Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Miód z pasieki ECM
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 28.09.2021, 07:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cure napisał:

To raczej scena alternatywna, lub kadr z niej powtórzony na potrzeby okładki.
Zwróć uwagę, że na zdjęciu widać na lewym ramieniu dziewczynki biały okrąg, a w gifie przy podobnym ustawieniu dłoni, jest kompletnie zasłonięty.

No i inne ustawienie dłoni dziadka.

OK, masz rację - nie przyjrzałem się dokładnie. Widać do okładki było specjalne pozowanie - początkowo myślałem, że to kadr z filmu.
Cure
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 28.09.2021, 11:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar napisał:

Miłego odsłuchu Księgi Dni.

Bardzo dobry album.
Przesłuchałem wczoraj wieczorem - miałem do niego czytać, ale okazał się na tyle frapujący, magnetyzujący i hipnotyzujący, że ie było wyjścia - w całości uwagę skupiłem na muzyce. Nieprawdopodobne wydawnictwo. Na pewno jeszcze nie raz dam się mu porwać.
Maciek
box

PostWysłany: 15.10.2021, 15:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ktoś z Wrocławia wyprzedaje od dłuższego czasu przepotężną kolekcję znakomitych i rzadkich płyt. Zawsze mi smutno, kiedy sobie uświadamiam coś podobnego, ale z drugiej strony staram się stworzyć takim płytom ciepły i przyjazny dom zastępczy. Dziś o jednym z takich albumów.

Christy Doran, Fredy Studer & Stephan Wittwer - Red Twist & Tuned Arrow (1987)

A jeśli płyta niebanalna, to i o niej samej będzie w niecodzienny sposób (co niestety nie oznacza, że sposób ten będzie niebalany Embarassed). Ale jest piątek, to sobie pozwolę na luzowanie krawatów.

https://open.spotify.com/track/12Nx4TaFMz9ALjXhbmS7Tk

Ostatnio zmieniony przez Maciek dnia 15.10.2021, 16:13, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
docent_chleb
singel analogowy

PostWysłany: 15.10.2021, 16:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Lettering niczym z plakatu "Konstytucja" Wink
Powrót do góry
Maciek
box

PostWysłany: 15.10.2021, 16:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

docent_chleb napisał:
Lettering niczym z plakatu "Konstytucja" Wink

U R DEST Wink
Leptir
box

PostWysłany: 15.10.2021, 16:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maćku - opis wyborny! Smile Pasuje do niego też i ta płyta*:

David Torn - Cloud About Mercury

* No może oprócz składu...
Maciek
box

PostWysłany: 16.10.2021, 13:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir napisał:
David Torn - Cloud About Mercury

Leptirze, pełna zgoda, obydwie płyty Torna z lat 80. w ECM są bardzo dobre i mocno odświeżają konwencję wytwórni. Zareklamuję świetną recenzję naszego forumowego kolegi Wink
https://mtrzy-m3.blogspot.com/2021/09/david-torn-bruford-levin-cloud-about.html

Pozostając w temacie dziwnych płyt z pasieki ECM, kolejne dwie, które do niczego nie pasują i które znalazły we mnie rodzinę zastępczą.

Lask - Lask (1982)

Zespół prowadzony przez Urlicha Laska, niemieckiego saksofonistę, ale niechaj nie zmyli was ten instrument, bo to nie żaden jazz. No właśnie, sam miałbym problem z nadaniem temu etykiety, bo można o tej płycie napisać w wątku zimnofalowym, jak i awangardowo-zeuhlowym. Muzyka jest tu tłem (bardzo intensywnym, różnorodnym, nieszablonowym) pod głosowo-wokalne partie Maggie Nicols, która jest w większym stopniu performerką niż klasyczną wokalistką. To wszystko zapowiada być może rzecz zawiłą, ale jest wręcz przeciwnie, bo ta muzyka potrafi wciągnąć. Zgoda, nie o każdej porze roku, dnia i nie w każdym nastroju, ale szczególnie w kontekście linii programowej Eichera brzmi bardzo świeżo.
Youtube nietety pousuwał próbki, ale całość jest na Spotify

Lask - Lask 2: Sucht + Ordnung (1984)

Zaczyna się od języka niemieckiego, co może powodować lekkie zgrzytanie zębów (Wink), ale później wszystko wraca do normy. To znaczy człowiek szybko o tym niemieckim zapomina, bo tak naprawdę znów dzieje się tu tyle różnych rzeczy, za którymi trudno nadążyć, że sam język staje się najmniej istotną kwestią. Surrealistyczna zabawa w zimną falę i awangardę. I znów nie jest to coś, co poleci przez tydzień na ripicie (przynajmniej u mnie), ale na pewno jest to płyta, o istnieniu której warto wiedzieć (a nawet czasem jej posłuchać).
https://www.youtube.com/watch?v=iF9-REhivkM
Leptir
box

PostWysłany: 16.10.2021, 14:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Zareklamuję świetną recenzję naszego forumowego kolegi Wink
https://mtrzy-m3.blogspot.com/2021/09/david-torn-bruford-levin-cloud-about.html

Bardzo fajna recenzja Cure! Przy okazji poczytałem sobie parę innych. Super! Tego LASKA muszę posłuchać, opis brzmi intrygująco (już zresztą okładka jest zupełnie nieECMowa). Dziękuję. I zaiste - ECM niejedno ma imię...
Cure
japońska edycja z bonusami

PostWysłany: 18.10.2021, 20:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O proszę, człowiek oddali się od forum, a tu reklamują jego wypociny.
Kłaniam się nisko - Maćku i Leptirze.

Ale ja tu w innej kwetstii:
Bill Connors - Of Mist & Melting, na razie rozkłada mnie na łopatki. Na Bloga nigdy nie piszę pod wpływem emocji, te bywają złudne. Ale tu jest szansa, że jak się odleży, i dalej tak będzie kopać, na ocenę 6/6.
To co tu wyprawia Garbarek, sekcja Peackock/DeJohnette i na gitarach - autor; przechodzi ludzkie pojęcie.

Słuchając ECM dochodzę do jednego z wniosków:
- albo się starzeję (co jest niezaprzeczalne);
- albo całkiem niewiele wcześniej słyszałem (co jest całkiem prawdopodobne);
Crazy
digipack

PostWysłany: 18.10.2021, 22:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cure napisał:
Bill Connors - Of Mist & Melting

Kurczę, pamiętam, że w okresie największego zauroczenia Garbarkiem próbowałem się z tą płytą i nie chciała wchodzić. Tzn.: nie zaczarowywała, a chyba miała.
Ale ja w ogóle słabo się rozumiem z jazzową gitarą i jej charakterystycznym brzmieniem i to może być jeden z powodów. Albo byłem za młody Wink
Bednaar

PostWysłany: 19.10.2021, 09:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy, daj jeszcze szansę jazzowej gitarze.
Bill Connors za młodu grał fusion z Return To Forever (Hymn Of The Seventh Galaxy), muszę się zapoznać z jego późniejszą tworczością, bo słabo znam, a opis Cure mocno zachęcający.
Póki co, polecam Tobie, Crazy, płyty Ralpha Townera (tego z Oregonu): np. Solstice (też z Garbarkiem, ponadto z Eberhardem Weberem i Jonem Christensenem) albo Old Friends, New Friends z Kennym Wheelerem.
akond
epka kompaktowa

PostWysłany: 19.10.2021, 09:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Crazy napisał:
Ale ja w ogóle słabo się rozumiem z jazzową gitarą i jej charakterystycznym brzmieniem

Imho nie ma czegoś takiego jak charakterystyczne brzmienie jazzowej gitary.

Ale pod warunkiem, że nie pomijamy brzmień przynależnych raczej (lub po części) do wątku free Smile.

Derek Bailey, Mary Halvorson, Keith Rowe, Antoine Berthiaume, Jean-Paul Bourelly, James Blood Ulmer, Christy Doran, Scott Fields, Nels Cline, René Lussier, Brandon Seabrook, Nick Didkovsky, Fred Frith, Bernard Falaise, Elliott Sharp, Henry Kaiser, David Stackenäs, Tashi Dorji, Wendy Eisenberg, Sandy Ewen... dalej mi się już nawet nie chce wymieniać.

Każdy/każda z nich ma charakterystyczne brzmienie, ale - dla siebie. Nie dla jazzowej gitary jako takiej Smile.
.
Powrót do góry
Bednaar

PostWysłany: 19.10.2021, 09:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ano właśnie. James Blood Ulmer w sumie dość mocno zapatrzony w Hendrixa, a Ralph Towner - to gitarowy liryk.
Jeszcze można by wymieniać: Sonny Sharrock, Terje Rypdal, John Abercrombie, Marc Ribot... do wyboru, do koloru.
Maciek
box

PostWysłany: 19.10.2021, 10:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

akond napisał:
Imho nie ma czegoś takiego jak charakterystyczne brzmienie jazzowej gitary.

Zależy jak na to spojrzeć, bo jednak na przestrzeni lat dominującym typem gitary w jazzie (ale często także w bluesie) była gitara typu archtop, która determinowała pewien rodzaj brzmienia, choć pozwalała oczywiście wykręcać gałkami i samym stylem gry indywidualne warianty. Ale masz rację, akondzie, że ci najbardziej charakterystyczni gitarzyści, najczęściej nie mają zbyt dużo wspólnego z charakterystycznym brzmieniem jazzowej gitary. Wink
docent_chleb
singel analogowy

PostWysłany: 19.10.2021, 10:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

charakterystyczne brzmienie gitary jazzowej to zło najgorsze Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Następny
Strona 9 z 11

Skocz do: