość, że serial został zakontraktowany na kolejny czwarty sezon.

Polecam jeśli nie znacie:
https://www.youtube.com/watch?v=mfBbSwX6kEk
Powrót do góry
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 13.10.2021, 07:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
(np. wycięte w znacznej większości z wersji kinowej sceny Merry'ego i Pippina z entami = cud miód, nic się nie dzieje!)

Dobry przykład. I naprawdę nie przeszkadza Ci ten kretyński pomysł, że entowie najpierw po długiej naradzie postanawiają zostawić orków w spokoju, i dopiero gdy Merry i Pippin zaciągają ich do spustoszenia a'la Lasy Państwowe, to nagle - w jednej chwili, w ewidentnym afekcie! - swoją decyzję zmieniają?

Kompletnie sprzeczne z logiką świata Tolkiena - a dla mnie takie właśnie szczegóły "robią" film (podobnie jak karczemna awantura u Elronda). Nic na to nie poradzę, ale dla mnie ekranizacja tego dzieła ma sens tylko wtedy, gdy będzie w tego rodzaju niuansach stuprocentowo zgodna z duchem oryginału (drobne odstępstwa od litery mogę ewentualnie dopuścić).
.
Powrót do góry
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 13.10.2021, 07:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Pewnie, że i bitwy czasem mi się podobały, ale że tak powiem - wtórnie.

Skoro książkę masz przerobioną na wylot, to na pewno pamiętasz, że u Tolkiena znacząca część zarówno wielkiej batalistyki (choćby rozpierducha entów w Isengardzie), jak i efektownych scen pomniejszych (choćby pojedynki Gandalfa z Sarumanem, Czarnymi Jeźdźcami czy Balrogiem, albo wędrówka Ścieżką Umarłych) są podawane w retrospekcji i ustnej relacji. To też nie przypadek, ale dla filmowca pułapka - bo któż, dysponując odpowiednio wysokim budżetem, potrafiłby się powstrzymać przed ich włączeniem do scenariusza (u Jacksona - w łopatologicznym i mało stylowym wydaniu)?

To ja dziękuję, pozostanę przy wersji pisanej ożywionej własną wyobraźnią.
.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 198, 199, 200, 201  Następny
Strona 199 z 201

Skocz do: