Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jazz i okolice
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 88, 89, 90  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
esforty
digipack

PostWysłany: 20.08.2021, 12:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No, właśnie! Saksofon, klarnet... to jak grzebień Wink Cool .
A fortepian i klasyczny komponują się fantastycznie.
Nie mieszajmy w to p. Cecila Taylora Wink
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 20.08.2021, 12:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ślina - to młoda polska grupa jazzowa. Informacje ze stronu Empik-u:

"Ślina to kwartet grający muzykę improwizowaną, który powstał w 2018 roku we Wrocławiu. W skład zespołu wchodzi Matylda Gerber (saksofony), Filip Zakrzewski (gitara), Mikołaj Nowicki (kontrabas, elektronika) i Stanisław Olek (perkusja). W 2019 roku zadebiutowali albumem 36’28”, wydanym przez Kilogram Records. Płyta została uznana za debiut roku przez Tomasza Łuczaka na łamach Polish Jazz. W 2021 roku powracają albumem 42’00” z gościnnym udziałem Michała Skrzypczyńskiego na syntezatorach."

Jak widać, tytuły płyt i utworów to po prostu czas trwania, jak pamiętny utwór Cage'a - ale to nie tylko cisza. Poniżej utwór z płyty 42'00'':
14'00''
PS. Okładka płyty zdradza specyficzne poczucie estetyki:

Maciek
box

PostWysłany: 20.08.2021, 12:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bardzo dobra płyta. Marylda Gerber ma swoje 5 minut w tym roku (lideruje także formacji Sneaky Jesus) i mam nadzieję, że nie tylko w tym.
Leptir
box

PostWysłany: 20.08.2021, 12:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Matylda Gerber grająca w Ślinie - również jest częścią składu grupy Sneaky Jesus.
Adrithgor
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 20.08.2021, 15:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niezła okładka, kojarzy mi się z Comusem.

https://rateyourmusic.com/~Adrithgor
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bednaar

PostWysłany: 20.08.2021, 15:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Okładka jak okładka, ale muzycznie spodziewałem się petardy. Dość przestrzenne improwizacje, bardziej budowanie klimatu, niż emocji. Nieco mnie razi w tych młodych polskich zespołach (to się też tyczy EABS) powtarzanie pewnych tematów - saksofon wciąż krąży wokół tych samych kilku dźwięków, przez pełne 14 minut. Muzyka miła dla ucha, ale nie porywa - zbyt schematyczna.
esforty
digipack

PostWysłany: 29.08.2021, 10:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Piotr Damasiewicz & Power of the Horns - Polska

Dla mnie to jedna z najważniejszych polskich płyt jazzowych ostatnich 20 lat. Nie powiem dokładnie czy to top 3, top5 czy może top10, bo to nie do sklasyfikowania. Nie ma to też większego sensu. Ta płyta, to dla mnie podobny kaliber co Pig Inside the Gentleman. Wszystkie te EABSy, Błota, Alpaki, są jak dobra, epicka impreza. Przeżywa się je intensywnie, służą jako pamiątka na lata, miło łechcą duszę w trakcie odsłuchu, ale ta druga grupa płyt jest jak ważne książki w naszym życiu. Ryją głębiej, choć nie musimy o tym pamiętać na co dzień.

Obiema rękoma, uszoma i co ja tam mam, jeszcze dwa razy (ryzykownie, oj, ryzykownie Wink )...
Inaczej!!!!!
Gdybym znał wcześniej Wink , byłaby i w rocznikowym i dekadowym zestawieniu (moim).
Ale już zamówiona (przynajmniej).
Adi
epka kompaktowa

PostWysłany: 30.08.2021, 21:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hej! Jakie znacie najlepsze płyty jazzowe, jazz-rockowe oraz fusion, gdzie główną rolę gra Fender Rhodes? Polecicie coś?
"Nie jesteśmy wrogami lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie struny naszej natury" - Martin Luther King
Powrót do góry
Adrithgor
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 30.08.2021, 21:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na Unit Adama Makowicza z 73 Fender Rhodes jest bardzo ważnym instrumentem, gdyż album ten był nagrywany w duecie.
Ale w sumie muszę przyznać, że instrument ten ma bardzo ciekawe brzmienie.

https://rateyourmusic.com/~Adrithgor
Powrót do góry
mahavishnuu
limitowana edycja z bonusową płytą

PostWysłany: 30.08.2021, 23:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zależy, jakie klimaty preferujesz. Ważne jest również to jaki model Fendera bardziej ci odpowiada. Inna sprawa to „gadżety”, które znacznie poszerzały jego możliwości brzmieniowe. Mam na myśli echoplex i modulator pierścieniowy. Wspomniany Makowicz bazował głównie na brzmieniach samego Fendera, dlatego paleta brzmień generowana przez jego instrument nie była aż tak szeroka. Czasami udawało mu się jednak wykreować fascynujące brzmienia. Dobrym przykładem mogą być dwie płyty: „Paratyphus B”, Michał Urbaniak Group (1973) - posłuchaj, co wyczynia z Fenderem w „Sound Pieces”. Druga to „Newborn Light” (1972), nagrana w duecie z Urszulą Dudziak (tylko głos i elektryczny fortepian). Jak dla mnie, znacznie ciekawsza niż wspomniany „Unit”.

Jeśli chodzi o mistrzów Fender Rhodes, to podejrzewam, że najlepsze płyty już znasz. Jednym z największych gigantów był Herbie Hancock. W tym względzie kanoniczne są jego płyty z lat 1971-1973 – od „Mwandishi” (1971) do „Head Hunters” (1973). Z kilku względów, wzorcowy jest „Mwandishi”. To właśnie wtedy dokonał się przełom w jego sztuce pianistycznej. Herbie całkowicie odkłada na bok akustyczny fortepian i bez reszty zagłębia się w elektryczne dźwięki Fender Rhodes. Jego styl gry oraz sposób wykorzystania instrumentu przynosi kilka istotnych zmian. Na wcześniejszych płytach elektryczny fortepian był przez niego wykorzystywany w dość tradycyjny sposób. Od tej pory Hancock będzie się posiłkować różnymi gadżetami, dzięki którym znacznie poszerzy możliwości brzmieniowe instrumentu. Dokładnie chodzi o pedał wah-wah, echoplex i modulator pierścieniowy. Szczególnie te dwa ostatnie wykorzystywał w mistrzowski sposób. Jeśli nie kojarzysz echoplexu, posłuchaj sobie fortepianowego intra w Ostinato (Suite For Angela). Dźwięki Fendera, dzięki efektowi echa, kreują nieziemską atmosferę, rozpływając się plastycznie w przestrzeni. Na „Mwandishi” można znaleźć mnóstwo Fenderowych smaczków.

Pianistów, którzy w ciekawy sposób wykorzystywali Fendera nie brakuje. Jazda obowiązkowa: Joe Zawinul, Chick Corea, Wolfgang Dauner, Jan Hammer, Jasper van't Hof, George Duke, Paul Bley, Les McCann.

Świetny patent zastosowano w davisovskim „Pharoah's Dance” z „Bitches Brew” (1970). Na Fender Rhodes gra jednocześnie trzech muzyków (Joe Zawinul, Larry Young, Chick Corea). W rezultacie powstały gęste, przenikające się struktury, oparte na ciekawych pomysłach kontrapunktycznych. Iście bajeczna feeria barw. Na „In A Silent Way” i „Bitches Brew” jest więcej takich pomysłów.
Białystok

PostWysłany: 31.08.2021, 10:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Adi napisał:
Hej! Jakie znacie najlepsze płyty jazzowe, jazz-rockowe oraz fusion, gdzie główną rolę gra Fender Rhodes? Polecicie coś?

Sloche - mój ulubiony zespół z Kanady, ale głównej nie gra.
Bednaar

PostWysłany: 31.08.2021, 10:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Adi napisał:

W zasadzie mahavishnuu wyczerpał temat - mnie też Hancock z wczesnych lat 70-tych przyszedł do głowy jako pierwszy Smile Jeżeli tylko miałbym wskazać jakąś konkretną płytę, to byłoby to Crossings (1972).
Adi
epka kompaktowa

PostWysłany: 31.08.2021, 16:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
W zasadzie mahavishnuu wyczerpał temat - mnie też Hancock z wczesnych lat 70-tych przyszedł do głowy jako pierwszy

Mi w sumie też Smile
"Nie jesteśmy wrogami lecz przyjaciółmi. Wrogami być nam nie wolno. Choć targają nami namiętności nie mogą zerwać więzów serdecznych. Tajemny akord pamięci zagra trącony ponownie przez anielskie struny naszej natury" - Martin Luther King
Powrót do góry
esforty
digipack

PostWysłany: 01.09.2021, 15:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:
Maciek napisał:
Gil EvansThere Comes A Time

Tytułowy numer z tej płyty (kłania się Tony Williams), jest przepotężny.
https://www.youtube.com/watch?v=iTFYEa7Numo

Plus świetne solo na minimoogu na otwarcie - ciekawa sprawa, chętnie posłucham całości. Płyta wydana w 1976 roku - gwoli ścisłości Wink

Zamiast tego co proponuje You Tube:
https://www.discogs.com/Gil-Evans-And-His-Orchestra-There-Comes-A-Time/master/281048

sugeruję, przynajmniej posłuchać, a lepiej mieć (a nie mam Embarassed ):
https://www.discogs.com/Gil-Evans-There-Comes-A-Time/release/10940605

Jest więcej materiału i w lepszej jakości.

A jeszcze lepiej dokupić:
https://www.discogs.com/Gil-Evans-Orchestra-Live-At-Umbria-Jazz-VolI/release/3733479
https://www.discogs.com/Gil-Evans-Orchestra-Live-At-Umbria-Jazz-VolII/release/3733536
Tu Orkiestrze towarzyszy p. Urszula Dudziak i to jest wartość czyniąca z koncertów umbryjskich, sielankowe, poczucie spełnienia w sprawie Gila Evansa. Wink Cool Cool Wink

Choć żeby być uczciwym, wypada dorzucić jeszcze tę możliwość:
https://www.discogs.com/The-Gil-Evans-Orchestra-Tribute-To-Gil/release/8080382
To już, niestety, realizacje po śmierci Mistrza. Koncerty były koniecznością (swoistą), bo bardziej naciskali wykonawcy, by oddać hołd, niż promotorzy, domagający się wypełnienia kontraktu.
Bednaar

PostWysłany: 03.09.2021, 21:11    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wynton Marsalis Septet - Citi Movement (Sony Music, 1992)

Tego Pana z kolei omijałem z daleka ze względu na poglądy - skrajny, jazzowy purysta. Trzeba jednak odłożyć na bok uprzedzenia, gdy ma się do czynienia z takim poziomem muzycznym - po prostu niebanalne pomysły, świetny kawał jazzu. Gorąco polecam.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 88, 89, 90  Następny
Strona 89 z 90

Skocz do: