Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jazz i okolice
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 87, 88, 89, 90  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SafeMan
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 28.07.2021, 08:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Sam Rivers - Crystals (1974)

Nie znałem, posłuchałem. Stwierdzam - jest moc! Bardzo dobry album.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adi
epka kompaktowa

PostWysłany: 08.08.2021, 15:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kosmiczny, mroczny big-bandowy avant-jazz/free. Fajne. Muzyka mogłaby posłużyć jako soundtrack do jakiegoś filmu sci-fi dziejącego się w kosmosie, przestrzeni kosmicznej.
"Nie jesteśmy wrogami lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie struny naszej natury" - Martin Luther King
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 19.08.2021, 12:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dziś do mnie dotarła ta książka:

Wydanie z 1991 roku - jak widać, należała do zbiorów bibliotecznych, konkretnie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim. Brakuje tylko strony tytułowej, na szczęście reszta jest. Przeczytam i będę błyszczeć na FD... tzn. wymądrzać się Wink
Oczywiście żartuję - po prostu warto wiedzieć, czego się słucha. Do tej pory swą wiedzę o jazzie opierałem na książce Andrzeja Schmidta, artykułach z Jazz Forum oraz na informacjach z netu (fora, np. FD, grupa jazzowa na facebooku "Jazz jak nikotyna"- polecam, bardzo wartościowa grupa, należy do niej sporo muzyków - w tej chwili pamiętam o Jerzym Mazzollu i Ewie Bem). Ta książka na pewno poszerzy moją wiedzę.
Okechukwu
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 19.08.2021, 12:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O super -mam to samo wydanie. Smile Ja myślę, że taki wytrawny jazz-fan jak Ty Bendaarze, nie znajdzie u Berendta zbyt wielu nowych informacji. Natomiast ta książka pełni znakomitą rolę systematyzującą, syntetyzującą, poglądową. Po prostu porządkuje "nieuczesane" myśli na temat jazzu w sposób doskonały.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bednaar

PostWysłany: 19.08.2021, 12:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Trochę przejrzałem i chyba jednak poszerzy moją wiedzę. Wiesz, ja tak na co dzień nie siedzę w kulturze, tylko w nauce i tematy okołomuzyczne w zasadzie ograniczają się u mnie tylko do wyławiania ciekawych płyt na Spotify oraz kupowania i słuchania ich w formacie CD. A w tej książce są np. informacje o elementach jazzu czy instrumentach używanych w jazzie - słaba mam wiedzę na ten temat, na pewno słabszą, niż na temat COVID-19 Wink
Maciek
box

PostWysłany: 19.08.2021, 13:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja przy okazji z pytaniem do Kolegów: czy znane jest wam jakieś źródło, w którym mowa jest o tym, że klasyczne trio jazzowe to perkusja, kontrabas i saksofon (a nie fortepian!)? Kiedyś o tym czytałem, ale ni huhu nie mogę sobie przypomnieć gdzie.
Bednaar

PostWysłany: 19.08.2021, 13:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Może odpowiem, jak przeczytam Berendta i będę znawcą Wink
esforty
digipack

PostWysłany: 19.08.2021, 14:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Ja przy okazji z pytaniem do Kolegów: czy znane jest wam jakieś źródło, w którym mowa jest o tym, że klasyczne trio jazzowe to perkusja, kontrabas i saksofon (a nie fortepian!)? Kiedyś o tym czytałem, ale ni huhu nie mogę sobie przypomnieć gdzie.

Forma z nawiasu jest jedynie słuszna.
Fortepian, fortepian, fortepian...
Trochę jak z tym:
Czerwona latarnia oznacza dom publiczny, niebieska odwach*. Nigdy, odwrotnie Wink

*- odwach = areszt wojskowy, częściej a policyjny rzadziej.
Bednaar

PostWysłany: 20.08.2021, 09:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Enrico Rava - The Pilgrim And The Stars (1975)

Enrico dziś kończy 82 lata - dlatego włączyłem sobie jego muzykę. Jest tym dla Włochów, kim Stańko dla nas - obaj muzycy mają podobny styl, podobnie odczuwają muzykę. Płyta zawiera typowy jazz w stylu ECM, liderowi towarzyszą bardzo znani muzycy nagrywający dla tej wytwórni.

Enrico Rava - trumpet
John Abercrombie - guitar
Palle Danielsson - bass
Jon Christensen - drums

https://open.spotify.com/album/4st3DsIytNctEzEt9CDBJy?si=j3pr70uxSwOEt8RnPqyu6A&dl_branch=1
Leptir
box

PostWysłany: 20.08.2021, 10:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:

Ha, zależy jak rozumieć "klasyczność" - jeśli chodzi o chronologię, to jednak wcześniejsze było trio fortepian/kontrabas/perkusja. Ale tu ciekawostka - bodaj jeszcze wcześniejsze było trio gitara/fortepian/kontrabas (np. Nat King Cole miał takie jeszcze w latach 30.). Trio z saksofonem zamiast fortepianu to już raczej post-bopowy wynalazek datujący się na lata 50. i tu prekursorem był Sonny Rollins. Interesujące, że wcześniej (jeszcze lata 30. i 40.) były tworzone tria składające się z klarnetu lub saksofonu, fortepianu i perkusji (bez basu) - takowe mieli np. Benny Goodman czy Lester Young.
esforty
digipack

PostWysłany: 20.08.2021, 11:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Enrico Rava - The Pilgrim And The Stars (1975)

Płytę poznałem, późno bo przy okazji plebiscytu na Jazzową lat 70-tych. Ale obecnie, jestem gorącym admiratorem wydawnictwa, co unaoczniłem, dając jej 39 pkt. w plebiscycie 1975. Takie trąbienie to ja lubię Cool . Też sobie włączyłem.

Leptirze, Ty przywołałeś czasy kiedy definicja się wykuwała, zaś warianty, przez Ciebie przytoczone się nie ostały/utrwaliły w postrzeganiu terminu: klasyczne trio jazzowe.
Leptir
box

PostWysłany: 20.08.2021, 11:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

esforty napisał:

Leptirze, Ty przywołałeś czasy kiedy definicja się wykuwała, zaś warianty, przez Ciebie przytoczone się nie ostały/utrwaliły w postrzeganiu terminu: klasyczne trio jazzowe.

Tak, przytoczyłem je raczej w charakterze ciekawostki - choć nadal takie zestawienia bywają wykorzystywane. Maciek pytał o to, które z tych zestawień można nazwać "klasycznym" - jeśli odrzucimy chronologię, to jest to już kwestia uznaniowa, ewentualnie jako kryterium możemy przyjąć częstość występowania. I tu zdecydowanie króluje trio piano/bass/drums, na kolejnych miejscach byłyby pewnie sax/bass/drums, guitar/bass/drums i inne tego rodzaju.
Maciek
box

PostWysłany: 20.08.2021, 11:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir, dzięki za Twój wpis. Chodziło mi właśnie o takie spojrzenie historyczne, może to nieprecyzyjnie wcześniej napisałem.
esforty
digipack

PostWysłany: 20.08.2021, 11:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ów przymiotnik <klasyczny> w odniesieniu do tria z fortepianem, pewnie też, znajduje uzasadnienie w zwyczajowym zatrudnianiu muzyków, o takiej specjalności, w restauracjach i miejscach (hole hotelowe), gdzie można, oprócz słuchania poprowadzić rozmowę, delektować się konsumpcją potraw. Grę na fortepianowym klawiszu, chyba, łatwiej uczynić nienatarczywą, acz docierającą do uszu odbiorcy. No i ten, fortepian pozostaje synonimem zamożności miejsca, w którym się nim posługują.
Leptir
box

PostWysłany: 20.08.2021, 11:58    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Esforty - Cecil Taylor by się z Tobą nie zgodził. Smile Z tego punktu widzenia, to chyba najlepiej sprawdziłby się fortepian solo, a zresztą wszystko zależy od tego co i jak się gra. Trio z gitarą może być równie subtelne i nienatarczywe, podobnie jak i trio z saksofonem czy klarnetem (choć tu może odpada ten aspekt szpanowania fortepianem).
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 87, 88, 89, 90  Następny
Strona 88 z 90

Skocz do: