Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cały Ten Zgiełk czyli RIO / Zeuhl / Rock Awangardowy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 05.05.2021, 21:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:
Hannes Loeschel "Songs Of Innocence"

Ta płyta to też dobry przykład, jak ciekawe mogą być efekty, gdy szacowna wytwórnia "współczechowa" wydaje pozycję opatrzoną drobnym nadrukiem "pop".

A u mnie przed chwilą:

Pere Ubu - The Tenement Year [1988]

Zdążyłem już zapomnieć, jak pozytywnie energetyzująca i ekscytująca to płyta. I że jest na niej Miss You.
A w wydaniu, którym dysponuję (reedycja Music On Cd) nawet dwa razy - bo jeszcze w koncertowym bonusie.

Najdoskonalszy rock'n'rollowy band, jaki znam.

.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bananamoon
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 17.05.2021, 13:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

gharvelt napisał:
L'Ensemble Rayé - Vis-à-vis - większość znanych mi avant-rocków z 2001 (Present, Miriodor, Rouge ciel, Art Zoyd) nie spełnia moich oczekiwań, ale z L'Ensemble Rayé jest zupełnie przeciwnie: nowa odsłona jeszcze bardziej udana od nagrań z Puchatka. Poważniej, ale w sumie tylko trochę, bo ta lekkość zupełnie nie koresponduje z etykietką, jaką zespół jest określany. I dobrze, warto posłuchać niezależnie od muzycznych preferencji.

Jeśli spodobała Ci się estetyka spod znaku L'Ensemble Rayé, to być może trafi do Ciebie także twórczość Faltera Bramnka?
A żeby nie być gołosłownym (pusto-dźwięcznym), to wesprę się przykładem wydawnictwa, które wpisuje się w konkursowy byt:

Falter Framnk "Le Fantastique Monsieur Falter Bramnk Esegue Le Nuove Composizioni Dei Maisie"

Czyli jak w tytule - kompozycje niejednoznacznej w smaku grupy Maisie, wykonane przez Faltera Bramnka oraz francuskich i włoskich muzyków.
Totalna forma (!) łącząca mnogość stylistyk (pop, rock, elektronika, dżez, piosenka…), niewymuszona naturalność, lekkość i humor...no i potężny skład instrumentalny.

Telewizor kolorowy.

Falter Bramnk - syntezatory, organy, fortepian, gitary, taśmy, samplingi, gitara basowa, dzwonki, woda, instrumenty perkusyjne, talerze, głos, skrzypce, pętle, tajwańskie instrumenty perkusyjne, komputery, butelki, dzwony, tamburyn
Laurent Rigaut - saksofon altowy, klarnet
Richard Cuvelier - trąbka
Bruno Cheynier - puzon
Jerome Jeanmart - perkusja
Peter Orins - perkusja, cymbały
Laurnet Dionnet - saksofon altowy, flet
Steu - gitara basowa, rury
Yanik Miossec - chińskie skrzypce
Christian Pruvost - trąbka
Raphael Guegnaud  - puzon
Eduardo Ricci - saksofon altowy, kornet
Francescco Donnini - trąbka, fisharmonia
Silvia Grosso - puzon
Enrico Amandolia - kontrabas
Jacopo Andreini - perkusja
Nicotina - gitara elektryczna
Gabriella - śpiew
Manuela Sreber - śpiew
Helge Tischner - perkusja
Bernd Wohlfhwart - gitary, fortepian
Carsten brandt - kontrabas

https://www.discogs.com/Falter-Bramnk-Le-Fantastique-Monsieur-Falter-Bramnk-Esegue-Le-Nuove-Composizioni-Dei-Maisie/release/1741573

A kapitalni Włosi (Maisie), także wydali w 2001 roku niezwykle ciekawy album:

Maisie "Do You Still Remember When You Found Your IUD In My Nostril?"

Jak to u nich w zwyczaju: wywrotowe pop-piosenki, abstrakcyjne fastrygi, zagmatwany przekaz oraz elementy toy-music (w aranżach pomagali Klimperei).

Psycho-Mechaniczny-Toy-Pop.

Ciniza La Fauci - Voice, Trumpet
Alberto Scotti - Guitar, Piano, Synth, Bass, Voice
Stefano Giust - Percussion
Jacopo Andreini - Percussion, Saxophone
Klimperei - Electronics

https://www.discogs.com/Maisie-Do-You-Still-Remember-When-You-Found-Your-IUD-In-My-Nostril-The-Uncensored-Hit-Singles-72-93/release/3934770

gharvelt napisał:
Biota - Invisible Map - to chyba najbardziej nietypowa i najtrudniejsza do sklasyfikowania płyta, jaką ostatnio słuchałem. W tym ogromie krótkich utworów można się zagubić, przy czym nie brak tam perełek (jak mój ulubiony "Port").

...bo Biota "maluje muzykę...muzyką" - można słuchać (patrzeć) na fragment dźwięku (obrazu) lecz w ostatecznym ujęciu, najlepiej spojrzeć na płytę jako całość.
Niezwykle udany jest ostatni krążek formacji "Fragment For Balance" - polecam gorąco!
Powrót do góry
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 20.09.2021, 13:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bob Drake - 13 Songs and a Thing [Crumbling Tomes Archive, 2003]

Następny po The Skull Mailbox album w dyskografii Boba, i kolejny zestaw pokręconych "piosenek dla potłuczonych" (parafrazując Kabaret Potem). Ale tym razem oprócz songów dostajemy jeszcze "a Thing" - trzynastominutową bestię Building with Bones, rodem z koszmarów sennych. Warto wejść w ten świat odjechanej wyobraźni - mniej nieprzystępny, niż może się niektórym wydawać.

https://bdstudio.bandcamp.com/album/13-songs-and-a-thing

.
Powrót do góry
docent_chleb
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 20.09.2021, 18:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ale żeby członkowie Can brali udział w "tureckiej pop psychodelii" ? Wink
Posłuchałbym więcej z tej płytki!

Alex "Alex" 1973

https://www.youtube.com/watch?v=hQPEIrjssB8

Ostatnio zmieniony przez docent_chleb dnia 20.09.2021, 18:33, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Bart
album CD

PostWysłany: 20.09.2021, 18:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

docent_chleb napisał:
Ale żeby członkowie Can brali udział w "tureckiej pop psychodelii" ? Wink
Posłuchałbym bym więcej z tej płytki!

Dawno dawno temu miałem składankę Tales of Purple Sally Alex Oriental Experience. Dobra rzecz.
Powrót do góry
Crazy
digipack

PostWysłany: 20.09.2021, 20:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
Bob Drake - 13 Songs and a Thing [Crumbling Tomes Archive, 2003]

Następny po The Skull Mailbox album w dyskografii Boba, i kolejny zestaw pokręconych "piosenek dla potłuczonych" (parafrazując Kabaret Potem). Ale tym razem oprócz songów dostajemy jeszcze "a Thing" - trzynastominutową bestię Building with Bones, rodem z koszmarów sennych. Warto wejść w ten świat odjechanej wyobraźni - mniej nieprzystępny, niż może się niektórym wydawać.

Wpisuję wysoko na listę priorytetów do posłuchania!
kłapouch
epka analogowa

PostWysłany: 20.09.2021, 21:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

docent_chleb napisał:
Ale żeby członkowie Can brali udział w "tureckiej pop psychodelii"

Trochę sprostuje, bo kilka lat temu dotarłem do tej płyty i właśnie zajrzałem do swoich notatek. Alex Wiska (bo tak się nazywał) nie był Turkiem, lecz Niemcem. Urodził się w Niemczech, studiował w Konserwatorium w Kolonii, a jedynie w latach 1970-71 wyjechał do Turcji, gdzie został muzykiem zespołu Cem Karaca. Gdy w '72 wrócił do Niemiec nagrał i wydał swój pierwszy album solowy "Alex", ale rola panów z Can ograniczyła się do produkcji i pracy przy konsolecie. Pan Alex Wiske zmarł w Niemczech, w 2011 roku.
Powrót do góry
docent_chleb
kaseta "chromówka"

PostWysłany: 20.09.2021, 21:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

kłapouch napisał:
docent_chleb napisał:
Ale żeby członkowie Can brali udział w "tureckiej pop psychodelii"

Trochę sprostuje, bo kilka lat temu dotarłem do tej płyty i właśnie zajrzałem do swoich notatek. Alex Wiska (bo tak się nazywał) nie był Turkiem, lecz Niemcem. Urodził się w Niemczech, studiował w Konserwatorium w Kolonii, a jedynie w latach 1970-71 wyjechał do Turcji, gdzie został muzykiem zespołu Cem Karaca. Gdy w '72 wrócił do Niemiec nagrał i wydał swój pierwszy album solowy "Alex", ale rola panów z Can ograniczyła się do produkcji i pracy przy konsolecie. Pan Alex Wiske zmarł w Niemczech, w 2011 roku.

Trochę żartowałem, ale jednocześnie skorzystałem z tego co mówili kiedyś Liebezeit, czy też Czukay nazywając tę płytę Alexa "tureckimi piosenkami" Wink
Powrót do góry
bananamoon
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 08.10.2021, 08:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Carla Bley "Tropic Appetites"

Let me take the lead
You know what I need
Put my mind at ease
And tell me, what about us?
What about us?

https://www.discogs.com/release/1910098-Carla-Bley-Tropic-Appetites

Powrót do góry
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 08.10.2021, 08:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ech, jak trudno jest upolować tę płytę... (znaczy, w moim przypadku, cedeka - jedyne wydanie z 1998 roku). Zasadzam się od lat.
.
Powrót do góry
bananamoon
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 12.10.2021, 08:37    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście, kompakt "Tropic Appetites", to obecnie forsowny wydatek...choć z tego co pamiętam, był dostępny na normalnych warunkach, na przełomie wieków (także w Polsce - moi ówcześni koledzy mieli go w łapkach).
Mnie, niestety, ostał się jedynie ryp oraz ksero koperty cedeka.
Gdybym wtedy wiedział...zatrzymałbym płytę i wysłał teraz do Ciebie (ehhhhh).
Całe szczęście, płytę analogową, można wciąż nabyć "w miarę" bezproblemowo.
...rozumiem, że ciągle bronisz się przed zakupem gramofonu?

Fred & Ferd "Dropera"

W posiadanie cedeka wszedłem wraz z zakupem Frithowskich boksów (tutaj "Dropera" w formie kopertowego dodatku do zestawu pierwszego) i bardzo się z tego cieszę (do tej pory posiłkowałem się jedynie rypem analogowej formy albumu na kasetę magnetofonową).

Ależ to jest świetna muzyka!
Muzyka będąca wypadkową kameralnej pieśni, kameralnej kompozycji, różno-kulturowego folkloru...z podskórnym pulsem RiO.
Wyjątkowo kunsztowne i giętkie kompozycje, piękne i nieszablonowe melodie, misterne i czarowne aranżacje!
Muzyka, która ma w sobie nie tylko aurę, kolor, ale także ziarnistość dźwięków!

Free-Czart.

Fred Frith - gitara, skrzypce, elektronika, perkusjonalia, śpiew
Ferdinand Richard - śpiew, gitara basowa
Raymund van Santen - saksofon, klarnet

https://www.discogs.com/release/18068377-Fred-Ferd-Dropera

Powrót do góry
esforty
digipack

PostWysłany: 12.10.2021, 20:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tropic Appetites w plebiscycie 1974 zajęła... 257 miejsce, nawet jeśli miała osobne polecenie, wiec, Ty bananamoon-ie, się nie znasz Wink i wciskasz kit, niestety Wink

A tak po prawdzie, to też bym chciał ją posiąść (płytę, mam na myśli).
Lepsza od Escalator...
bananamoon
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 13.10.2021, 12:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

...że się nie znam, to wiadomo nie od dziś (a Twoją recenzję czytałem - fajowa).
Ale, proszę, przestańcie już z tymi plebiscytami - one wlewają się, dosłownie, do każdego wpisu.

Jeśli uda mi się zdobyć dwa egzemplarze cedeków "Tropic Appetites", to wyślę, ten drugi, do Ciebie (ten pierwszy do akonda, no bo był pierwszy - he, he).
Jeśli masz gramofon, to możesz zasadzić się na wydanie winylowe albumu (łatwiejszy dostęp, niewygórowana cena).

"Escalator Over The Hill" jest zdecydowanie ciekawsza...różnorodna, psychopatyczna, wielogatunkowa, wywrotowa, światła, prekursorska, a przy tym tradycyjna.
Najlepsza płyta na świecie!

Fred Frith / Amanda Miller "Debates For Ganden / Inimitable"

Dodatek do trzeciego zestawu, odgrzewającego płyty Freda Fritha - dodatek wspaniały!

Tybetański taniec, nagrania terenowe stamtąd i stąd, dogrywki studyjne, miksy na konsolecie.
Rezultat końcowy powala!
Bezkompromisowa, naturalna, szorstka, walcząca, psychodelia totalna.

Inny świat.

https://www.discogs.com/release/18068692-Fred-Frith-Amanda-Miller-Debates-For-Ganden-Inimitable

Powrót do góry
Maciek
box

PostWysłany: 13.10.2021, 12:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja jestem zły na siebie, bo przez gapiostwo i opieszałość przepadł mi zestaw 3 płyt Bley: 13 & 3/4, Musique mécanique i Dinner Music.
Jedynym plusem tej sytuacji jest dla mnie fakt, że przesłuchałem ponownie
tę ostatnią wymienioną i ostatecznie nie musiałbym jej mieć w kolekcji, ale pozostałe to mus. 13 & 3/4 pojawia się na szczęście od czasu do czasu w przyzwoitej cenie, więc jestem dobrej myśli.
Pozostając w rodzinie, to aktualnie waham się czy brać Movies Mantlera. Tu mam trochę problem z gitarzystą (o, ironio!), bo Coryell bardzo często przesadza z wyścigami i nie mam o nim jednoznacznego zdania.
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 13.10.2021, 12:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:
Całe szczęście, płytę analogową, można wciąż nabyć "w miarę" bezproblemowo.
...rozumiem, że ciągle bronisz się przed zakupem gramofonu?

Tak, i nie sądzę, żeby coś w tej materii jeszcze się kiedykolwiek zmieniło... brak miejsca na dodatkowy sprzęt i płyty (nawet cedeki już nie wiem, gdzie upychać, a analogi wymagają więcej miejsca i zachodu).
.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Następny
Strona 11 z 12

Skocz do: