Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gentle Giant
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 02.08.2021, 08:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A mój sentyment do GG został, niestety, poważnie nadwątlony po zakupie i odsłuchu ich mega-boksu Unburied Treasure - czyli praktycznie kompletu istotnej spuścizny nagraniowej, zarówno studyjnej, jak i koncertowej.

Wychodzi na to, że pozostanę wiernym fanem Acquiring The Taste, ale cała reszta przy okazji tego nawrotu w moich uszach tylko straciła. I niestety ten jedyny wybitny album jest akurat tym, z którego do repertuaru koncertowego zespołu wszedł tylko jeden (i to najbardziej konwencjonalny) utwór. Za to raczej przeciętne Funny Ways międlili uparcie przez całą karierę... (boks zawiera 18 wykonań, nie licząc remiksów Wilsona).

https://www.discogs.com/Gentle-Giant-Unburied-Treasure/master/1757099

Szkoda, bo oryginalności i umiejętności instrumentalnych faktycznie nie sposób im odmówić.
.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł1979
krucha płyta jednostronna

PostWysłany: 02.08.2021, 08:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Odniosłem podobne wrażenie po wysłuchaniu fragmentów nagrań koncertowych, które nie dość, że są po prostu prawdziwymi bootlegami, to zostały one - według mojej skromnej ceny - fatalnie zmasterowane. Jak znajdę czas, postaram się wrzucić coś własnej produkcji, pamiętam, że dwa lub trzy koncerty brzmiały naprawdę nieźle i szkoda, że zespół nie postarał się o lepszą jakość mając do dyspozycji profesjonalne studio.
Powrót do góry
RoryGallagher
epka analogowa

PostWysłany: 02.08.2021, 11:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Adrithgor napisał:
Ahh, Gentle Giant. Genialny zespół, wokalnie niezwykle oryginalny, a jeśli mówimy o kwestii instrumentalnej to jest to wręcz antyteza fuszerki. Choć co do wokalu można się przyczepić - wokalista nigdy nie był super ekspresyjny, i że tak powiem, mocny. Śpiewak tego bandu nigdy nie wydarł dobrze japy, jak to robił Van Vliet czy Niemen, więc muzyce brakowała tej charakterystycznej dla rocka dzikości, która była zastąpiona kunsztem, co oczywiście nie jest samo w sobie wadą, ale tworzyło to różnicę względem innych rockowych bandów, więc potencjał komercyjny znowu był zmniejszony.

Przecież Derek Schulman bywał bardzo ekspresyjny i nierzadko śpiewał z rockową zadziornością. A tak w ogóle, to czemu dzikość - której nie brakuje chociażby w drugiej części "Peel the Paint" - miałaby być wyznacznikiem jakości czy w ogóle czegokolwiek? Trochę mi to przypomina podejście wielbicieli metalu, dla których liczy się tylko ciężar, bo bez niego muzyka jest kiepska z zasady.

Właśnie warstwa wokalna jest jednym z największych atutów Gentle Giant. Muzycy niezwykle udanie operowali kontrapunktem, a te ich wielogłosowe partie wokalne brzmią zupełnie unikalnie na tle całej reszty muzyki rockowej. Fakt, było parę zespołów, które próbowały to kopiować, ale z ubogim efektem.

*

Koncertówki Gentle Giant faktycznie prezentują się tak sobie, zarówno przez często słabą jakość dźwięku, jak i dobór repertuaru. Jednak pierwsze siedem albumów studyjnych, a zwłaszcza "Acquiring the Taste", "Octopus" i "In a Glass House", to jedne z najlepszych rzeczy, jakie przytrafiły się w rocku progresywnym. Jeśli chodzi o te płyty - pomijając może debiut, na którym jeszcze nie w pełni wykrystalizował się styl zespołu, a także drugą stronę "Free Hand", na której trochę zabrakło już świeżości - to właściwie nie mam do czego się przyczepić, natomiast mnóstwo rzeczy (kompozycje, wykonanie, aranżacje, mieszanie elementów różnych stylów, doskonały balans między złożonością a przebojowością, itd.) budzi mój podziw i zachwyt. Niesamowicie kreatywny zespół, który w jednym krótkim kawałku potrafił zawrzeć więcej pomysłów, niż inni zaproponowali przez kilkadziesiąt lat działalności.
Gacek
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 02.08.2021, 12:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

RoryGallagher napisał:
Niesamowicie kreatywny zespół, który w jednym krótkim kawałku potrafił zawrzeć więcej pomysłów, niż inni zaproponowali przez kilkadziesiąt lat działalności.

Co dla mnie czasem bywa męczące i nie ukrywam że najczęściej wracam do tych bardziej przystępnych utworów.
Podpisuję że za to pod tym że muzycy GG razem z wokalistą to jest klasa sama w sobie.
Powrót do góry
Adrithgor
kaseta "żelazówka"

PostWysłany: 02.08.2021, 19:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

RoryGallagher napisał:
A tak w ogóle, to czemu dzikość - której nie brakuje chociażby w drugiej części "Peel the Paint" - miałaby być wyznacznikiem jakości czy w ogóle czegokolwiek? Trochę mi to przypomina podejście wielbicieli metalu, dla których liczy się tylko ciężar, bo bez niego muzyka jest kiepska z zasady.

Nie chcę brzmieć jak słuchacz M*nowar, więc napisałem, że brak dzikości nie jest sam w sobie wadą, ale zwiększa różnice między Olbrzymem a innymi grupami.

RoryGallagher napisał:
Właśnie warstwa wokalna jest jednym z największych atutów Gentle Giant.

Prawda, choć możliwe, że poprzedni wpis źle sformułowałem, i wypadło na to, że warstwa wokalna jest jakąś wadą.

RoryGallagher napisał:
natomiast mnóstwo rzeczy (kompozycje, wykonanie, aranżacje, mieszanie elementów różnych stylów, doskonały balans między złożonością a przebojowością, itd.) budzi mój podziw i zachwyt.

Mój też Wink

https://rateyourmusic.com/~Adrithgor
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Strona 7 z 7

Skocz do: