Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czesław Niemen
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 38, 39, 40  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Backside
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 13.02.2009, 01:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O, witam kolegę Domina Smile.

Dla mnie Katharsis akurat jest fantastyczne i, o dziwo, za najmniej ciekawe uznaję właśnie utwór dedykowany nieodżałowanemu.
Uważam, że jest to ogromne dzieło z gatunku muzyki elektronicznej na skalę światową i nie wiem jak można tego nie zauważyć. Nie lubić elektroniki - j.w., kwestia gustu. Ale nie spostrzec odkrywczości tego albumu?
To prawda, że brzmi mało profesjonalnie, bo brak mu nowoczesnych instrumentów, dobrego studia i producenta - tylko pytanie czy to zarzut czy tylko stwierdzenie faktu? Niemen był artystą wrażliwym i dosyć zamkniętym w swojej wizji, co wie każdy kto słyszał choć trochę o amerykańskim okresie twórczości. Być może, a wg mnie na pewno, pozbawienie tego albumu intymności, jaką jest złożenie epitafium przyjacielowi, zdarłoby z niej bardzo dużo: oryginalności, brzmienia, autorskiej wizji, może innych rzeczy, które dostrzegają dopiero zapaleni fani elektroniki albo Niemena.

Lubię od czasu do czasu posłuchać Katharsis, wejść w tą psychodelię i groteskę, nierówne rytmy i naprawdę kosmiczną tematykę.
Chyba najbardziej podoba mi się "Fatum", "Pieczęć" oraz "Z Listu do M.", które uważam za najciekawsze.
Domin189
pocztówka dźwiękowa

PostWysłany: 14.02.2009, 18:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witaj Backside, miło spotkać znajomą twarz Smile

Chciałbym jeszcze odnieść się do występów Niemena na festiwalach pieśni radzieckiej.

Okechukwu napisał:
On po prostu znał te ruskie (czy ściślej rzecz biorąc, białoruskie) piosenki od dziecka. Ale w 79 roku w Zielonej Górze, faktycznie dał plamę- zwłaszcza zważywszy, że później (w latach 90) kreował sie na wielkiego antykomunistę. Wiem co mówię, bo o felietonach Niemena w "Tylko Rocku" pisałem pracę magisterską...

Okechukwu, bardzo uprościłeś znaczenie występów Niemena na festiwalach w Zielonej Górze [a były dwa, '77 i '79 - przyp. D189], gdyż wziąłeś pod uwagę jedynie aspekt pseudo-polityczny; a udział w takim przedsięwzięciu nie oznaczał deklaracji politycznej.

Płyta "Russische Lieder" była odskocznią od ciężkiej muzyki awangardowej; była też marzeniem Niemena, wychowanego na pieśniach folkloru białoruskiego, azerskiego, rosyjskiego... W jaki sposób i na jakich imprezach mógł Niemen śpiewać te utwory? No cóż, jak dla mnie - Festiwal Piosenki Radzieckiej to miejsce idealne!

Należy przypomnieć, że w roku 1977 Niemen wykonał prócz pieśni słowiańskich także norwidową "Moją ojczyznę". Jak dla mnie, TO była jednoznaczna deklaracja Niemena, w stylu występuję tutaj, śpiewam dla was moje pieśni, ale nie zgadzam się z tym, co proponuje władza, gdyż "naród mnie żaden ni zbawił ni stworzył (...) klucz dawidowy usta mi otworzył"...

- zdaję sobie sprawę, że przeciwnicy mogą to uznać za dorabianie filozofii, ale jakie oni mają argumenty na poparcie ich tez? Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 14.02.2009, 22:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Domin189 napisał:
Okechukwu napisał:
On po prostu znał te ruskie (czy ściślej rzecz biorąc, białoruskie) piosenki od dziecka. Ale w 79 roku w Zielonej Górze, faktycznie dał plamę- zwłaszcza zważywszy, że później (w latach 90) kreował sie na wielkiego antykomunistę. Wiem co mówię, bo o felietonach Niemena w "Tylko Rocku" pisałem pracę magisterską...

Okechukwu, bardzo uprościłeś znaczenie występów Niemena na festiwalach w Zielonej Górze [a były dwa, '77 i '79 - przyp. D189], gdyż wziąłeś pod uwagę jedynie aspekt pseudo-polityczny; a udział w takim przedsięwzięciu nie oznaczał deklaracji politycznej.

Chyba jaja sobie robisz. Nie było w PRL-u bardziej upolitycznionych festiwali, niż kołobrzeski i zielonogórski. Owszem, często zmuszano do tego wykonawców brzydkimi sposobami, niemniej udział w nich był wtopą i to dość poważną. A Niemena nikt nie zmuszał, wystąpił dobrowolnie - zresztą z repertuarem, który towarzyszył mu od dzieciństwa i, sądząc z bootlega, znakomicie się w nim odnalazł. Niemniej było to dość niesmaczne, z braku lepszego określenia.
Arnold Layne
digipack

PostWysłany: 14.02.2009, 23:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tarkus napisał:
Nie było w PRL-u bardziej upolitycznionych festiwali

A czy można prosic Kolegów o skupienie się na muzyce, a nie na polityce?
Z góry wielkie dzięki Very Happy
PS. P...itolenie Wink o polityce więcej szkody przynosi, niż pożytku Laughing
Tarkus
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 14.02.2009, 23:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Oj, ale ja tylko stwierdziłem oczywistą oczywistość Very Happy
Arnold Layne
digipack

PostWysłany: 14.02.2009, 23:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tarkus napisał:
Oj, ale ja tylko stwierdziłem oczywistą oczywistość

No tak, ale tę oczywistośc możemy sobie teraz w buty schowac Laughing
Arnold Layne
digipack

PostWysłany: 14.02.2009, 23:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tarkus napisał:
A Niemena nikt nie zmuszał, wystąpił dobrowolnie - zresztą z repertuarem, który towarzyszył mu od dzieciństwa i, sądząc z bootlega, znakomicie się w nim odnalazł. Niemniej było to dość niesmaczne, z braku lepszego określenia

Tarkusie, trudno oceniac tamte czasy nie pamiętając ich...Chciał, nie chciał, wystąpił. Zaśpiewał, zagrał. Ile jeszcze lat będziemy Go za to flekowac? Sto lat, dwieście lat? Pora znormalniec, takie były czasy, i tak się ...grało Wink
rockowy
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 15.02.2009, 13:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tarkus napisał:
A Niemena nikt nie zmuszał, wystąpił dobrowolnie - zresztą z repertuarem, który towarzyszył mu od dzieciństwa i, sądząc z bootlega, znakomicie się w nim odnalazł.

A to nie było tak, że on na przekór wystąpił, bo Zielona Góra akceptowała amatorów, a Czesław wciąż nie miał kategorii właściwej jako artysta?
Domin189
pocztówka dźwiękowa

PostWysłany: 15.02.2009, 14:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zbadam dogłębnie sprawę. W poniedziałek, tj. 16.02 odbywa się w Poznaniu koncert z okazji 70-tych urodzin Czesława Niemena (notabene: Farida będzie gwiazdą wieczoru); spytam autora jednej z najważniejszych pozycji książkowych o Niemenie, co motywowało Niemena do tych występów. Nasze (a przynajmniej moje) wątpliwości zostaną wtedy rozwiane i będziemy mogli przejść do dyskusji na temat niedocenianego także na tym forum alubmu "Idee fixe".

Very Happy
Powrót do góry
Majkel

PostWysłany: 02.03.2009, 16:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niemen - Kattorna/Pamflet na ludzkość - dzisiaj kupiłem i słucham. Sama radość Smile . Myślę, że każden jeden Forumowicz (może z wyjątkiem Andrzeja Marudy) po wysłuchaniu będzie wniebowzięty jak Himilsbach z Maklakiewiczem Wink

PostWysłany: 06.03.2009, 14:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Majkel napisał:
Niemen - Kattorna/Pamflet na ludzkość - dzisiaj kupiłem i słucham. Sama radość Smile . Myślę, że każden jeden Forumowicz (może z wyjątkiem Andrzeja Marudy) po wysłuchaniu będzie wniebowzięty jak Himilsbach z Maklakiewiczem Wink

Będę wdzięczny Koledze za kilka słów o jakości technicznej nagrań.
Powrót do góry
Majkel

PostWysłany: 06.03.2009, 16:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeronie, nie chce mi się kulać do EMPIKu i wymieniać, ale w dwóch miejscach na pierwszej płycie słychać jakieś dziwne pykanie, jak by dysk był uszkodzony, ale na moje ślepe oko nie ma na nim żadnych rysek. Jeśli masz to samo, znaczy, że cała partia ma ten feler i nie ma co jechać Rolling Eyes
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 06.03.2009, 17:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Szpula - nie narzekaj! Laughing Wink Ciesz się, że już masz i możesz sobie słuchać. A może ktoś sobie pykał z fajeczki wtedy ? Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej
digipack

PostWysłany: 06.03.2009, 17:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

I pomyśleć, że Szpula o mnie pisał: "maruda" Cool. Wstydu nie masz Szpula Wink.
Pzdr.
Cure

PostWysłany: 06.03.2009, 22:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Majkel - pytałem się o dźwięk, o to czy brzmi to bootlegowo, czy też czysto.
Ja sam jeszcze nie nabyłem tego albumu.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Wykonawcy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 38, 39, 40  Następny
Strona 3 z 40

Skocz do: