Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna Muzyczne Dinozaury
i ich następcy

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przy muzyce o sporcie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 373, 374, 375  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bananamoon
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 05.10.2021, 07:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeśli lubicie rowery, a dodatkowo szukacie w przekazie sportowego obrazu, barwnej / zmiennej motoryki, to polecam Wam kolarstwo przełajowe (można oglądać / można uprawiać).

Cyklokros jest niezwykle popularny w Belgii i w Holandii (także w Czechach, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie).
Najciekawsze zawody odbywają się na "utrwalonych" od lat, (wpisanych w kalendarz startowy belgijskich i holenderskich miejscowości), kilkukilometrowych pętlach.
Zróżnicowane podłoże, gradacja areału, sztuczne i naturalne przeszkody, zmienne warunki klimatyczne...i "cały gaz" (dla kobiet czterdzieści minut z okładem, dla mężczyzn godzina jazdy).
Dużo się dzieje (nie ma monotonii i często wyrachowanej taktyki szosowych wyścigów), zmieniają się prowadzący, jest walka z rachitycznością sprzętu, upadki są zazwyczaj niegroźne - jednym słowem liczy się technika, wytrzymałość i sportowy spryt.

Kilka tygodni temu rozpoczął się europejski sezon w kolarstwie przełajowym; potrwa do wiosny.
Kolejne odsłony zawodów, w których zobaczymy najlepszych zawodników, można śledzić chociażby na stronie Cyclocross Social:

https://cyclocross.social

A tutaj macie obraz i rezultaty wyścigów z Gieten, z ubiegłego tygodnia.
Deszcz, rozjeżdżone grząskie podłoże - na mecie, zawodnicy, wizualnie o krok zostawili w tyle uczestników Paris-Roubaix (he, he).

https://www.youtube.com/watch?v=nrv9DSDmGIg

https://www.cxmagazine.com/2021-superprestige-gieten-photos-and-results-elite-women

https://www.youtube.com/watch?v=mNg9qpItWjw

https://www.cxmagazine.com/2021-superprestige-gieten-photos-results-elite-men

Nadmienię, że odnoszący ogromne sukcesy, w kolarstwie szosowym (szczególnie w jednodniowych klasykach) Mathieu van der Poel, Wout van Aert czy Tom Pidcock, "wywodzą się" właśnie z kolarstwa przełajowego i w krosowym sezonie, wciąż ochoczo startują / są dodatkową ozdobą wyścigów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Monstrualny Talerz
digipack

PostWysłany: 05.10.2021, 07:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie kapowałem tego sportu: od jazdy po błocku i górach są rowery górskie od szosy szosa. Połowę trasy się przebiega niż jedzie...Sam mam dwa rowery bardziej trekingowy do jazdy bardziej po asfaltach i ścieżkach i tradycyjnego górala bardziej w teren. I jeszcze przydałaby się fajna szosówka, może kiedyś. Ale przyznaje, że fajnie się ogląda te zawody.
Powrót do góry
bananamoon
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 05.10.2021, 08:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Widzisz, nie każda góra jest terenem i nie każdy teren jest górą.
Rowerami górskimi jeździ się po górach (u nas ludzie jeżdżą nimi po mieście - he, he) i / lub po bardzo trudnym terenie.
W górach przydają się miękkie przełożenia tarcz (podjazdy), w trudnym terenie amortyzatory.
W kolarstwie przełajowym nie ma gór (są górki i podjazdy); tutaj chodzi o spasowanie jak największej prędkości (rowerem MTB nie pojedziesz z taką prędkością) z techniką jazdy potrzebną w terenie.

Przyznaję, te rowerowe zmagania mogą wydawać się dziwne (na początku...jednak na pewno są bardzo efektowne), ale tylko dlatego, że u nas w kraju nie ma tradycji jeżdżenia krosów, jak to ma miejsce w Belgii, w Holandii, czy nawet w Czechach.
To styl życia, styl bycia, zarówno dla uprawiających przełaje jak i publiczności jedzącej w sobotę i niedzielę frytki.
W Polsce idzie się na mecz, do sklepu, do kościoła i pije wódkę.

Ostatnio zmieniony przez bananamoon dnia 05.10.2021, 08:52, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Bednaar
zremasterowany digipack z bonusami

PostWysłany: 05.10.2021, 08:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon napisał:

Rowerami górskimi jeździ się po górach (u nas ludzie jeżdżą nimi po mieście - he, he), po bardzo trudnym terenie.

To jest właśnie kuriozalne - jeszcze do niedawna w Polsce najczęściej spotykanym rodzajem roweru był rower górski. Nieważne, że podczas jazdy po twardej, równej powierzchni jak asfalt są większe opory toczenia, niż w przypadku roweru szosowego, czy nawet trekingowego lub miejskiego. Ale ostatnio to się zaczyna zmieniać - coraz więcej u mnie w mieście jest rowerów miejskich, szczególnie w modzie są rowery w stylu retro. Sam nigdy nie miałem górala, bo rzadko jeżdżę po trudnym terenie. Do jazdy po mieście kupiłem wiele lat temu rower miejski z piastą trójbiegową - niestety, ukradziono mi go i kilka lat później ceny rowerów miejskich tak skoczyły w górę, że bardziej się opłacało kupić rower trekingowy, który mam obecnie.
Leptir
box

PostWysłany: 05.10.2021, 09:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cóż, ja mam górala, którego kupiłem wiele lat temu (blisko 20). Z podstawową konserwacją sprawuje się nadal nieźle. Jeżdżę nim po różnym terenie - trochę szosa i ścieżki rowerowe, trochę drogi szutrowe, a też ścieżki leśne, bywa, że i przejadę kawałek przełajem po bezdrożu. Oczywiście - zdaję sobie sprawę, że to każdego rodzaju terenu i nawierzchni są rowery wyspecjalizowane ale...
1. To kosztuje
2. Gdzieś te rowery trzeba przechowywać - w moim mieszkaniu w bloku ledwo jest miejsce na rower mój i żony. Gdybym miał kilka rowerów do różnych tras to pewnie musiałbym się wyprowadzić, bo dla mnie już zabrakłoby miejsca.
3. Nie mam za bardzo czasu na długie wycieczki rowerowe, więc fakt, że poruszanie się góralem po twardej, równej powierzchni daje bardziej w tyłek niż jazda trekkingiem lub szosowym zapewnia mi minimum aktywności fizycznej, która przecież jest w życiu potrzebna. Smile
Bednaar

PostWysłany: 05.10.2021, 10:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Leptir, ja rozumiem, że ktoś kupuje górala, bo często jeździ w trudnym terenie. Albo - tak ja Ty - po różnych drogach. Ale jak widzę ludzi jeżdżących góralami w centrum Łodzi, np. po Piotrkowskiej - to wygląda to dość dziwnie Wink
Moim zdaniem treking jest bardziej uniwersalny, bo w terenie też się sprawdza - sam często jeżdżę nim po drogach polnych, po piachu itp. A z kolei na asfalcie nie mam takich oporów toczenia, jak góral. No i wygodniej się siedzi - pozycja bardziej wyprostowana, może mniej ergonomiczna, no ale sportowcem nie jestem.
Leptir
box

PostWysłany: 05.10.2021, 10:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak, oczywiście, masz rację Bednaarze. Gdybym miał dziś kupować rower, to pewnie kupiłbym jakieś dobrego trekkinga. Wtedy jednak były u nas głównie górale i szosowe. Ponieważ jednak w terenie się często poruszam (mieszkam w małym mieście, do lasu mam kilkaset metrów) to wybrałem wtedy górala. I - generalnie, jestem zadowolony, choć faktycznie ta postawa czasem mi doskwiera przy dłuższych trasach.
bananamoon
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 05.10.2021, 10:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bednaar, masz sporo racji.

A jeśli już się obnażamy (he, he), to...
..."zalobbuję posiadanie" rowerów przełajowych.
Można nimi w zasadzie jeździć wszędzie (no może oprócz ciężkich, leśnych-górskich wypraw; do tego rodzaju "tortur" - he, he - mam rower górski).
Na asfalt zakładasz opony szosowe lub opony z mało agresywnym bieżnikiem i mkniesz "prawie kolażówką"; na cięższy teren (naprawdę cięższy) zakładasz oponę ze słusznym bieżnikiem i "szutrujesz" bezdroża.
W dodatku, w większości przełajówek (tych nie-wyścigowych-profesjonalnych pełną gębą), można zainstalować błotniki, bagażniki...i masz wypacykowany rower turystyczny (a zatem sakwy i torby, a co za tym idzie wyprawy wielodniowe / lub zakupowe - he, he) - słowem uniwersalna maszyna na prawie każde warunki.

Kilka lat temu kupiłem rower przełajowy (wiadomo, trzeba zwracać uwagę na prawidłowy rozmiar ramy i jej zdroworozsądkową, "niesportową" geometrię, aby nie leżeć na kierownicy za nisko i nie nadwyrężać kręgosłupa) i jestem z niego bardzo zadowolony.
Mknie na oponach szosowych prawie jak kolażówka, którą jeżdżę po asfalcie w lecie.
Zamontowałem do krosowca błotniki, więc z powodzeniem jeżdżę nim, bez obaw o rezultat całkowitego przemoczenia, w deszcz i niepewny pod względem pogody, sezon wiosenny / jesienny (mokra nawierzchnia).
W zasadzie miałem nim jeździć w zimie - z myślą o zimie kupiłem ten rower - ale po przekręceniu korbą kilku kilometrów i wywąchaniu jak się sprawuje - po prostu szkoda mi go na breję, na śnieg.
W zimie wciąż jeżdżę po "asfalcie", stjuningowanym do krosowca trekkingiem.
Warto kupić rower przełajowy (!) - trzeba trochę pogłówkować przy zakupie i nie dać się omamić wszechobecną, reklamą, ale warto.
Ten rower jest uniwersalny (jeden, fajowy rower do wszystkiego) i daje frajdę / zadowolenie z jazdy.
Powrót do góry
Bednaar

PostWysłany: 05.10.2021, 12:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bananamoon - przełajowy, czyli tzw. krosowy?
Żona ma właśnie taki i to jest w zasadzie niemal to samo, co treking - tylko skromniej wyposażony i z bardziej agresywnym bieżnikiem. Plus kierwonica wymusza bardziej pochyloną sylwetkę. Ale fajny ten jej rower i leciutki.
Ja w zasadzie mam teraz takie coś pomiędzy trekingiem a krosem - bo zdemontowałem błotniki i instalację świetlną z dynamem (mam teraz małe lampki ledowe na baterie), tylko opony zostawiłem trekingowe. No i bagażnik musowo jest - bo mam sakwy - na zakupy często jeżdżę rowerem Smile
Tak więc: przełajowy/krosowy - jak najbardziej tak Smile
bananamoon
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 06.10.2021, 06:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przełajowy / krosowy rower wygląda jak kolarka / jak rower szosowy (no prawie).
Otwórz powyższe linki, z zawodów przełajowych z Belgii i będziesz wszystko wiedział.
Sznyt, klamkomanetki, grupa osprzętu z rowerów szosowych (zazwyczaj z zaopatrzeniem korby i kasety w przyjaznych odsłonach tarcz dla pedało-siły), kierownica baranek (górny , dolny chwyt)...
Jedynie geometria ramy, możliwość montowania kół z szerokimi oponami, "normalnymi" błotnikami czy bagażnikami, nie przystaje do szosowego bicykla.

Rower jest lekki, zwinny, wszechstronny w zastosowaniu.
Powrót do góry
Bednaar

PostWysłany: 06.10.2021, 07:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Faktycznie - baranek.
No to krosowy - taki, jak ma moja żona - ma prostą kierownicę, dokładnie taki Kellys Flash:

Mój treking to taki Unibike:

A tu przełajowy:

Wszystkie mają koła 28 cali. To jest jednak przewaga nad góralami (26) na zwykłych, utwardzonych drogach - nieco większe koła, z węższą opona. Oczywiście te nieco mniejsze, szersze koła górali są niezastąpione w trudnym terenie.
Przy okazji: w ten weekend mąż koleżanki z pracy uczestniczył w zawodach MTB w Olsztynie. Efekt: połamane obojczyki, obie ręce w gipsie - bo wpadł w jakąś dziurę i przeleciał w przód, nad kierownicą. Sport z jednej strony korzystny dla zdrowia, ale czasem rujnuje całe ciało Very Happy
bananamoon
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 06.10.2021, 08:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ooooo - fatalna sprawa z tym upadkiem (ehhh).
...tym bardziej, że nie było w tym niczyjej winy.

A tej (przez te wszystkie lata jazdy na rowerze, po asfalcie / w lesie, napatrzyłem się na to i owo) bez trudu można doszukać się na drodze / w trasie, u osób trzecich.
Mógłbym napisać (gdybym potrafił pisać) tomiszcze, "socjologiczne", o nędzy tego kraju, z perspektywy rowerzysty - rozdziałów bez liku.

O kierowcach skurwielach
O wymuszaniu pierwszeństwa
O celowym wyjeżdżaniu z podporządkowanej drogi
O wyprzedzaniu na trzeciego
O celowej jeździe na czołowe zderzenie
O wyprzedzaniu z zachowaniem kilkucentymetrowej "odległości"
O sytuacjach podbramkowych, kiedy jedynie zjechanie do rowu ratuje życie / zdrowie
O chamstwie i agresji
O wyrzucaniu z samochodu niedopałków, butelek, puszek
O przydrożnych śmietniskach
O śmietniskach i śmieciach w lesie
O rozjechanych z premedytacją zwierzętach, których ciała układam w rowach (o ile można je zedrzeć z asfaltu)
O umierających zwierzętach, we wnykach, w męczarniach
O umierających lasach
O parkach krajobrazowych, wyglądających po wycince drzew, ciężkim sprzętem, niczym poligony wojskowe
O wynaturzonych myśliwych
O budowie domów w otulinach lasów
O błąkających się na oślep zwierzętach, którym człowiek zniszczył ostoje leśne
O przedmiotowym traktowaniu na wsi tzw, zwierząt hodowlanych
O psach uwiązanych łańcuchem do najprzeróżniejszych, wymyślnych "niczym dobry Pan", domowych "psich domów"
O dziurach na drogach asfaltowych
O robotach drogowych
O nowych nawierzchniach, bardziej nierównych niż te stare
O fatalnym oznaczeniu tras i szlaków
O bezpardonowym łamaniu zasad na drodze przez pielgrzymki i procesje
O znakach religijnych Chrześcijan w lesie
O blokadach dróg
O olewactwie-i-wygodnictwie-nicnierobienia policjantów (łącznie ze świadczeniem nieprawdy w sądzie)
O złośliwości Policji
O wypadkach na drodze
O nieudolności służb mundurowych na drodze (grand-prix przyznaję Straży Pożarnej)
O rowerzystach i biegaczach spotykanych na trasach (palmę pierwszeństwa przyznaję biegaczowi zasuwającemu po szlaku z...laptopem - he, he)
O nikłej obecności, spotykanej na rowerach, młodzieży
O wieśniakach pod budkami i sklepami z piwem
O wytykaniu palcami (szczególnie w zimie - he, he)
O jeździe na rowerze w czasie lokdałnu
O kładowcach w lesie
O motocyklistach w lesie
O kierowcach w lesie
O niszy w usługach świadczonych dla ludności, w postaci braku rowerówek (no bo skoro są tirówki, to...he, he)

...to tylko kilka rozdziałów do rozwinięcia...

Acha, na koniec

O własnej głupocie, która rozkazuje mi wsiadać na rower, ryzykować życie, nadstawiać karku i patrzeć na to wszystko.
Powrót do góry
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 06.10.2021, 08:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sounds great! Poszukaj ghost writera - przebój murowany!

http://artrock.pl/
Powrót do góry
MichalP
maxi-singel analogowy

PostWysłany: 06.10.2021, 09:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

WOJTEKK napisał:
Sounds great! Poszukaj ghost writera - przebój murowany!

Parafrazując mistrza: Już widzę te kolejki przed księgarniami.
Powrót do góry
WOJTEKK
box z pełną dyskografią i gadżetami

PostWysłany: 06.10.2021, 09:16    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A te tłumy na spotkaniach autorskich, fanki rzucające biustonosze na scenę Very Happy

http://artrock.pl/
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Muzyczne Dinozaury Strona Główna -> Pozostałe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 373, 374, 375  Następny
Strona 374 z 375

Skocz do: